Înmatriculări TOYOTA RAV4, august 2025

Noi253+29,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare163+19,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 261 noinov 24: 132 rulate, prima înmatricularedec 24: 226 noidec 24: 132 rulate, prima înmatriculareian 25: 231 noiian 25: 139 rulate, prima înmatricularefeb 25: 305 noifeb 25: 168 rulate, prima înmatricularemar 25: 280 noimar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 229 noiapr 25: 158 rulate, prima înmatricularemai 25: 227 noimai 25: 187 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 152 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 171 rulate, prima înmatriculareaug 25: 253 noiaug 25: 163 rulate, prima înmatricularesep 25: 228 noisep 25: 187 rulate, prima înmatriculareoct 25: 269 noioct 25: 182 rulate, prima înmatricularenov 25: 265 noinov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 394 noidec 25: 138 rulate, prima înmatriculareian 26: 86 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 89 noifeb 26: 166 rulate, prima înmatricularemar 26: 123 noimar 26: 143 rulate, prima înmatriculareapr 26: 88 noiapr 26: 129 rulate, prima înmatricularemai 26: 158 noimai 26: 110 rulate, prima înmatriculareiun 26: 193 noiiun 26: 91 rulate, prima înmatriculareiul 26: 237 noiiul 26: 110 rulate, prima înmatriculareaug 26: 190 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 200 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 241 noioct 26: 86 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24261132
dec 24226132
ian 25231139
feb 25305168
mar 25280164
apr 25229158
mai 25227187
iun 25157152
iul 25263171
aug 25253163
sep 25228187
oct 25269182
nov 25265142
dec 25394138
ian 2686126
feb 2689166
mar 26123143
apr 2688129
mai 26158110
iun 2619391
iul 26237110
aug 2619086
sep 2620069
oct 2624186

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 28 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 65 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 188 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200100
200201
200302
200404
200505
200602
200702
200803
200900
201001
201101
201204
201301
201407
201505
201606
201708
201805
2019027
2020025
2021028
2022010
202306
2024655
20251880

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV416100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București16639,9%
Cluj245,8%
Iași204,8%
Timiș143,4%
Brașov133,1%
Suceava133,1%
Argeș122,9%
Constanța122,9%
Bihor102,4%
Ilfov102,4%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț102,4%
Mureș81,9%
Prahova81,9%
Galați71,7%
Bacău61,4%
Dolj61,4%
Sibiu61,4%
Vrancea61,4%
Bistrița-Năsăud51,2%
Dâmbovița51,2%
Maramureș51,2%
Satu Mare51,2%
Covasna41,0%
Hunedoara41,0%
Vaslui41,0%
Alba30,7%
Botoșani30,7%
Brăila30,7%
Ialomița30,7%
Sălaj30,7%
Vâlcea30,7%
Arad20,5%
Buzău20,5%
Giurgiu20,5%
Gorj20,5%
Harghita20,5%
Olt20,5%
Tulcea20,5%
Călărași10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi25360,8%
Rulate, prima înmatriculare16339,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid36988,7%
Motorină358,4%
Benzină122,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22052,9%
Companie19647,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36888,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4811,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW317,5%
110-149 kW38592,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc337,9%
2000-2999 cmc38392,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare666,7%
Export333,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.