Înmatriculări în județul Cluj, august 2022

Noi488-5,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.314-21,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri409

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 1998: 21 rulate, prima înmatriculare1998: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 27 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 62 rulate, prima înmatriculare2006: 80 rulate, prima înmatriculare2007: 79 rulate, prima înmatriculare2008: 81 rulate, prima înmatriculare2009: 77 rulate, prima înmatriculare2010: 101 rulate, prima înmatriculare2011: 120 rulate, prima înmatriculare2012: 98 rulate, prima înmatriculare2013: 81 rulate, prima înmatriculare2014: 76 rulate, prima înmatriculare2015: 60 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 73 rulate, prima înmatriculare2018: 67 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 20 noi2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 467 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998021
199806
199904
200005
200108
2002015
2003027
2004028
2005062
2006080
2007079
2008081
2009077
20100101
20110120
2012098
2013081
2014076
2015060
2016057
2017073
2018067
2019140
2020023
20212021
20224674

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26414,7%
BMW1498,3%
DACIA1407,8%
RENAULT1347,4%
FORD1186,5%
AUDI1176,5%
MERCEDES-BENZ925,1%
SKODA814,5%
JEEP794,4%
TOYOTA683,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT593,3%
OPEL563,1%
HYUNDAI553,1%
SEAT442,4%
VOLVO402,2%
MAZDA382,1%
SUZUKI372,1%
NISSAN341,9%
KIA271,5%
MITSUBISHI251,4%
CITROEN221,2%
SSANGYONG170,9%
FIAT150,8%
LAND ROVER150,8%
SMART130,7%
ALFA ROMEO120,7%
HONDA120,7%
SUBARU80,4%
MINI50,3%
CUPRA40,2%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
DAIHATSU30,2%
LEXUS20,1%
TESLA20,1%
ASTON MARTIN10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
GMC10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF764,2%
JEEP RENEGADE683,8%
RENAULT CLIO543,0%
BMW SERIA 3482,7%
VOLKSWAGEN PASSAT462,6%
DACIA DUSTER442,4%
FORD FOCUS402,2%
DACIA SANDERO351,9%
SKODA OCTAVIA351,9%
AUDI A4331,8%
Toate (296)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING331,8%
VOLKSWAGEN POLO271,5%
BMW SERIA 5261,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN261,4%
BMW X3251,4%
SKODA FABIA241,3%
DACIA LOGAN221,2%
RENAULT MEGANE211,2%
FORD FIESTA201,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E201,1%
VOLVO XC60191,1%
AUDI Q5181,0%
MERCEDES-BENZ GLC181,0%
TOYOTA C-HR181,0%
RENAULT KADJAR170,9%
VOLKSWAGEN TOURAN170,9%
AUDI A6160,9%
FORD KUGA160,9%
NISSAN QASHQAI150,8%
OPEL ASTRA150,8%
AUDI A3140,8%
HYUNDAI I30140,8%
HYUNDAI TUCSON140,8%
SEAT IBIZA140,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS140,8%
MAZDA 3130,7%
SUZUKI GRAND VITARA130,7%
BMW X1120,7%
PEUGEOT 508120,7%
AUDI A5110,6%
AUDI Q3110,6%
BMW SERIA 1110,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,6%
MITSUBISHI OUTLANDER110,6%
OPEL CORSA110,6%
TOYOTA RAV4110,6%
KIA SPORTAGE100,6%
SEAT LEON100,6%
SUZUKI SX4100,6%
FORD MONDEO90,5%
SSANGYONG KORANDO90,5%
SUZUKI VITARA90,5%
TOYOTA AURIS90,5%
TOYOTA YARIS90,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER90,5%
BMW X580,4%
MAZDA CX-3080,4%
VOLKSWAGEN SHARAN80,4%
OPEL INSIGNIA70,4%
PEUGEOT 20870,4%
PEUGEOT 300870,4%
PEUGEOT 30870,4%
RENAULT CAPTUR70,4%
