Înmatriculări în județul Iași, aprilie 2026

Noi254+22,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.067+1,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.969+7,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri170

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 21 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 71 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 74 rulate, prima înmatriculare2016: 84 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 66 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 50 rulate, prima înmatriculare2021: 74 rulate, prima înmatriculare2022: 52 rulate, prima înmatriculare2023: 26 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 164 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 81 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002021
200205
200304
200407
2005018
2006025
2007027
2008031
2009050
2010057
2011070
2012067
2013071
2014057
2015074
2016084
2017062
2018066
2019055
2020050
2021074
2022052
2023026
202498
20251646
2026810

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17813,5%
BMW1148,6%
AUDI977,3%
TOYOTA927,0%
DACIA856,4%
RENAULT785,9%
MERCEDES-BENZ755,7%
HYUNDAI725,5%
FORD584,4%
SKODA564,2%
Toate (50)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA453,4%
OPEL453,4%
NISSAN372,8%
VOLVO332,5%
MAZDA322,4%
PEUGEOT312,3%
SEAT302,3%
SUZUKI161,2%
LEXUS141,1%
CITROEN131,0%
TESLA120,9%
CHERY100,8%
MITSUBISHI100,8%
GEELY90,7%
HONDA90,7%
CUPRA80,6%
FIAT80,6%
LAND ROVER80,6%
BYD60,5%
MG60,5%
SUBARU50,4%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
CADILLAC20,2%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
CHEVROLET10,1%
DELOREAN10,1%
DFSK10,1%
FERRARI10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LYNK&CO10,1%
MAHINDRA10,1%
OMODA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER423,2%
VOLKSWAGEN GOLF382,9%
VOLKSWAGEN PASSAT352,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN332,5%
BMW X3292,2%
NISSAN QASHQAI272,1%
AUDI A4262,0%
OPEL ASTRA262,0%
BMW SERIA 3221,7%
HYUNDAI TUCSON221,7%
Toate (277)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA221,7%
SKODA OCTAVIA211,6%
HYUNDAI IONIQ201,5%
RENAULT MEGANE201,5%
AUDI Q5171,3%
DACIA LOGAN171,3%
KIA SPORTAGE171,3%
AUDI A3161,2%
AUDI A6151,1%
TOYOTA C-HR151,1%
BMW SERIA 5141,1%
SKODA FABIA141,1%
FORD FOCUS131,0%
TOYOTA RAV4131,0%
TOYOTA YARIS CROSS131,0%
VOLKSWAGEN POLO131,0%
DACIA SANDERO120,9%
FORD KUGA120,9%
HYUNDAI KONA120,9%
VOLVO XC60120,9%
RENAULT CLIO110,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS110,8%
VOLKSWAGEN TOURAN110,8%
BMW X1100,8%
KIA NIRO100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,8%
RENAULT KADJAR100,8%
KIA CEED90,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
SEAT IBIZA90,7%
SKODA SUPERB90,7%
TESLA MODEL 390,7%
TOYOTA AURIS90,7%
BMW X580,6%
MAZDA 380,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,6%
MERCEDES-BENZ GLE80,6%
RENAULT CAPTUR80,6%
SEAT LEON80,6%
TOYOTA YARIS80,6%
BMW SERIA 170,5%
FORD MONDEO70,5%
GEELY CITYRAY70,5%
LEXUS NX70,5%
PEUGEOT 300870,5%
VOLVO XC9070,5%
AUDI Q360,5%
CHERY TIGGO460,5%
DACIA BIGSTER60,5%
HYUNDAI I3060,5%
MAZDA 660,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
PEUGEOT 30860,5%
SUZUKI S-CROSS60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
AUDI A550,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
LEXUS UX50,4%
MAZDA CX-550,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SEAT ATECA50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
VOLVO XC4050,4%
DACIA JOGGER40,3%
FORD C-MAX40,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD S-MAX40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MG ZS40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PEUGEOT 200840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SUBARU FORESTER40,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN40,3%
AUDI A830,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 430,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X430,2%
BMW X630,2%
BMW XM30,2%
CHERY TIGGO730,2%
CITROEN C530,2%
FORD PUMA30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HONDA CR-V30,2%
KIA XCEED30,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,2%
MAZDA 230,2%
MAZDA MX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
OPEL ANTARA30,2%
OPEL MERIVA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 40730,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SEAT ALTEA30,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLVO V6030,2%
AUDI A720,2%
AUDI E-TRON20,2%
AUDI Q720,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C820,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA JAZZ20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN LEAF20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV57543,5%
Compacte (C)27420,7%
Medii (D)15111,4%
Mici (B)1168,8%
Monovolume (MPV)1098,3%
Mari și de lux (E)523,9%
Neclasificate181,4%
Mini (A)110,8%
Sport80,6%
Utilitare70,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.06780,8%
Noi25419,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62247,1%
Hibrid33125,1%
Benzină29622,4%
Electric503,8%
GPL211,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03978,7%
Companie28221,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56642,8%
Berlină cu hayon29322,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28721,7%
Berlină14511,0%
Cabriolet201,5%
Cupeu100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22517,0%
75-109 kW53240,3%
110-149 kW39129,6%
150-219 kW846,4%
220 kW și peste403,0%
Necompletat493,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc503,8%
1000-1399 cmc15311,6%
1400-1599 cmc39329,8%
1600-1999 cmc51338,8%
2000-2999 cmc15311,6%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat503,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN41821,2%
BMW1859,4%
DACIA1738,8%
AUDI1517,7%
OPEL1216,1%
FORD1186,0%
SKODA1025,2%
RENAULT995,0%
MERCEDES-BENZ914,6%
TOYOTA693,5%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI663,4%
KIA361,8%
PEUGEOT341,7%
SEAT301,5%
SUZUKI291,5%
FIAT281,4%
MAZDA281,4%
NISSAN221,1%
HONDA211,1%
LAND ROVER201,0%
VOLVO191,0%
CITROEN150,8%
MITSUBISHI110,6%
SMART90,5%
CHEVROLET80,4%
MINI80,4%
PORSCHE80,4%
ALFA ROMEO60,3%
LEXUS60,3%
JEEP50,3%
SSANGYONG40,2%
TESLA40,2%
DAEWOO30,2%
SUBARU30,2%
ARO20,1%
DFSK20,1%
INFINITI20,1%
JAGUAR20,1%
MCC20,1%
MG20,1%
BENTLEY10,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13076,5%
Export3822,4%
Înmatriculat pentru export21,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3118,2%
DACIA2816,5%
VOLKSWAGEN2514,7%
RENAULT116,5%
SKODA116,5%
DAEWOO105,9%
FORD84,7%
BMW74,1%
MERCEDES-BENZ63,5%
PEUGEOT52,9%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI42,4%
FIAT42,4%
TOYOTA42,4%
KIA31,8%
CHEVROLET21,2%
SEAT21,2%
SMART21,2%
HONDA10,6%
HYUNDAI10,6%
MAZDA10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
SUZUKI10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.