Înmatriculări VOLKSWAGEN, octombrie 2024

Noi777-11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare6.838+11,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări13.255+7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.054

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2000: 44 rulate, prima înmatriculare2000: 28 rulate, prima înmatriculare2001: 49 rulate, prima înmatriculare2002: 74 rulate, prima înmatriculare2003: 135 rulate, prima înmatriculare2004: 213 rulate, prima înmatriculare2005: 300 rulate, prima înmatriculare2006: 461 rulate, prima înmatriculare2007: 557 rulate, prima înmatriculare2008: 625 rulate, prima înmatriculare2009: 671 rulate, prima înmatriculare2010: 553 rulate, prima înmatriculare2011: 646 rulate, prima înmatriculare2012: 508 rulate, prima înmatriculare2013: 377 rulate, prima înmatriculare2014: 260 rulate, prima înmatriculare2015: 221 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 183 rulate, prima înmatriculare2017: 150 rulate, prima înmatriculare2018: 206 rulate, prima înmatriculare2019: 221 rulate, prima înmatriculare2020: 191 rulate, prima înmatriculare2021: 105 rulate, prima înmatriculare2022: 30 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 25 rulate, prima înmatriculare2024: 769 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000044
2000028
2001049
2002074
20030135
20040213
20050300
20060461
20070557
20080625
20090671
20100553
20110646
20120508
20130377
20140260
20150221
20161183
20170150
20180206
20190221
20200191
20210105
2022030
2023725
20247695

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF2.02926,6%
PASSAT1.62821,4%
TIGUAN92812,2%
POLO5617,4%
TOURAN4946,5%
GOLF PLUS2563,4%
TOUAREG2303,0%
SHARAN2142,8%
CADDY2022,7%
CC1962,6%
Toate (42)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO1592,1%
JETTA1081,4%
TRANSPORTER1071,4%
T-CROSS1031,4%
T-ROC861,1%
ARTEON450,6%
MULTIVAN420,6%
EOS350,5%
SCIROCCO250,3%
CARAVELLE230,3%
BORA180,2%
ID 4170,2%
ID 3150,2%
GOLF SPORTSVAN130,2%
FOX120,2%
Model necompletat110,1%
UP110,1%
NEW BEETLE100,1%
PHAETON70,1%
BEETLE60,1%
CRAFTER40,1%
GOLF GTE40,1%
LUPO40,1%
GOLF VARIANT20,0%
ID 720,0%
ID BUZZ20,0%
ABT E-CADDY10,0%
ABT E-CARAVELLA 6,110,0%
ABT E-CARAVELLE 6,110,0%
SHARAH10,0%
TGUAN10,0%
TRANSPOTRER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2.17628,6%
Medii (D)1.87124,6%
SUV1.52320,0%
Monovolume (MPV)1.35317,8%
Mici (B)5617,4%
Sport761,0%
Mini (A)270,4%
Neclasificate170,2%
Mari și de lux (E)70,1%
Utilitare40,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București79010,4%
Suceava3754,9%
Bihor3184,2%
Cluj3144,1%
Timiș2943,9%
Prahova2713,6%
Mureș2643,5%
Iași2533,3%
Arad2493,3%
Dolj2383,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău2082,7%
Galați2002,6%
Constanța1942,5%
Dâmbovița1882,5%
Neamț1882,5%
Argeș1862,4%
Botoșani1782,3%
Brașov1742,3%
Sibiu1722,3%
Vâlcea1692,2%
Sălaj1642,2%
Alba1592,1%
Maramureș1582,1%
Gorj1572,1%
Bistrița-Năsăud1522,0%
Satu Mare1492,0%
Olt1401,8%
Hunedoara1331,7%
Mehedinți1271,7%
Vaslui1171,5%
Caraș-Severin1151,5%
Ilfov1081,4%
Vrancea1021,3%
Buzău1011,3%
Harghita891,2%
Covasna791,0%
Brăila761,0%
Giurgiu600,8%
Tulcea600,8%
Ialomița540,7%
Teleorman490,6%
Călărași430,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6.83889,8%
Noi77710,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5.40471,0%
Benzină1.96925,9%
Hibrid1872,5%
Electric460,6%
GNC/GNL40,1%
GPL40,1%
GPL/GNL10,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6.51085,5%
Companie1.10514,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5.10767,1%
Berlină cu hayon1.03313,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7219,5%
Berlină6879,0%
Cabriolet420,6%
Cupeu250,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.18015,5%
75-109 kW4.33156,9%
110-149 kW1.77723,3%
150-219 kW2603,4%
220 kW și peste230,3%
Necompletat440,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3384,4%
1000-1399 cmc1.18115,5%
1400-1599 cmc1.34917,7%
1600-1999 cmc4.41057,9%
2000-2999 cmc2853,7%
3000 cmc și peste60,1%
Necompletat460,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9116,9%
Constanța6895,2%
Suceava5804,4%
Iași5093,8%
Prahova4613,5%
Timiș4493,4%
Cluj4383,3%
Bihor4303,2%
Bacău4023,0%
Mureș4013,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș3732,8%
Dâmbovița3582,7%
Neamț3562,7%
Botoșani3452,6%
Arad3432,6%
Ilfov3402,6%
Dolj3372,5%
Galați3192,4%
Brașov3152,4%
Vâlcea3072,3%
Vaslui2852,2%
Alba2832,1%
Maramureș2772,1%
Olt2732,1%
Gorj2712,0%
Buzău2672,0%
Sibiu2662,0%
Harghita2321,8%
Hunedoara2231,7%
Satu Mare2141,6%
Sălaj2081,6%
Vrancea2071,6%
Călărași1881,4%
Mehedinți1811,4%
Bistrița-Năsăud1701,3%
Giurgiu1551,2%
Ialomița1531,2%
Teleorman1511,1%
Brăila1491,1%
Caraș-Severin1491,1%
Tulcea1461,1%
Covasna1441,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare85681,2%
Export19418,4%
Înmatriculat pentru export40,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.