Înmatriculări în județul Hunedoara, aprilie 2026

Noi84-23,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare584-23,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.096-9,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 37 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 43 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002013
200201
200304
200408
2005023
2006015
2007020
2008021
2009038
2010034
2011040
2012046
2013041
2014039
2015046
2016042
2017039
2018031
2019017
2020016
2021019
2022014
202309
202445
2025373
2026430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8612,9%
DACIA8112,1%
AUDI619,1%
RENAULT487,2%
BMW466,9%
FORD375,5%
PEUGEOT355,2%
MERCEDES-BENZ345,1%
OPEL334,9%
NISSAN294,3%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA294,3%
SUZUKI213,1%
KIA172,5%
HYUNDAI162,4%
MAZDA121,8%
CITROEN111,6%
TOYOTA91,3%
SEAT71,0%
MITSUBISHI60,9%
VOLVO60,9%
FIAT50,7%
HONDA50,7%
ALFA ROMEO30,4%
CHERY30,4%
DS30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
TESLA20,3%
BENTLEY10,1%
BYD10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
GREAT WALL MOTOR10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
SWM10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER416,1%
VOLKSWAGEN GOLF345,1%
AUDI A4203,0%
DACIA SANDERO152,2%
NISSAN QASHQAI142,1%
OPEL ASTRA142,1%
AUDI A3131,9%
DACIA BIGSTER131,9%
SKODA OCTAVIA131,9%
BMW SERIA 3121,8%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT121,8%
AUDI A6111,6%
RENAULT MEGANE101,5%
BMW SERIA 591,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
PEUGEOT 300891,3%
RENAULT CLIO91,3%
SUZUKI GRAND VITARA91,3%
DACIA LOGAN81,2%
FORD FOCUS81,2%
PEUGEOT 200881,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
BMW SERIA 171,0%
FORD MONDEO71,0%
HYUNDAI TUCSON71,0%
FORD KUGA60,9%
HYUNDAI I3060,9%
KIA SPORTAGE60,9%
OPEL MOKKA60,9%
RENAULT KADJAR60,9%
SKODA FABIA60,9%
AUDI A550,7%
AUDI Q550,7%
NISSAN X-TRAIL50,7%
OPEL CORSA50,7%
PEUGEOT 30850,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
SUZUKI S-CROSS50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
BMW X140,6%
BMW X340,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD FIESTA40,6%
KIA CEED40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT LEON40,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
BMW X430,4%
BMW X530,4%
CITROEN DS330,4%
FIAT 50030,4%
FORD PUMA30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI A120,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DS DS420,3%
FIAT PANDA20,3%
HONDA HR-V20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA RIO20,3%
KIA VENGA20,3%
MAZDA 220,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN PATROL20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S310,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X610,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA10,1%
FORD STREET KA10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
GREAT WALL MOTOR ORA FUNKY CAT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA FR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26339,4%
Compacte (C)14221,3%
Mici (B)8412,6%
Medii (D)8112,1%
Monovolume (MPV)446,6%
Mari și de lux (E)304,5%
Mini (A)101,5%
Sport81,2%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58487,4%
Noi8412,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37055,4%
Benzină19629,3%
Hibrid7811,7%
GPL182,7%
Electric50,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60089,8%
Companie6810,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29544,2%
Berlină cu hayon15523,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12919,3%
Berlină7110,6%
Cabriolet101,5%
Cupeu81,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13319,9%
75-109 kW32749,0%
110-149 kW15923,8%
150-219 kW365,4%
220 kW și peste81,2%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc274,0%
1000-1399 cmc14121,1%
1400-1599 cmc21231,7%
1600-1999 cmc22433,5%
2000-2999 cmc558,2%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19417,7%
DACIA12311,2%
BMW11310,3%
AUDI756,8%
FORD726,6%
RENAULT686,2%
OPEL676,1%
MERCEDES-BENZ454,1%
SKODA403,6%
PEUGEOT373,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI322,9%
NISSAN282,6%
HYUNDAI211,9%
SEAT181,6%
FIAT171,6%
TOYOTA151,4%
MAZDA131,2%
CITROEN111,0%
KIA111,0%
LAND ROVER111,0%
VOLVO111,0%
CHEVROLET100,9%
HONDA80,7%
MITSUBISHI70,6%
JEEP60,5%
DAIHATSU50,5%
SMART50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JAGUAR40,4%
MINI40,4%
DAEWOO30,3%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG30,3%
MG20,2%
CHERY10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9185,0%
Export1615,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2321,5%
VOLKSWAGEN1816,8%
FORD1615,0%
OPEL1615,0%
RENAULT54,7%
DAEWOO43,7%
AUDI32,8%
CITROEN32,8%
PEUGEOT32,8%
SKODA32,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,9%
HONDA21,9%
MAZDA21,9%
ALFA ROMEO10,9%
FIAT10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
MINI10,9%
NISSAN10,9%
OLTCIT10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.