Înmatriculări în județul Giurgiu, aprilie 2026

Noi34-10,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare198-27,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări905-7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 19 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 13 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200203
200302
200402
200504
200604
200706
200807
200908
201008
201109
201207
2013019
2014011
2015017
2016012
2017016
201808
2019016
2020017
202108
202208
202302
202421
2025191
2026130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3715,9%
BMW239,9%
RENAULT229,5%
DACIA187,8%
MERCEDES-BENZ146,0%
SKODA146,0%
AUDI135,6%
HYUNDAI125,2%
OPEL104,3%
FORD83,4%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN83,4%
PEUGEOT62,6%
SUZUKI62,6%
VOLVO52,2%
CITROEN41,7%
SEAT41,7%
FIAT31,3%
LAND ROVER31,3%
MAZDA31,3%
TOYOTA31,3%
ALFA ROMEO20,9%
BYD20,9%
KIA20,9%
MG20,9%
SSANGYONG20,9%
DFM10,4%
GEELY10,4%
JAGUAR10,4%
LEXUS10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER156,5%
VOLKSWAGEN GOLF125,2%
SKODA OCTAVIA114,8%
RENAULT MEGANE93,9%
BMW SERIA 383,5%
VOLKSWAGEN PASSAT83,5%
AUDI A473,0%
HYUNDAI TUCSON52,2%
BMW X141,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,7%
Toate (110)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI41,7%
OPEL ASTRA41,7%
RENAULT CAPTUR41,7%
SUZUKI S-CROSS41,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,7%
BMW SERIA 531,3%
BMW X331,3%
HYUNDAI I2031,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,3%
OPEL CORSA31,3%
RENAULT TALISMAN31,3%
VOLKSWAGEN TOURAN31,3%
AUDI A620,9%
BMW SERIA 120,9%
CITROEN C4 PICASSO20,9%
DACIA LOGAN20,9%
FORD FIESTA20,9%
FORD KUGA20,9%
FORD PUMA20,9%
HYUNDAI KONA20,9%
MAZDA 320,9%
MERCEDES-BENZ GLC20,9%
NISSAN JUKE20,9%
PEUGEOT 200820,9%
RENAULT KADJAR20,9%
SEAT LEON20,9%
SUZUKI VITARA20,9%
VOLKSWAGEN ARTEON20,9%
VOLKSWAGEN POLO20,9%
VOLKSWAGEN T-ROC20,9%
ALFA ROMEO GIULIA10,4%
ALFA ROMEO MITO10,4%
AUDI A310,4%
AUDI A510,4%
AUDI A810,4%
AUDI Q510,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 710,4%
BYD SEAL U10,4%
BYD SEALION 510,4%
CITROEN BERLINGO10,4%
CITROEN C-ELYSEE10,4%
DACIA DOKKER10,4%
DFM FORTHING 9 HEV10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT PANDA10,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD FOCUS10,4%
FORD MONDEO10,4%
GEELY STARRAY10,4%
HYUNDAI I4010,4%
JAGUAR F-PACE10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
KIA XCEED10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
LEXUS UX10,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
MERCEDES-BENZ EQA10,4%
MG MARVEL R ELECTRIC10,4%
MG ZS10,4%
NISSAN PATROL10,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL MOKKA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 500810,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE PANAMERA10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT ZOE10,4%
ROVER 7510,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG ACTYON10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN LUPO10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO EX3010,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8737,5%
Compacte (C)5423,3%
Medii (D)4017,2%
Mici (B)166,9%
Monovolume (MPV)156,5%
Mari și de lux (E)135,6%
Neclasificate41,7%
Mini (A)31,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare19885,3%
Noi3414,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11147,8%
Benzină6829,3%
Hibrid4519,4%
Electric41,7%
GPL41,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21592,7%
Companie177,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10043,1%
Berlină cu hayon4419,0%
Berlină4318,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4017,2%
Cupeu41,7%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4117,7%
75-109 kW10645,7%
110-149 kW6929,7%
150-219 kW73,0%
220 kW și peste62,6%
Necompletat31,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc83,4%
1000-1399 cmc5122,0%
1400-1599 cmc7030,2%
1600-1999 cmc8134,9%
2000-2999 cmc177,3%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat41,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15116,7%
VOLKSWAGEN14916,5%
BMW879,6%
OPEL839,2%
SKODA647,1%
RENAULT586,4%
FORD525,7%
AUDI404,4%
MERCEDES-BENZ343,8%
PEUGEOT192,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA192,1%
HYUNDAI182,0%
FIAT141,5%
SEAT141,5%
CITROEN131,4%
MAZDA121,3%
KIA101,1%
SUZUKI101,1%
NISSAN80,9%
CHEVROLET70,8%
VOLVO70,8%
LAND ROVER60,7%
SMART50,6%
DAEWOO30,3%
MITSUBISHI30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
CHERY10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3477,3%
Export920,5%
Înmatriculat pentru export12,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD511,4%
FIAT49,1%
OPEL49,1%
VOLKSWAGEN49,1%
BMW36,8%
DACIA36,8%
RENAULT36,8%
SEAT36,8%
SKODA36,8%
DAEWOO24,5%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN24,5%
PEUGEOT24,5%
ROVER24,5%
AUDI12,3%
GEELY12,3%
MERCEDES-BENZ12,3%
SSANGYONG12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.