Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, aprilie 2026

Noi28+16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare567-8,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări658-11,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 23 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 13 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 13 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002023
200202
200302
200407
2005017
2006015
2007025
2008042
2009025
2010042
2011040
2012046
2013031
2014048
2015031
2016034
2017026
2018024
2019025
2020018
2021019
2022014
202304
202425
2025132
2026130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10818,2%
BMW9215,5%
AUDI6811,4%
FORD437,2%
MERCEDES-BENZ437,2%
RENAULT305,0%
DACIA294,9%
SKODA223,7%
NISSAN183,0%
OPEL172,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,4%
SUZUKI132,2%
VOLVO132,2%
HYUNDAI122,0%
MITSUBISHI111,8%
KIA101,7%
PEUGEOT81,3%
LAND ROVER71,2%
SEAT61,0%
FIAT50,8%
JEEP50,8%
CHERY40,7%
MINI30,5%
CHEVROLET20,3%
MAZDA20,3%
BYD10,2%
CITROEN10,2%
CUPRA10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF315,3%
AUDI A4244,1%
BMW SERIA 3233,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN213,6%
DACIA DUSTER193,2%
BMW SERIA 5172,9%
BMW X3162,7%
FORD FOCUS162,7%
AUDI A6132,2%
NISSAN QASHQAI132,2%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C111,9%
VOLKSWAGEN PASSAT111,9%
VOLKSWAGEN POLO111,9%
BMW X1101,7%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
AUDI A371,2%
AUDI Q571,2%
FORD FIESTA71,2%
MERCEDES-BENZ GLC71,2%
RENAULT MEGANE71,2%
VOLVO XC6071,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
MITSUBISHI ASX61,0%
SKODA OCTAVIA61,0%
AUDI A550,9%
BMW SERIA 150,9%
BMW X450,9%
DACIA SANDERO50,9%
FORD MONDEO50,9%
MERCEDES-BENZ CLA50,9%
OPEL ASTRA50,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT KOLEOS50,9%
SUZUKI GRAND VITARA50,9%
TOYOTA RAV450,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,9%
BMW SERIA 440,7%
BMW X540,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
RENAULT CLIO40,7%
SKODA FABIA40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
AUDI Q330,5%
CHERY TIGGO430,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA RIO30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
BMW SERIA 220,3%
DACIA LOGAN20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TOURNEO CONNECT20,3%
HYUNDAI I4020,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,3%
OPEL ANTARA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN PHAETON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ810,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN DS410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA 131010,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 60010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD MAVERICK10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
INFINITI FX10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA EV610,2%
KIA NIRO10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN NV20010,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOVANO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23038,7%
Compacte (C)10818,2%
Medii (D)9015,1%
Monovolume (MPV)549,1%
Mici (B)498,2%
Mari și de lux (E)416,9%
Neclasificate81,3%
Mini (A)71,2%
Utilitare61,0%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56795,3%
Noi284,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41970,4%
Benzină10818,2%
Hibrid569,4%
Electric111,8%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53890,4%
Companie579,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31152,3%
Berlină cu hayon9716,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9015,1%
Berlină8313,9%
Cupeu91,5%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9516,0%
75-109 kW24140,5%
110-149 kW18531,1%
150-219 kW528,7%
220 kW și peste111,8%
Necompletat111,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,0%
1000-1399 cmc599,9%
1400-1599 cmc13322,4%
1600-1999 cmc30551,3%
2000-2999 cmc7512,6%
3000 cmc și peste61,0%
Necompletat111,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17025,8%
BMW7811,9%
AUDI609,1%
MERCEDES-BENZ507,6%
FORD497,4%
DACIA365,5%
SKODA294,4%
OPEL233,5%
SUZUKI213,2%
RENAULT172,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,0%
PEUGEOT132,0%
TOYOTA132,0%
VOLVO121,8%
SEAT101,5%
MITSUBISHI71,1%
FIAT60,9%
HYUNDAI60,9%
LAND ROVER50,8%
MAZDA50,8%
PORSCHE50,8%
SMART50,8%
CITROEN30,5%
JEEP30,5%
KIA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
TESLA20,3%
BENTLEY10,2%
CHRYSLER10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
LEAPMOTOR10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3794,9%
Export25,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL820,5%
VOLKSWAGEN820,5%
FORD615,4%
MAZDA37,7%
RENAULT37,7%
SKODA37,7%
DACIA25,1%
MERCEDES-BENZ25,1%
ARO12,6%
AUDI12,6%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,6%
PEUGEOT12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.