Înmatriculări în județul Bacău, aprilie 2026

Noi87+8,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare764-26,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.721+6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri76

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 56 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 29 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200204
200308
200407
2005014
2006028
2007030
2008038
2009040
2010053
2011051
2012067
2013051
2014061
2015043
2016053
2017051
2018043
2019037
2020020
2021019
2022022
2023011
202426
2025564
2026291

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14116,6%
AUDI8910,5%
RENAULT8810,3%
BMW758,8%
DACIA485,6%
SKODA435,1%
HYUNDAI424,9%
MERCEDES-BENZ424,9%
OPEL394,6%
FORD364,2%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN313,6%
TOYOTA263,1%
PEUGEOT202,4%
VOLVO192,2%
SEAT182,1%
KIA131,5%
SUZUKI101,2%
CHERY80,9%
FIAT80,9%
LAND ROVER70,8%
CITROEN60,7%
MITSUBISHI60,7%
ALFA ROMEO50,6%
MAZDA40,5%
MG40,5%
BYD30,4%
DS30,4%
HONDA30,4%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
OMODA10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF374,4%
DACIA DUSTER273,2%
RENAULT MEGANE273,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN263,1%
VOLKSWAGEN PASSAT242,8%
AUDI A4222,6%
HYUNDAI TUCSON222,6%
BMW SERIA 5182,1%
OPEL ASTRA182,1%
AUDI A6161,9%
Toate (211)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI161,9%
AUDI Q5151,8%
AUDI A3141,7%
BMW SERIA 3141,7%
RENAULT SCENIC141,7%
SKODA OCTAVIA131,5%
FORD FOCUS121,4%
RENAULT CAPTUR111,3%
RENAULT KADJAR111,3%
BMW X1101,2%
BMW X3101,2%
KIA SPORTAGE101,2%
DACIA LOGAN91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
DACIA SANDERO80,9%
FORD KUGA80,9%
SKODA SUPERB80,9%
TOYOTA RAV480,9%
NISSAN X-TRAIL70,8%
VOLVO XC6070,8%
AUDI A560,7%
AUDI Q360,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
OPEL ZAFIRA60,7%
SKODA FABIA60,7%
TOYOTA C-HR60,7%
CHERY TIGGO450,6%
HYUNDAI IX3550,6%
PEUGEOT 200850,6%
PEUGEOT 300850,6%
RENAULT CLIO50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
SEAT LEON50,6%
SKODA KODIAQ50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
FORD C-MAX40,5%
FORD FIESTA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SEAT ATECA40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
VOLKSWAGEN T-ROC40,5%
VOLVO V4040,5%
BMW SERIA 430,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X630,4%
CHERY TIGGO730,4%
CITROEN C430,4%
DS DS730,4%
FIAT PUNTO30,4%
HYUNDAI I1030,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ CLS30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MG ZS30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO V6030,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BYD SEAL U20,2%
CITROEN C320,2%
FORD MONDEO20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO JUNIOR10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%
AUDI SQ510,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
BYD SEALION 510,1%
CHEVROLET CAMARO10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT SEICENTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35341,5%
Compacte (C)17320,3%
Medii (D)9911,6%
Monovolume (MPV)819,5%
Mici (B)698,1%
Mari și de lux (E)576,7%
Mini (A)91,1%
Sport50,6%
Neclasificate30,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76489,8%
Noi8710,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49458,0%
Benzină22025,9%
Hibrid12114,2%
GPL111,3%
Electric40,5%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76389,7%
Companie8810,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39145,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19122,4%
Berlină cu hayon15217,9%
Berlină10111,9%
Cupeu101,2%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14517,0%
75-109 kW39746,7%
110-149 kW22025,9%
150-219 kW708,2%
220 kW și peste151,8%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc232,7%
1000-1399 cmc12714,9%
1400-1599 cmc27332,1%
1600-1999 cmc33839,7%
2000-2999 cmc829,6%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35320,5%
BMW1569,1%
DACIA1508,7%
RENAULT1448,4%
FORD1297,5%
AUDI1207,0%
OPEL1106,4%
SKODA1036,0%
MERCEDES-BENZ744,3%
SEAT462,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI432,5%
TOYOTA432,5%
NISSAN372,1%
PEUGEOT331,9%
VOLVO231,3%
FIAT191,1%
KIA191,1%
SUZUKI160,9%
CITROEN130,8%
MAZDA100,6%
MITSUBISHI100,6%
LAND ROVER80,5%
CHEVROLET60,3%
SMART60,3%
ALFA ROMEO50,3%
HONDA50,3%
JEEP50,3%
MINI50,3%
PORSCHE50,3%
LEXUS40,2%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6484,2%
Export1114,5%
Înmatriculat pentru export11,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1013,2%
VOLKSWAGEN1013,2%
DACIA810,5%
RENAULT67,9%
BMW56,6%
FORD56,6%
SKODA56,6%
FIAT45,3%
AUDI33,9%
MERCEDES-BENZ33,9%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT33,9%
HYUNDAI22,6%
CHEVROLET11,3%
DAEWOO11,3%
JEEP11,3%
KIA11,3%
MINI11,3%
NISSAN11,3%
PEUGEOT11,3%
PORSCHE11,3%
ROVER11,3%
SAAB11,3%
SUZUKI11,3%
TOYOTA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.