Înmatriculări în județul Sălaj, aprilie 2026

Noi11-26,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare401-27,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări460-14,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri51

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 4 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200203
200302
200405
2005014
2006016
2007021
2008021
2009022
2010031
2011034
2012028
2013037
2014039
2015017
2016025
2017013
2018019
2019016
202007
202105
202209
202304
202402
202571
202640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9021,8%
BMW4811,7%
AUDI4310,4%
MERCEDES-BENZ348,3%
DACIA256,1%
FORD245,8%
SKODA235,6%
NISSAN163,9%
RENAULT153,6%
VOLVO143,4%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL122,9%
SEAT92,2%
HYUNDAI81,9%
MITSUBISHI71,7%
KIA51,2%
MAZDA51,2%
SUZUKI51,2%
TOYOTA51,2%
PEUGEOT41,0%
CHEVROLET30,7%
TESLA30,7%
FIAT20,5%
JEEP20,5%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
DAIHATSU10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF194,7%
VOLKSWAGEN PASSAT184,4%
AUDI A4174,2%
BMW X3163,9%
DACIA DUSTER153,7%
FORD FOCUS122,9%
NISSAN QASHQAI122,9%
SKODA OCTAVIA112,7%
BMW SERIA 592,2%
VOLKSWAGEN POLO92,2%
Toate (146)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN82,0%
AUDI A671,7%
BMW SERIA 171,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,7%
VOLKSWAGEN TOURAN61,5%
AUDI Q551,2%
BMW SERIA 351,2%
BMW X151,2%
RENAULT MEGANE51,2%
SKODA FABIA51,2%
VOLKSWAGEN CADDY51,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,2%
VOLVO XC6051,2%
AUDI A341,0%
DACIA SANDERO41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,0%
SEAT ALTEA41,0%
SUZUKI GRAND VITARA41,0%
AUDI Q330,7%
FORD FIESTA30,7%
HYUNDAI I2030,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
OPEL ASTRA30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,7%
VOLVO V4030,7%
VOLVO XC9030,7%
AUDI A120,5%
AUDI A520,5%
BMW X520,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD TRANSIT CUSTOM20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
MAZDA 520,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ GLA20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL ANTARA20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SKODA RAPID20,5%
SKODA SUPERB20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA AURIS20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN CRAFTER20,5%
VOLKSWAGEN ID 420,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO V6020,5%
AUDI Q710,2%
AUDI S310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LOGAN10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT ZOE10,2%
ROVER 21610,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN ID 510,2%
VOLVO S6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13933,7%
Compacte (C)8620,9%
Medii (D)5613,6%
Monovolume (MPV)5012,1%
Mici (B)368,7%
Mari și de lux (E)276,6%
Utilitare61,5%
Neclasificate51,2%
Mini (A)51,2%
Sport20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40197,3%
Noi112,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29070,4%
Benzină8721,1%
Hibrid225,3%
Electric102,4%
GPL30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39295,1%
Companie204,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22654,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7818,9%
Berlină cu hayon5312,9%
Berlină4911,9%
Cabriolet51,2%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6014,6%
75-109 kW18945,9%
110-149 kW12630,6%
150-219 kW276,6%
220 kW și peste20,5%
Necompletat81,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,5%
1000-1399 cmc5112,4%
1400-1599 cmc9823,8%
1600-1999 cmc20148,8%
2000-2999 cmc4310,4%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat102,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13128,5%
AUDI439,3%
BMW367,8%
SKODA306,5%
MERCEDES-BENZ296,3%
OPEL255,4%
DACIA245,2%
FORD214,6%
RENAULT173,7%
SEAT153,3%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT102,2%
NISSAN92,0%
VOLVO92,0%
CITROEN81,7%
HYUNDAI61,3%
SMART61,3%
MAZDA51,1%
TOYOTA51,1%
FIAT40,9%
HONDA40,9%
SUZUKI40,9%
KIA30,7%
LAND ROVER30,7%
MITSUBISHI20,4%
SSANGYONG20,4%
CHERY10,2%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
SAAB10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4486,3%
Export713,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1835,3%
FORD815,7%
DACIA59,8%
OPEL59,8%
AUDI23,9%
CITROEN23,9%
MERCEDES-BENZ23,9%
SEAT23,9%
SKODA23,9%
BMW12,0%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO12,0%
MITSUBISHI12,0%
PEUGEOT12,0%
RENAULT12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.