Înmatriculări în județul Bacău, august 2022

Noi125-44,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare890-19,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri165

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 65 rulate, prima înmatriculare2007: 80 rulate, prima înmatriculare2008: 74 rulate, prima înmatriculare2009: 83 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 93 rulate, prima înmatriculare2012: 73 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 124 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199802
199803
199907
200003
200109
2002016
2003021
2004033
2005045
2006065
2007080
2008074
2009083
2010059
2011093
2012073
2013056
2014038
2015026
2016028
2017024
2018028
2019012
202006
202115
20221241

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19819,5%
FORD969,5%
AUDI929,1%
DACIA858,4%
BMW797,8%
RENAULT575,6%
OPEL494,8%
SKODA484,7%
MERCEDES-BENZ474,6%
HYUNDAI434,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN333,3%
SEAT262,6%
TOYOTA252,5%
PEUGEOT191,9%
KIA161,6%
VOLVO161,6%
SUZUKI141,4%
CITROEN121,2%
FIAT121,2%
MAZDA111,1%
MITSUBISHI80,8%
ALFA ROMEO50,5%
HONDA40,4%
LAND ROVER40,4%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TAZZARI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT484,7%
VOLKSWAGEN GOLF464,5%
AUDI A4363,6%
FORD FOCUS333,3%
DACIA DUSTER252,5%
VOLKSWAGEN POLO252,5%
BMW SERIA 3232,3%
DACIA LOGAN232,3%
DACIA SANDERO232,3%
OPEL ASTRA202,0%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA202,0%
AUDI A6181,8%
BMW SERIA 5181,8%
RENAULT MEGANE181,8%
AUDI A3171,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,7%
BMW X3161,6%
HYUNDAI TUCSON151,5%
NISSAN QASHQAI141,4%
SKODA OCTAVIA141,4%
FORD FIESTA121,2%
KIA SPORTAGE121,2%
RENAULT SCENIC121,2%
FORD MONDEO111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
VOLKSWAGEN TOURAN111,1%
AUDI A590,9%
DACIA SPRING90,9%
FORD KUGA90,9%
NISSAN QASHQAI+290,9%
TOYOTA RAV490,9%
VOLKSWAGEN JETTA90,9%
SEAT IBIZA80,8%
BMW SERIA 170,7%
OPEL ZAFIRA70,7%
FORD S-MAX60,6%
HYUNDAI I3060,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
PEUGEOT 300860,6%
SEAT LEON60,6%
SKODA SUPERB60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
VOLVO XC6060,6%
AUDI Q350,5%
AUDI Q550,5%
BMW X150,5%
FORD GALAXY50,5%
FORD PUMA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
FIAT 50040,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I2040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT CLIO40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SEAT EXEO40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
VOLVO V6040,4%
BMW SERIA 730,3%
BMW X530,3%
CITROEN C530,3%
FORD ECOSPORT30,3%
MAZDA 630,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW X420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q710,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW M610,1%
BMW SERIA 210,1%
CADILLAC ESCALADE10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET TACUMA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS410,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27527,1%
Compacte (C)22221,9%
Medii (D)17317,0%
Mici (B)14414,2%
Monovolume (MPV)10710,5%
Mari și de lux (E)494,8%
Mini (A)272,7%
Sport90,9%
Utilitare60,6%
Neclasificate30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89087,7%
Noi12512,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66165,1%
Benzină27427,0%
Hibrid474,6%
GPL202,0%
Electric131,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94993,5%
Companie666,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43042,4%
Berlină cu hayon21621,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20720,4%
Berlină14614,4%
Cabriolet80,8%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24424,0%
75-109 kW46746,0%
110-149 kW24223,8%
150-219 kW383,7%
220 kW și peste121,2%
Necompletat121,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc626,1%
1000-1399 cmc14013,8%
1400-1599 cmc23523,2%
1600-1999 cmc46245,5%
2000-2999 cmc969,5%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat131,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13481,2%
Export3118,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3621,8%
VOLKSWAGEN2414,5%
FORD1810,9%
OPEL148,5%
FIAT127,3%
RENAULT127,3%
DAEWOO74,2%
PEUGEOT74,2%
SKODA74,2%
AUDI63,6%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW53,0%
SEAT42,4%
MERCEDES-BENZ31,8%
CHEVROLET21,2%
HYUNDAI21,2%
NISSAN21,2%
KIA10,6%
LAND ROVER10,6%
MAZDA10,6%
ROVER10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.