Înmatriculări în județul Buzău, aprilie 2026

Noi61-26,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare393-22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.326-14,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 33 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 28 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200202
200301
200406
200507
2006016
2007015
2008014
2009021
2010027
2011035
2012034
2013022
2014025
2015027
2016025
2017021
2018026
2019014
2020012
2021016
2022017
202301
202402
2025331
2026280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8318,3%
BMW5411,9%
DACIA4910,8%
MERCEDES-BENZ337,3%
AUDI316,8%
RENAULT286,2%
SKODA224,8%
NISSAN214,6%
TOYOTA194,2%
HYUNDAI173,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD153,3%
OPEL153,3%
PEUGEOT143,1%
VOLVO143,1%
SEAT71,5%
KIA61,3%
GEELY30,7%
PORSCHE30,7%
SUZUKI30,7%
BYD20,4%
CITROEN20,4%
TESLA20,4%
CHERY10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
JAECOO10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MAZDA10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER286,2%
VOLKSWAGEN GOLF245,3%
BMW SERIA 5184,0%
VOLKSWAGEN PASSAT184,0%
BMW SERIA 3153,3%
AUDI A4143,1%
NISSAN QASHQAI132,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E122,7%
SKODA OCTAVIA112,4%
HYUNDAI TUCSON102,2%
Toate (141)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE102,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,2%
DACIA LOGAN92,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,8%
DACIA SANDERO71,6%
OPEL ASTRA71,6%
FORD FOCUS61,3%
SKODA KODIAQ61,3%
TOYOTA YARIS CROSS61,3%
BMW X351,1%
FORD KUGA51,1%
MERCEDES-BENZ GLE51,1%
PEUGEOT 50851,1%
RENAULT CLIO51,1%
RENAULT KADJAR51,1%
TOYOTA C-HR51,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,1%
AUDI Q540,9%
KIA SPORTAGE40,9%
MERCEDES-BENZ GLC40,9%
OPEL ZAFIRA40,9%
SEAT LEON40,9%
VOLVO XC6040,9%
AUDI A630,7%
BMW SERIA 230,7%
BMW X130,7%
BMW X530,7%
HYUNDAI KONA30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
NISSAN X-TRAIL30,7%
TOYOTA COROLLA30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
AUDI A320,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW X620,4%
DACIA JOGGER20,4%
FORD MONDEO20,4%
GEELY CITYRAY20,4%
HYUNDAI I3020,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN JUKE20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V6020,4%
VOLVO XC9020,4%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO410,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAECOO JAECOO710,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MG ZS10,2%
MINI ONE10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 60710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V7010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18139,9%
Compacte (C)8618,9%
Medii (D)7015,4%
Mari și de lux (E)378,1%
Monovolume (MPV)378,1%
Mici (B)347,5%
Mini (A)51,1%
Neclasificate30,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39386,6%
Noi6113,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26458,1%
Benzină11324,9%
Hibrid6514,3%
GPL71,5%
Electric51,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39486,8%
Companie6013,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21948,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9721,4%
Berlină6915,2%
Berlină cu hayon6414,1%
Cupeu30,7%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7115,6%
75-109 kW19442,7%
110-149 kW13830,4%
150-219 kW388,4%
220 kW și peste81,8%
Necompletat51,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc224,8%
1000-1399 cmc5011,0%
1400-1599 cmc14331,5%
1600-1999 cmc17939,4%
2000-2999 cmc5211,5%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat51,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27720,9%
BMW15811,9%
DACIA13710,3%
SKODA1168,7%
AUDI957,2%
RENAULT947,1%
OPEL937,0%
FORD916,9%
MERCEDES-BENZ503,8%
HYUNDAI251,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA241,8%
PEUGEOT191,4%
FIAT181,4%
SEAT181,4%
SUZUKI161,2%
CITROEN120,9%
KIA100,8%
VOLVO100,8%
MAZDA90,7%
CHEVROLET70,5%
DAEWOO70,5%
LAND ROVER70,5%
NISSAN70,5%
HONDA40,3%
JEEP30,2%
MINI30,2%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
BENTLEY10,1%
BYD10,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
MITSUBISHI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6583,3%
Export1316,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1620,5%
VOLKSWAGEN1316,7%
OPEL1012,8%
RENAULT67,7%
DAEWOO45,1%
FIAT33,8%
FORD33,8%
MERCEDES-BENZ33,8%
SEAT33,8%
AUDI22,6%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN22,6%
MAZDA22,6%
PEUGEOT22,6%
SKODA22,6%
ARO11,3%
BMW11,3%
CHEVROLET11,3%
HYUNDAI11,3%
LAND ROVER11,3%
SSANGYONG11,3%
VAUXHALL11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.