Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 7 rulate, prima înmatriculare 2005: 7 rulate, prima înmatriculare 2006: 20 rulate, prima înmatriculare 2007: 10 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 17 rulate, prima înmatriculare 2010: 13 rulate, prima înmatriculare 2011: 21 rulate, prima înmatriculare 2012: 10 rulate, prima înmatriculare 2013: 7 rulate, prima înmatriculare 2014: 5 rulate, prima înmatriculare 2015: 4 rulate, prima înmatriculare 2016: 4 rulate, prima înmatriculare 2017: 12 rulate, prima înmatriculare 2018: 10 rulate, prima înmatriculare 2019: 2 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2021: 7 noi 2022: 48 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 3 2001 0 3 2002 0 2 2003 0 7 2004 0 7 2005 0 7 2006 0 20 2007 0 10 2008 0 13 2009 0 17 2010 0 13 2011 0 21 2012 0 10 2013 0 7 2014 0 5 2015 0 4 2016 0 4 2017 0 12 2018 0 10 2019 0 2 2020 0 2 2021 7 0 2022 48 1
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 43 18,3% DACIA 36 15,3% BMW 23 9,8% FORD 17 7,2% AUDI 16 6,8% MERCEDES-BENZ 16 6,8% RENAULT 16 6,8% SKODA 13 5,5% NISSAN 7 3,0% HYUNDAI 6 2,6%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă OPEL 6 2,6% VOLVO 6 2,6% CITROEN 5 2,1% MAZDA 4 1,7% TOYOTA 4 1,7% SEAT 3 1,3% KIA 2 0,9% LAND ROVER 2 0,9% PEUGEOT 2 0,9% SUZUKI 2 0,9% ALFA ROMEO 1 0,4% FIAT 1 0,4% HONDA 1 0,4% JAGUAR 1 0,4% SSANGYONG 1 0,4% TESLA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 17 7,2% VOLKSWAGEN GOLF 12 5,1% AUDI A4 11 4,7% BMW SERIA 5 10 4,3% DACIA LOGAN 10 4,3% BMW SERIA 3 8 3,4% DACIA DUSTER 8 3,4% DACIA SANDERO 7 3,0% SKODA OCTAVIA 7 3,0% DACIA SPRING 6 2,6%
Toate (96) Modele: valoare, vehicule, cotă FORD FOCUS 5 2,1% MERCEDES-BENZ CLASA C 5 2,1% MERCEDES-BENZ CLASA E 5 2,1% VOLKSWAGEN TOURAN 5 2,1% FORD FIESTA 4 1,7% SKODA FABIA 4 1,7% AUDI A6 3 1,3% FORD MONDEO 3 1,3% HYUNDAI TUCSON 3 1,3% NISSAN QASHQAI 3 1,3% OPEL ASTRA 3 1,3% RENAULT MEGANE 3 1,3% RENAULT SCENIC 3 1,3% VOLKSWAGEN JETTA 3 1,3% AUDI Q5 2 0,9% CITROEN C5 2 0,9% DACIA DOKKER 2 0,9% DACIA JOGGER 2 0,9% MAZDA 5 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLS 2 0,9% NISSAN JUKE 2 0,9% RENAULT CAPTUR 2 0,9% RENAULT KADJAR 2 0,9% RENAULT TALISMAN 2 0,9% SEAT ALHAMBRA 2 0,9% SKODA SUPERB 2 0,9% TOYOTA RAV4 2 0,9% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2 0,9% VOLVO XC40 2 0,9% ALFA ROMEO GIULIETTA 1 0,4% BMW SERIA 1 1 0,4% BMW SERIA 2 1 0,4% BMW X1 1 0,4% BMW X3 1 0,4% BMW X5 1 0,4% CITROEN C3 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% CITROEN C6 1 0,4% DACIA LODGY 1 0,4% FIAT PUNTO 1 0,4% FORD C-MAX 1 0,4% FORD ECOSPORT 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% FORD S-MAX 1 0,4% FORD TRANSIT 1 0,4% HONDA CR-V 1 0,4% HYUNDAI I30 1 0,4% HYUNDAI SANTA FE 1 0,4% HYUNDAI TERRACAN 1 0,4% JAGUAR F-PACE 1 0,4% KIA CEED 1 0,4% KIA SPORTAGE 1 0,4% LAND ROVER DISCOVERY 1 0,4% LAND ROVER DISCOVERY SPORT 1 0,4% MAZDA 3 1 0,4% MAZDA CX-30 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,4% MERCEDES-BENZ EQB 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% MERCEDES-BENZ SLK 1 0,4% NISSAN NOTE 1 0,4% NISSAN QASHQAI+2 1 0,4% OPEL ANTARA 1 0,4% OPEL CORSA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% PEUGEOT 3008 1 0,4% PEUGEOT 407 1 0,4% RENAULT CLIO 1 0,4% RENAULT KANGOO 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% RENAULT TRAFIC 1 0,4% SEAT LEON 1 0,4% SSANGYONG TIVOLI GRAND 1 0,4% SUZUKI SX4 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TESLA MODEL Y 1 0,4% TOYOTA C-HR 1 0,4% TOYOTA COROLLA 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,4% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,4% VOLVO S60 1 0,4% VOLVO S80 1 0,4% VOLVO V40 1 0,4% VOLVO V50 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 51 21,7% Compacte (C) 50 21,3% Medii (D) 50 21,3% Mici (B) 30 12,8% Monovolume (MPV) 24 10,2% Mari și de lux (E) 22 9,4% Mini (A) 6 2,6% Sport 1 0,4% Utilitare 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 180 76,6% Noi 55 23,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 135 57,4% Benzină 59 25,1% GPL 17 7,2% Hibrid 15 6,4% Electric 9 3,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 206 87,7% Companie 29 12,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 85 36,2% Berlină 69 29,4% Berlină cu hayon 44 18,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 34 14,5% Cabriolet 2 0,9% Cupeu 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 46 19,6% 75-109 kW 113 48,1% 110-149 kW 55 23,4% 150-219 kW 8 3,4% 220 kW și peste 4 1,7% Necompletat 9 3,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 22 9,4% 1000-1399 cmc 25 10,6% 1400-1599 cmc 59 25,1% 1600-1999 cmc 95 40,4% 2000-2999 cmc 24 10,2% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 9 3,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.