Noi 976 +28,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.465 +15,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.495 +6,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 475 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2001: 6 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 9 rulate, prima înmatriculare 2004: 17 rulate, prima înmatriculare 2005: 32 rulate, prima înmatriculare 2006: 43 rulate, prima înmatriculare 2007: 42 rulate, prima înmatriculare 2008: 62 rulate, prima înmatriculare 2009: 71 rulate, prima înmatriculare 2010: 120 rulate, prima înmatriculare 2011: 147 rulate, prima înmatriculare 2012: 199 rulate, prima înmatriculare 2013: 235 rulate, prima înmatriculare 2014: 200 rulate, prima înmatriculare 2015: 221 rulate, prima înmatriculare 2016: 277 rulate, prima înmatriculare 2017: 209 rulate, prima înmatriculare 2018: 155 rulate, prima înmatriculare 2019: 165 rulate, prima înmatriculare 2020: 116 rulate, prima înmatriculare 2021: 101 rulate, prima înmatriculare 2022: 24 rulate, prima înmatriculare 2023: 5 rulate, prima înmatriculare 2024: 197 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 779 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 5 2001 0 6 2002 0 3 2003 0 9 2004 0 17 2005 0 32 2006 0 43 2007 0 42 2008 0 62 2009 0 71 2010 0 120 2011 0 147 2012 0 199 2013 0 235 2014 0 200 2015 0 221 2016 0 277 2017 0 209 2018 0 155 2019 0 165 2020 0 116 2021 0 101 2022 0 24 2023 0 5 2024 197 1 2025 779 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 983 28,6% CLIO 693 20,1% CAPTUR 299 8,7% KADJAR 292 8,5% SCENIC 212 6,2% TALISMAN 152 4,4% ARKANA 142 4,1% AUSTRAL 116 3,4% KOLEOS 95 2,8% ESPACE 94 2,7%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă SYMBIOZ 92 2,7% LAGUNA 87 2,5% KANGOO 44 1,3% TRAFIC 40 1,2% RAFALE 26 0,8% TWINGO 14 0,4% ZOE 14 0,4% MODUS 11 0,3% 5 9 0,3% FLUENCE 8 0,2% WIND 5 0,1% MASTER 4 0,1% 4 2 0,1% LATITUDE 2 0,1% 12 1 0,0% DUSTER 1 0,0% SM6 1 0,0% SYMBOL 1 0,0% VELSATIS 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.065 31,0% Compacte (C) 992 28,8% Mici (B) 728 21,2% Monovolume (MPV) 390 11,3% Medii (D) 241 7,0% Mini (A) 19 0,6% Utilitare 4 0,1% Neclasificate 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 636 18,5% Argeș 326 9,5% Prahova 177 5,1% Ilfov 126 3,7% Bacău 115 3,3% Cluj 115 3,3% Timiș 112 3,3% Dolj 94 2,7% Mureș 94 2,7% Galați 89 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 88 2,6% Olt 84 2,4% Hunedoara 78 2,3% Bihor 76 2,2% Maramureș 76 2,2% Constanța 74 2,2% Dâmbovița 74 2,2% Brăila 71 2,1% Vâlcea 67 1,9% Suceava 63 1,8% Brașov 59 1,7% Sibiu 56 1,6% Vrancea 56 1,6% Gorj 53 1,5% Neamț 51 1,5% Harghita 44 1,3% Arad 42 1,2% Buzău 42 1,2% Vaslui 42 1,2% Alba 41 1,2% Botoșani 39 1,1% Satu Mare 36 1,0% Teleorman 36 1,0% Giurgiu 29 0,8% Călărași 27 0,8% Caraș-Severin 27 0,8% Mehedinți 27 0,8% Ialomița 24 0,7% Sălaj 21 0,6% Bistrița-Năsăud 19 0,6% Tulcea 18 0,5% Covasna 17 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.465 71,6% Noi 976 28,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.142 62,2% Benzină 656 19,1% Hibrid 489 14,2% GPL 123 3,6% Electric 31 0,9%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.684 78,0% Companie 757 22,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.548 45,0% Break 1.413 41,1% Berlină 224 6,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 194 5,6% Cabriolet 43 1,2% Cupeu 19 0,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.239 36,0% 75-109 kW 1.723 50,1% 110-149 kW 447 13,0% 150-219 kW 3 0,1% Necompletat 29 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 318 9,2% 1000-1399 cmc 623 18,1% 1400-1599 cmc 2.096 60,9% 1600-1999 cmc 359 10,4% 2000-2999 cmc 14 0,4% Necompletat 31 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.