Înmatriculări în județul Mureș, aprilie 2026

Noi138-35,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare957-11,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.321-6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri285

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 24 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 59 rulate, prima înmatriculare2016: 67 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 95 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 40 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002024
2002010
2003013
2004014
2005032
2006031
2007039
2008034
2009058
2010075
2011072
2012068
2013063
2014061
2015059
2016067
2017044
2018038
2019043
2020035
2021034
2022023
2023013
202435
2025952
2026400

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21119,3%
DACIA12711,6%
AUDI1089,9%
BMW726,6%
RENAULT555,0%
MERCEDES-BENZ544,9%
OPEL534,8%
NISSAN494,5%
FORD464,2%
SKODA383,5%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA383,5%
SEAT373,4%
HYUNDAI302,7%
SUZUKI272,5%
PEUGEOT191,7%
VOLVO191,7%
KIA161,5%
MAZDA121,1%
CITROEN111,0%
MITSUBISHI90,8%
FIAT70,6%
TESLA70,6%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA50,5%
MG50,5%
BYD40,4%
CHERY40,4%
GEELY30,3%
LAND ROVER30,3%
CUPRA20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
ALPINA10,1%
ISUZU10,1%
JAC10,1%
JAGUAR10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER867,9%
VOLKSWAGEN GOLF464,2%
VOLKSWAGEN PASSAT423,9%
AUDI A4393,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN312,8%
AUDI A6211,9%
NISSAN QASHQAI211,9%
BMW SERIA 3201,8%
VOLKSWAGEN TOURAN171,6%
OPEL ASTRA161,5%
Toate (243)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE161,5%
DACIA SANDERO151,4%
OPEL CORSA151,4%
SEAT LEON151,4%
AUDI A3131,2%
BMW X3121,1%
SEAT IBIZA121,1%
SKODA FABIA121,1%
SKODA OCTAVIA121,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,1%
VOLKSWAGEN POLO121,1%
FORD FOCUS111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
AUDI Q3100,9%
BMW SERIA 5100,9%
FORD FIESTA100,9%
MERCEDES-BENZ GLC100,9%
NISSAN JUKE100,9%
TOYOTA C-HR100,9%
AUDI Q590,8%
BMW SERIA 190,8%
DACIA LOGAN90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
NISSAN X-TRAIL90,8%
SUZUKI GRAND VITARA90,8%
TOYOTA RAV490,8%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN90,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
FORD KUGA80,7%
KIA SPORTAGE80,7%
RENAULT KADJAR80,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
BMW X170,6%
DACIA JOGGER70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
TOYOTA COROLLA70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
MAZDA 360,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT SCENIC60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
VOLVO XC6060,6%
AUDI A550,5%
HYUNDAI IX3550,5%
MERCEDES-BENZ VITO50,5%
MG ZS50,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
TESLA MODEL Y50,5%
VOLVO V4050,5%
DACIA LODGY40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
BMW SERIA 430,3%
BMW X630,3%
DACIA SPRING30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
GEELY CITYRAY30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
KIA SORENTO30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
OPEL COMBO30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA YARIS30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN EOS30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
CHERY TIGGO420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CARENS20,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN LEAF20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO JUNIOR10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ALPINA BMW ALPINA B510,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S810,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43339,5%
Compacte (C)19317,6%
Medii (D)14413,2%
Monovolume (MPV)12011,0%
Mici (B)11610,6%
Mari și de lux (E)474,3%
Mini (A)141,3%
Neclasificate100,9%
Sport100,9%
Utilitare80,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95787,4%
Noi13812,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62356,9%
Benzină26524,2%
Hibrid15614,2%
Electric292,6%
GPL222,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91283,3%
Companie18316,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52648,0%
Berlină cu hayon22920,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21419,5%
Berlină999,0%
Cabriolet171,6%
Cupeu100,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23421,4%
75-109 kW49945,6%
110-149 kW25923,7%
150-219 kW595,4%
220 kW și peste151,4%
Necompletat292,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc333,0%
1000-1399 cmc15614,2%
1400-1599 cmc32429,6%
1600-1999 cmc45141,2%
2000-2999 cmc978,9%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat292,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28621,7%
AUDI1309,8%
BMW1219,2%
DACIA1078,1%
OPEL937,0%
MERCEDES-BENZ775,8%
FORD745,6%
SKODA695,2%
RENAULT564,2%
TOYOTA362,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,3%
SUZUKI302,3%
NISSAN272,0%
HYUNDAI262,0%
MAZDA221,7%
VOLVO161,2%
SEAT151,1%
MITSUBISHI141,1%
CITROEN90,7%
LAND ROVER90,7%
CHEVROLET80,6%
MINI70,5%
SMART70,5%
FIAT60,5%
HONDA50,4%
PORSCHE50,4%
TESLA50,4%
KIA40,3%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
MG30,2%
SUBARU30,2%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
CHERY10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14751,6%
Export13848,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10235,8%
VOLKSWAGEN3913,7%
OPEL217,4%
RENAULT196,7%
FORD186,3%
NISSAN144,9%
AUDI113,9%
SKODA103,5%
BMW72,5%
MERCEDES-BENZ72,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT72,5%
PEUGEOT51,8%
TOYOTA51,8%
CITROEN31,1%
FIAT31,1%
CHEVROLET20,7%
DAEWOO20,7%
HYUNDAI20,7%
LAND ROVER20,7%
VOLVO20,7%
KIA10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%
TRABANT10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.