Înmatriculări în județul Maramureș, aprilie 2026

Noi91+8,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare746-26,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.111-10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 27 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 59 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 28 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002027
200207
2003011
2004010
2005014
2006017
2007031
2008035
2009042
2010042
2011053
2012059
2013035
2014054
2015051
2016041
2017035
2018036
2019038
2020030
2021026
2022026
2023013
202447
2025596
2026280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12214,6%
AUDI829,8%
RENAULT698,2%
BMW597,0%
DACIA566,7%
FORD566,7%
MERCEDES-BENZ425,0%
SKODA425,0%
VOLVO394,7%
NISSAN323,8%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA313,7%
PEUGEOT222,6%
SUZUKI222,6%
OPEL182,2%
HYUNDAI141,7%
MITSUBISHI141,7%
KIA131,6%
CITROEN111,3%
CHERY91,1%
SEAT81,0%
BYD70,8%
FIAT70,8%
MG70,8%
LAND ROVER60,7%
DS50,6%
JAGUAR50,6%
MAZDA50,6%
TESLA50,6%
MINI40,5%
SSANGYONG40,5%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
LYNK&CO10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER303,6%
VOLKSWAGEN PASSAT303,6%
AUDI A4253,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,7%
VOLKSWAGEN GOLF212,5%
FORD FOCUS202,4%
NISSAN QASHQAI192,3%
SKODA OCTAVIA182,2%
AUDI A6172,0%
BMW SERIA 3141,7%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE141,7%
VOLVO XC60141,7%
SUZUKI GRAND VITARA121,4%
VOLKSWAGEN TOURAN121,4%
BMW X3111,3%
RENAULT SCENIC101,2%
AUDI A391,1%
DACIA LOGAN91,1%
OPEL ASTRA91,1%
RENAULT CLIO91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
AUDI Q581,0%
BMW X181,0%
FORD MONDEO81,0%
RENAULT KADJAR81,0%
SKODA FABIA81,0%
CHERY TIGGO470,8%
DACIA SANDERO70,8%
FORD KUGA70,8%
KIA SPORTAGE70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
PEUGEOT 50870,8%
SKODA SUPERB70,8%
AUDI A560,7%
AUDI Q360,7%
BMW X660,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
VOLVO V4060,7%
BMW X550,6%
FORD C-MAX50,6%
FORD FIESTA50,6%
PEUGEOT 30850,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
BMW SERIA 540,5%
DACIA LODGY40,5%
DS DS740,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
NISSAN JUKE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT ESPACE40,5%
TESLA MODEL 340,5%
TOYOTA AURIS40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
VOLVO V6040,5%
VOLVO XC4040,5%
VOLVO XC9040,5%
AUDI A730,4%
BMW SERIA 130,4%
BMW SERIA 730,4%
BYD SEALION 530,4%
DACIA BIGSTER30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
KIA CEED30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MG ZS30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
MITSUBISHI PAJERO30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT ZOE30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA PROACE30,4%
TOYOTA RAV430,4%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CHERY TIGGO920,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA SORENTO20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI GRANDIS20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S6020,2%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BMW X410,1%
BMW Z410,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEAL U10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN NEMO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DODGE CHALLENGER SXT10,1%
DS DS410,1%
FIAT 500L10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34040,6%
Compacte (C)14317,1%
Medii (D)12615,1%
Monovolume (MPV)829,8%
Mici (B)759,0%
Mari și de lux (E)394,7%
Neclasificate121,4%
Mini (A)70,8%
Sport70,8%
Utilitare60,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74689,1%
Noi9110,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54164,6%
Benzină14116,8%
Hibrid12615,1%
Electric182,2%
GPL111,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71685,5%
Companie12114,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40848,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16920,2%
Berlină cu hayon14817,7%
Berlină9311,1%
Cupeu111,3%
Cabriolet81,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16619,8%
75-109 kW36443,5%
110-149 kW21725,9%
150-219 kW586,9%
220 kW și peste161,9%
Necompletat161,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc263,1%
1000-1399 cmc9010,8%
1400-1599 cmc23227,7%
1600-1999 cmc37244,4%
2000-2999 cmc9110,9%
3000 cmc și peste81,0%
Necompletat182,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22720,4%
AUDI12911,6%
BMW1079,6%
FORD998,9%
MERCEDES-BENZ776,9%
DACIA645,8%
RENAULT555,0%
SKODA474,2%
OPEL423,8%
TOYOTA403,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT302,7%
SUZUKI242,2%
HYUNDAI201,8%
CITROEN181,6%
SEAT171,5%
VOLVO171,5%
NISSAN151,4%
FIAT100,9%
KIA90,8%
LAND ROVER90,8%
MAZDA90,8%
HONDA70,6%
JEEP70,6%
MITSUBISHI70,6%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
CHRYSLER10,1%
FORTHING10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
NOOTEBOOM10,1%
SSANGYONG10,1%
STUDEBACKER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6391,3%
Export57,2%
Înmatriculat pentru export11,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD913,0%
VOLKSWAGEN913,0%
RENAULT710,1%
MERCEDES-BENZ68,7%
PEUGEOT57,2%
OPEL45,8%
DACIA34,3%
FIAT34,3%
SKODA34,3%
BMW22,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET22,9%
CITROEN22,9%
HYUNDAI22,9%
NISSAN22,9%
TOYOTA22,9%
ALFA ROMEO11,4%
AUDI11,4%
DAEWOO11,4%
LAND ROVER11,4%
MAZDA11,4%
MINI11,4%
MITSUBISHI11,4%
SEAT11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.