Înmatriculări în județul Harghita, august 2022

Noi195-31,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare483-8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri139

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1998: 7 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 190 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199807
199805
199905
200008
200106
200206
2003018
2004022
2005028
2006031
2007037
2008041
2009042
2010039
2011034
2012022
2013023
2014025
2015029
2016012
2017012
2018014
201909
202004
202153
20221901

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12218,0%
VOLKSWAGEN9814,5%
OPEL487,1%
SKODA456,6%
FORD426,2%
RENAULT416,0%
SUZUKI355,2%
TOYOTA294,3%
AUDI274,0%
HYUNDAI274,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW213,1%
PEUGEOT192,8%
NISSAN172,5%
KIA152,2%
MITSUBISHI131,9%
CITROEN101,5%
MAZDA91,3%
MERCEDES-BENZ81,2%
VOLVO81,2%
SEAT71,0%
SSANGYONG71,0%
DAIHATSU60,9%
HONDA40,6%
FIAT30,4%
LAND ROVER30,4%
SUBARU30,4%
JEEP20,3%
SAAB20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
DR MOTOR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
STEYR PUCH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER527,7%
DACIA SANDERO284,1%
SKODA OCTAVIA253,7%
VOLKSWAGEN GOLF243,6%
SUZUKI GRAND VITARA182,7%
VOLKSWAGEN PASSAT182,7%
DACIA LOGAN172,5%
OPEL ASTRA152,2%
AUDI A4142,1%
DACIA SPRING121,8%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT 3008121,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,8%
RENAULT MEGANE111,6%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
DACIA JOGGER101,5%
SKODA FABIA101,5%
FORD FOCUS91,3%
OPEL CORSA91,3%
RENAULT CLIO91,3%
TOYOTA RAV491,3%
FORD KUGA81,2%
HYUNDAI TUCSON81,2%
BMW SERIA 371,0%
MITSUBISHI OUTLANDER71,0%
NISSAN QASHQAI71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
HYUNDAI I3060,9%
OPEL ZAFIRA60,9%
RENAULT KADJAR60,9%
AUDI Q550,7%
BMW SERIA 550,7%
CITROEN C5 AIRCROSS50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
SUZUKI JIMNY50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
DAIHATSU TERIOS40,6%
FORD MONDEO40,6%
HONDA CIVIC40,6%
KIA CEED40,6%
NISSAN MICRA40,6%
PEUGEOT 20840,6%
SKODA KODIAQ40,6%
SUZUKI SX440,6%
TOYOTA C-HR40,6%
TOYOTA YARIS40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
AUDI A530,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD ECOSPORT30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SSANGYONG TIVOLI30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA AURIS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW X120,3%
BMW X320,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,3%
HYUNDAI GALLOPER20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA SORENTO20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA CX-520,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
OPEL AGILA20,3%
OPEL FRONTERA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SAAB 9-320,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUBARU XV20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A310,1%
AUDI A610,1%
AUDI Q310,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X610,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN XANTIA10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU MATERIA10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DR MOTOR DR510,1%
FIAT COUPE10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I1010,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CERATO10,1%
KIA KM, SPORTAGE10,1%
KIA SOUL10,1%
KIA XCEED10,1%
LADA 4X410,1%
LANCIA YPSILON10,1%
MAZDA TRIBUTE10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
NISSAN NOTE10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN TERRANO II10,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL TIGRA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL VIVARO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26739,4%
Mici (B)11917,6%
Compacte (C)11817,4%
Medii (D)649,4%
Monovolume (MPV)649,4%
Mini (A)233,4%
Neclasificate81,2%
Mari și de lux (E)81,2%
Utilitare60,9%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48371,2%
Noi19528,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33048,7%
Benzină27740,9%
Hibrid365,3%
GPL213,1%
Electric142,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54480,2%
Companie13419,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32948,5%
Berlină cu hayon15322,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14421,2%
Berlină436,3%
Cabriolet60,9%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16824,8%
75-109 kW34150,3%
110-149 kW14020,6%
150-219 kW131,9%
220 kW și peste20,3%
Necompletat142,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc6910,2%
1000-1399 cmc14120,8%
1400-1599 cmc15823,3%
1600-1999 cmc23534,7%
2000-2999 cmc598,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat142,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13395,7%
Export53,6%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3424,5%
DACIA2618,7%
VOLKSWAGEN2518,0%
DAEWOO1410,1%
FORD75,0%
FIAT64,3%
MERCEDES-BENZ42,9%
PEUGEOT42,9%
AUDI21,4%
CHEVROLET21,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN21,4%
JEEP21,4%
RENAULT21,4%
ALFA ROMEO10,7%
KIA10,7%
MAZDA10,7%
NISSAN10,7%
ROVER10,7%
SEAT10,7%
SKODA10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.