Înmatriculări SEAT LEON, decembrie 2025

Noi12-36,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare205-9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 10 noinov 24: 232 rulate, prima înmatricularedec 24: 19 noidec 24: 226 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 243 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 noiapr 25: 213 rulate, prima înmatricularemai 25: 10 noimai 25: 234 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 226 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 278 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 227 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 noisep 25: 220 rulate, prima înmatriculareoct 25: 18 noioct 25: 281 rulate, prima înmatricularenov 25: 17 noinov 25: 229 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 205 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 202 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 195 rulate, prima înmatricularemar 26: 22 noimar 26: 203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 22 noiapr 26: 202 rulate, prima înmatricularemai 26: 25 noimai 26: 195 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 170 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 171 rulate, prima înmatriculareaug 26: 33 noiaug 26: 148 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 189 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 215 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410232
dec 2419226
ian 254193
feb 258243
mar 256231
apr 2513213
mai 2510234
iun 259226
iul 2513278
aug 2515227
sep 2511220
oct 2518281
nov 2517229
dec 2512205
ian 267202
feb 2611195
mar 2622203
apr 2622202
mai 2625195
iun 2621170
iul 2645171
aug 2633148
sep 262189
oct 2622215

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2025: 10 noi2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200505
200609
200709
2008011
2009013
2010014
2011015
2012012
2013019
2014032
2015021
2016019
201706
201803
201906
202003
202105
202202
202300
202420
2025100

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)217100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București188,3%
Prahova125,5%
Iași115,1%
Cluj104,6%
Timiș104,6%
Dâmbovița94,1%
Alba83,7%
Constanța83,7%
Mureș83,7%
Călărași73,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj73,2%
Suceava73,2%
Bacău62,8%
Bihor62,8%
Botoșani62,8%
Neamț62,8%
Olt62,8%
Arad52,3%
Bistrița-Năsăud52,3%
Maramureș52,3%
Sibiu52,3%
Caraș-Severin41,8%
Giurgiu41,8%
Ilfov41,8%
Vâlcea41,8%
Argeș31,4%
Brașov31,4%
Buzău31,4%
Covasna31,4%
Harghita31,4%
Mehedinți31,4%
Satu Mare31,4%
Gorj20,9%
Hunedoara20,9%
Sălaj20,9%
Vaslui20,9%
Vrancea20,9%
Brăila10,5%
Galați10,5%
Ialomița10,5%
Teleorman10,5%
Tulcea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20594,5%
Noi125,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10247,0%
Benzină10046,1%
Hibrid156,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19991,7%
Companie188,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12959,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8438,7%
Berlină cu hayon41,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW198,8%
75-109 kW14064,5%
110-149 kW5625,8%
150-219 kW20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc52,3%
1000-1399 cmc7936,4%
1400-1599 cmc6530,0%
1600-1999 cmc6831,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5886,6%
Export913,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.