Noi 2.638 +66,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.101 +6,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.927 +1,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.285 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 2.500 < 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 9 rulate, prima înmatriculare 2005: 25 rulate, prima înmatriculare 2006: 20 rulate, prima înmatriculare 2007: 26 rulate, prima înmatriculare 2008: 47 rulate, prima înmatriculare 2009: 60 rulate, prima înmatriculare 2010: 87 rulate, prima înmatriculare 2011: 140 rulate, prima înmatriculare 2012: 157 rulate, prima înmatriculare 2013: 188 rulate, prima înmatriculare 2014: 171 rulate, prima înmatriculare 2015: 236 rulate, prima înmatriculare 2016: 237 rulate, prima înmatriculare 2017: 213 rulate, prima înmatriculare 2018: 131 rulate, prima înmatriculare 2019: 111 rulate, prima înmatriculare 2020: 105 rulate, prima înmatriculare 2021: 66 rulate, prima înmatriculare 2022: 42 rulate, prima înmatriculare 2023: 10 rulate, prima înmatriculare 2024: 154 noi 2024: 4 rulate, prima înmatriculare 2025: 2.484 noi 2025: 1 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 4 2001 0 3 2002 0 4 2003 0 4 2004 0 9 2005 0 25 2006 0 20 2007 0 26 2008 0 47 2009 0 60 2010 0 87 2011 0 140 2012 0 157 2013 0 188 2014 0 171 2015 0 236 2016 0 237 2017 0 213 2018 0 131 2019 0 111 2020 0 105 2021 0 66 2022 0 42 2023 0 10 2024 154 4 2025 2.484 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLIO 1.717 36,2% MEGANE 806 17,0% CAPTUR 439 9,3% ARKANA 355 7,5% KADJAR 284 6,0% SCENIC 219 4,6% AUSTRAL 167 3,5% TALISMAN 116 2,4% 5 114 2,4% KOLEOS 103 2,2%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă SYMBIOZ 95 2,0% ESPACE 66 1,4% LAGUNA 61 1,3% RAFALE 47 1,0% KANGOO 41 0,9% TRAFIC 31 0,7% TWINGO 18 0,4% ZOE 18 0,4% MODUS 12 0,3% 4 11 0,2% MASTER 5 0,1% FLUENCE 4 0,1% LATITUDE 4 0,1% 12 1 0,0% 8 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% SAFRANE 1 0,0% SYMBOL 1 0,0% VEL SATIS 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 1.862 39,3% SUV 1.501 31,7% Compacte (C) 811 17,1% Monovolume (MPV) 357 7,5% Medii (D) 182 3,8% Mini (A) 18 0,4% Utilitare 5 0,1% Neclasificate 2 0,0% Mari și de lux (E) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.865 39,4% Argeș 320 6,8% Ilfov 196 4,1% Prahova 185 3,9% Iași 146 3,1% Timiș 115 2,4% Brașov 111 2,3% Cluj 107 2,3% Bacău 103 2,2% Dâmbovița 98 2,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Neamț 87 1,8% Dolj 82 1,7% Maramureș 79 1,7% Mureș 70 1,5% Sibiu 69 1,5% Bihor 68 1,4% Galați 68 1,4% Brăila 65 1,4% Constanța 64 1,4% Olt 64 1,4% Suceava 63 1,3% Harghita 58 1,2% Buzău 52 1,1% Vâlcea 50 1,1% Alba 49 1,0% Gorj 45 0,9% Vrancea 45 0,9% Hunedoara 44 0,9% Vaslui 41 0,9% Călărași 38 0,8% Arad 34 0,7% Botoșani 34 0,7% Mehedinți 32 0,7% Ialomița 28 0,6% Satu Mare 26 0,5% Giurgiu 24 0,5% Teleorman 24 0,5% Caraș-Severin 23 0,5% Bistrița-Năsăud 19 0,4% Sălaj 19 0,4% Covasna 18 0,4% Tulcea 11 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 2.638 55,7% Rulate, prima înmatriculare 2.101 44,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.668 35,2% Hibrid 1.013 21,4% Benzină 958 20,2% GPL 913 19,3% Electric 187 3,9%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.806 59,2% Companie 1.933 40,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 3.029 63,9% Break 1.298 27,4% Berlină 214 4,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 170 3,6% Cabriolet 15 0,3% Cupeu 13 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2.340 49,4% 75-109 kW 1.717 36,2% 110-149 kW 498 10,5% 150-219 kW 3 0,1% Necompletat 181 3,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1.406 29,7% 1000-1399 cmc 857 18,1% 1400-1599 cmc 1.875 39,6% 1600-1999 cmc 407 8,6% 2000-2999 cmc 7 0,1% Necompletat 187 3,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.