Înmatriculări în județul Mehedinți, aprilie 2026

Noi28-6,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare390-21,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări781+27,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri40

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 1 noi< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 14 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 12 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200217
2002010
2003010
200408
2005013
2006021
2007023
2008027
2009026
2010027
2011026
2012025
2013017
2014027
2015023
2016036
2017012
2018013
2019014
202007
2021013
202204
202300
202410
2025141
2026120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7918,9%
AUDI5914,1%
BMW5112,2%
DACIA378,9%
MERCEDES-BENZ266,2%
RENAULT245,7%
OPEL204,8%
FORD194,5%
NISSAN194,5%
PEUGEOT143,3%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA133,1%
SUZUKI81,9%
HYUNDAI71,7%
SEAT61,4%
VOLVO61,4%
KIA51,2%
CITROEN41,0%
BYD30,7%
LAND ROVER30,7%
MINI20,5%
TESLA20,5%
TOYOTA20,5%
CADILLAC10,2%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MAZDA10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4348,2%
VOLKSWAGEN PASSAT184,4%
BMW SERIA 5163,9%
DACIA DUSTER163,9%
VOLKSWAGEN GOLF163,9%
NISSAN QASHQAI143,4%
BMW SERIA 3133,1%
AUDI A6102,4%
VOLKSWAGEN SHARAN102,4%
VOLKSWAGEN TOURAN92,2%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X181,9%
DACIA SANDERO81,9%
DACIA LOGAN71,7%
RENAULT MEGANE71,7%
FORD FOCUS61,5%
OPEL ASTRA61,5%
AUDI A351,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
AUDI Q541,0%
DACIA LODGY41,0%
KIA SPORTAGE41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,0%
MERCEDES-BENZ GLC41,0%
OPEL CORSA41,0%
PEUGEOT 30841,0%
RENAULT CLIO41,0%
RENAULT KADJAR41,0%
SEAT IBIZA41,0%
SKODA FABIA41,0%
SKODA OCTAVIA41,0%
VOLKSWAGEN POLO41,0%
AUDI A530,7%
BMW X330,7%
BMW X430,7%
FORD KUGA30,7%
FORD S-MAX30,7%
HYUNDAI IX3530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN JETTA30,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,7%
AUDI A720,5%
BMW SERIA 720,5%
BYD ATTO 220,5%
DACIA BIGSTER20,5%
FORD MONDEO20,5%
HYUNDAI TUCSON20,5%
MINI COUNTRYMAN20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL MERIVA20,5%
OPEL VIVARO20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 200820,5%
PEUGEOT 20720,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SKODA RAPID20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
SUZUKI S-CROSS20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLVO S9020,5%
VOLVO V4020,5%
AUDI Q710,2%
BMW M610,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FIAT 500X10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
KIA VENGA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG EHS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL OMEGA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT BIPPER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
SUZUKI WAGON R10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11828,2%
Medii (D)8720,8%
Compacte (C)6716,0%
Monovolume (MPV)5012,0%
Mici (B)4310,3%
Mari și de lux (E)399,3%
Neclasificate51,2%
Mini (A)51,2%
Sport30,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39093,3%
Noi286,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29670,8%
Benzină8420,1%
Hibrid235,5%
GPL92,2%
Electric61,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40697,1%
Companie122,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16740,0%
Berlină9623,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8620,6%
Berlină cu hayon6315,1%
Cabriolet51,2%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6716,0%
75-109 kW21351,0%
110-149 kW9623,0%
150-219 kW245,7%
220 kW și peste122,9%
Necompletat61,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,9%
1000-1399 cmc5312,7%
1400-1599 cmc10124,2%
1600-1999 cmc20248,3%
2000-2999 cmc4210,0%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat61,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20225,9%
BMW11114,2%
AUDI709,0%
DACIA688,7%
FORD567,2%
OPEL567,2%
MERCEDES-BENZ364,6%
RENAULT334,2%
SKODA303,8%
SEAT202,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT151,9%
CITROEN81,0%
FIAT70,9%
MITSUBISHI60,8%
NISSAN60,8%
SMART60,8%
HYUNDAI50,6%
KIA50,6%
SUZUKI50,6%
DAEWOO40,5%
LAND ROVER40,5%
MAZDA40,5%
TOYOTA40,5%
JEEP30,4%
CHEVROLET20,3%
INFINITI20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BYD10,1%
GEELY10,1%
GWM10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%
VOLVO10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2460,0%
Export1640,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL820,0%
FORD615,0%
BMW512,5%
RENAULT410,0%
AUDI37,5%
PEUGEOT37,5%
SKODA37,5%
VOLKSWAGEN37,5%
DACIA25,0%
MERCEDES-BENZ25,0%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN12,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.