Înmatriculări RENAULT MEGANE, august 2022

Noi112-64,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare632+9,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 184 noinov 24: 669 rulate, prima înmatricularedec 24: 462 noidec 24: 697 rulate, prima înmatriculareian 25: 168 noiian 25: 584 rulate, prima înmatricularefeb 25: 140 noifeb 25: 746 rulate, prima înmatricularemar 25: 73 noimar 25: 741 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 noiapr 25: 798 rulate, prima înmatricularemai 25: 37 noimai 25: 747 rulate, prima înmatriculareiun 25: 66 noiiun 25: 762 rulate, prima înmatriculareiul 25: 117 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 98 noiaug 25: 686 rulate, prima înmatricularesep 25: 139 noisep 25: 761 rulate, prima înmatriculareoct 25: 91 noioct 25: 928 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 noinov 25: 741 rulate, prima înmatricularedec 25: 146 noidec 25: 660 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 528 rulate, prima înmatricularefeb 26: 53 noifeb 26: 673 rulate, prima înmatricularemar 26: 100 noimar 26: 649 rulate, prima înmatriculareapr 26: 46 noiapr 26: 640 rulate, prima înmatricularemai 26: 43 noimai 26: 571 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 noiiun 26: 613 rulate, prima înmatriculareiul 26: 51 noiiul 26: 637 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 606 rulate, prima înmatricularesep 26: 64 noisep 26: 642 rulate, prima înmatriculareoct 26: 40 noioct 26: 575 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24184669
dec 24462697
ian 25168584
feb 25140746
mar 2573741
apr 2550798
mai 2537747
iun 2566762
iul 25117866
aug 2598686
sep 25139761
oct 2591928
nov 25142741
dec 25146660
ian 2614528
feb 2653673
mar 26100649
apr 2646640
mai 2643571
iun 2649613
iul 2651637
aug 2628606
sep 2664642
oct 2640575

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001501999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 40 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 121 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2022: 110 noi199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200000
200101
200206
2003010
2004040
2005031
2006040
2007027
2008012
2009051
2010051
2011069
20120121
2013060
2014031
2015016
2016022
2017018
2018015
201909
202000
202120
20221100

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)744100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș9813,2%
București9713,0%
Prahova456,0%
Ilfov344,6%
Constanța233,1%
Dâmbovița223,0%
Cluj212,8%
Brașov202,7%
Iași202,7%
Maramureș202,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș202,7%
Bihor192,6%
Galați192,6%
Bacău182,4%
Suceava172,3%
Vrancea162,2%
Mureș152,0%
Gorj141,9%
Mehedinți141,9%
Arad131,7%
Dolj131,7%
Vâlcea131,7%
Buzău121,6%
Caraș-Severin121,6%
Olt121,6%
Harghita111,5%
Teleorman111,5%
Hunedoara101,3%
Sibiu101,3%
Alba91,2%
Brăila91,2%
Sălaj91,2%
Satu Mare81,1%
Botoșani70,9%
Covasna60,8%
Vaslui60,8%
Călărași50,7%
Neamț40,5%
Bistrița-Năsăud30,4%
Giurgiu30,4%
Ialomița30,4%
Tulcea30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63284,9%
Noi11215,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55975,1%
Benzină18524,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67190,2%
Companie739,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36949,6%
Berlină cu hayon21428,8%
Berlină11014,8%
Cabriolet435,8%
Cupeu81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9312,5%
75-109 kW64186,2%
110-149 kW101,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11415,3%
1400-1599 cmc51969,8%
1600-1999 cmc11114,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8787,0%
Export1313,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.