Înmatriculări în județul Sibiu, aprilie 2026

Noi120+37,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare764-13,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.143+4,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri184

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 38 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 96 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 23 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200207
200305
2004020
2005020
2006027
2007034
2008035
2009044
2010051
2011049
2012061
2013042
2014037
2015052
2016037
2017039
2018029
2019031
2020033
2021029
2022038
2023012
202418
20259610
2026230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13415,2%
DACIA10712,1%
BMW10111,4%
AUDI788,8%
MERCEDES-BENZ637,1%
RENAULT495,5%
SKODA414,6%
TOYOTA303,4%
NISSAN283,2%
OPEL273,1%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI262,9%
FORD222,5%
SUZUKI212,4%
PEUGEOT171,9%
SEAT151,7%
VOLVO151,7%
MAZDA111,2%
KIA101,1%
CHERY91,0%
MG91,0%
CITROEN70,8%
MINI70,8%
MITSUBISHI70,8%
TESLA70,8%
FIAT60,7%
PORSCHE50,6%
HONDA40,5%
CUPRA30,3%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
CHEVROLET20,2%
DS20,2%
NIO20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BYD10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER627,0%
VOLKSWAGEN GOLF384,3%
AUDI A4313,5%
VOLKSWAGEN PASSAT313,5%
BMW X3252,8%
DACIA LOGAN182,0%
NISSAN QASHQAI182,0%
BMW SERIA 3171,9%
BMW SERIA 5171,9%
DACIA SANDERO171,9%
Toate (216)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN171,9%
SKODA OCTAVIA151,7%
BMW X1141,6%
OPEL ASTRA131,5%
AUDI A6121,4%
RENAULT MEGANE121,4%
AUDI A3111,2%
AUDI Q5101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
VOLKSWAGEN POLO101,1%
BMW SERIA 191,0%
HYUNDAI TUCSON91,0%
TOYOTA COROLLA91,0%
SKODA FABIA80,9%
TOYOTA RAV480,9%
HYUNDAI KONA70,8%
MERCEDES-BENZ VITO70,8%
RENAULT KADJAR70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
FORD FOCUS60,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
RENAULT CLIO60,7%
SKODA SUPERB60,7%
TESLA MODEL 360,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
BMW X550,6%
HYUNDAI I3050,6%
SEAT LEON50,6%
TOYOTA YARIS CROSS50,6%
VOLKSWAGEN CARAVELLE50,6%
VOLKSWAGEN TOURAN50,6%
VOLVO XC6050,6%
AUDI A540,5%
BMW SERIA 240,5%
CHERY TIGGO440,5%
DACIA LODGY40,5%
FORD FIESTA40,5%
MAZDA 340,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
NISSAN JUKE40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL CORSA40,5%
OPEL MERIVA40,5%
PEUGEOT 20740,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SUZUKI S-CROSS40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLVO XC4040,5%
CHERY TIGGO830,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
FORD KUGA30,3%
HONDA CR-V30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ CLK30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MG HS30,3%
MG ZS30,3%
MINI COOPER30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT MODUS30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A720,2%
AUDI E-TRON20,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CHERY TIGGO720,2%
CITROEN C320,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA SPRING20,2%
DS DS720,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG MG420,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SX420,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
BMW I310,1%
BMW IX310,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW XM10,1%
BYD SEAL U10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FORD KA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35640,3%
Compacte (C)16919,1%
Medii (D)11112,6%
Mici (B)10211,5%
Monovolume (MPV)748,4%
Mari și de lux (E)445,0%
Sport121,4%
Neclasificate80,9%
Mini (A)80,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76486,4%
Noi12013,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44750,6%
Benzină23026,0%
Hibrid16318,4%
Electric273,1%
GPL161,8%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72882,4%
Companie15617,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43349,0%
Berlină cu hayon18721,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16018,1%
Berlină768,6%
Cabriolet161,8%
Cupeu121,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14316,2%
75-109 kW40145,4%
110-149 kW24928,2%
150-219 kW455,1%
220 kW și peste192,1%
Necompletat273,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc364,1%
1000-1399 cmc16919,1%
1400-1599 cmc21524,3%
1600-1999 cmc34639,1%
2000-2999 cmc879,8%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat273,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23320,4%
DACIA12410,8%
BMW1079,4%
AUDI1049,1%
MERCEDES-BENZ847,3%
OPEL756,6%
SKODA605,2%
FORD595,2%
RENAULT575,0%
HYUNDAI353,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA332,9%
SUZUKI201,7%
PEUGEOT191,7%
CITROEN161,4%
SEAT111,0%
VOLVO111,0%
CHEVROLET100,9%
MAZDA100,9%
NISSAN90,8%
FIAT80,7%
SMART80,7%
LAND ROVER70,6%
MITSUBISHI70,6%
HONDA60,5%
JAGUAR50,4%
KIA40,3%
JEEP30,3%
LEXUS30,3%
TESLA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
DS10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14679,3%
Export3619,6%
Înmatriculat pentru export21,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3921,2%
OPEL2413,0%
FORD189,8%
RENAULT147,6%
DACIA137,1%
BMW126,5%
AUDI116,0%
DAEWOO63,3%
PEUGEOT63,3%
SKODA52,7%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN42,2%
MERCEDES-BENZ42,2%
NISSAN42,2%
SEAT42,2%
CHEVROLET31,6%
PORSCHE31,6%
FIAT21,1%
HYUNDAI21,1%
SUZUKI21,1%
TOYOTA21,1%
VOLVO21,1%
KIA10,5%
LAMBORGHINI10,5%
LAND ROVER10,5%
MINI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.