RENAULT KOLEOS70,4%
SEAT ALTEA70,4%
SKODA SUPERB70,4%
VOLVO V4070,4%
FIAT 50060,3%
FORD PUMA60,3%
HYUNDAI SANTA FE60,3%
JEEP COMPASS60,3%
KIA CEED60,3%
LAND ROVER FREELANDER60,3%
MAZDA 660,3%
MERCEDES-BENZ GLE60,3%
PEUGEOT 500860,3%
RENAULT ARKANA60,3%
RENAULT SCENIC60,3%
SMART FORFOUR60,3%
SUBARU FORESTER60,3%
VOLKSWAGEN T-ROC60,3%
BMW X650,3%
CITROEN C4 PICASSO50,3%
FIAT PUNTO50,3%
FORD C-MAX50,3%
HONDA JAZZ50,3%
HYUNDAI IX3550,3%
HYUNDAI KONA50,3%
MAZDA CX-550,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,3%
MITSUBISHI ASX50,3%
NISSAN QASHQAI+250,3%
NISSAN X-TRAIL50,3%
OPEL ZAFIRA50,3%
RENAULT KANGOO50,3%
TOYOTA PRIUS50,3%
BMW SERIA 440,2%
BMW X440,2%
CITROEN C340,2%
CITROEN C440,2%
CUPRA FORMENTOR40,2%
DACIA JOGGER40,2%
FORD ECOSPORT40,2%
HYUNDAI IONIQ40,2%
JEEP GRAND CHEROKEE40,2%
KIA SORENTO40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,2%
MITSUBISHI PAJERO40,2%
NISSAN JUKE40,2%
OPEL MOKKA40,2%
PEUGEOT 200840,2%
PEUGEOT 20740,2%
SEAT TOLEDO40,2%
SKODA KODIAQ40,2%
TOYOTA YARIS CROSS40,2%
VOLKSWAGEN EOS40,2%
VOLKSWAGEN JETTA40,2%
VOLVO V5040,2%
VOLVO XC9040,2%
ALFA ROMEO 15930,2%
ALFA ROMEO MITO30,2%
AUDI A130,2%
AUDI A730,2%
BMW SERIA 230,2%
FORD GALAXY30,2%
FORD S-MAX30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HONDA CR-V30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MAZDA 230,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ EQE30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
OPEL VIVARO30,2%
PEUGEOT 100730,2%
PEUGEOT 20630,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SEAT ATECA30,2%
SEAT EXEO30,2%
SKODA YETI30,2%
SMART FORTWO30,2%
SMART SMART30,2%
SSANGYONG TIVOLI30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV66637,0%
Compacte (C)34819,3%
Mici (B)27115,0%
Medii (D)21712,0%
Monovolume (MPV)1357,5%
Mari și de lux (E)754,2%
Mini (A)673,7%
Sport130,7%
Neclasificate60,3%
Utilitare40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.31472,9%
Noi48827,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.01456,3%
Benzină50928,2%
Hibrid19210,7%
Electric593,3%
GPL281,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.36875,9%
Companie43424,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break72440,2%
Berlină cu hayon45925,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)36820,4%
Berlină20511,4%
Cupeu281,6%
Cabriolet181,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38921,6%
75-109 kW73941,0%
110-149 kW50027,7%
150-219 kW844,7%
220 kW și peste331,8%
Necompletat573,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19310,7%
1000-1399 cmc21311,8%
1400-1599 cmc43123,9%
1600-1999 cmc70038,8%
2000-2999 cmc19010,5%
3000 cmc și peste160,9%
Necompletat593,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30875,3%
Export10124,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP6014,7%
DACIA5713,9%
VOLKSWAGEN5212,7%
FORD4310,5%
OPEL4110,0%
RENAULT286,8%
FIAT256,1%
SKODA174,2%
PEUGEOT143,4%
MERCEDES-BENZ112,7%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI92,2%
BMW92,2%
DAEWOO61,5%
CITROEN41,0%
SEAT41,0%
TOYOTA41,0%
MAZDA30,7%
VOLVO30,7%
ALFA ROMEO20,5%
HYUNDAI20,5%
MITSUBISHI20,5%
NISSAN20,5%
ARO10,2%
ASTON MARTIN10,2%
CHEVROLET10,2%
INFINITI10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SUZUKI10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.