Înmatriculări în județul Neamț, august 2022

Noi68-42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare665-26,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri175

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 6 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 53 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 64 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199806
199802
199902
200009
2001011
200208
2003024
2004033
2005053
2006049
2007053
2008043
2009046
2010047
2011058
2012046
2013040
2014028
2015026
2016027
2017013
2018014
2019018
202006
202142
2022641

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16122,0%
AUDI608,2%
FORD608,2%
DACIA527,1%
BMW466,3%
MERCEDES-BENZ425,7%
SKODA395,3%
OPEL385,2%
RENAULT314,2%
TOYOTA273,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI243,3%
NISSAN233,1%
SEAT192,6%
VOLVO162,2%
KIA141,9%
FIAT91,2%
MAZDA91,2%
PEUGEOT81,1%
SUZUKI81,1%
CITROEN50,7%
HONDA50,7%
JEEP50,7%
ALFA ROMEO40,5%
PORSCHE40,5%
CHEVROLET30,4%
LANCIA30,4%
LAND ROVER30,4%
SMART30,4%
CHRYSLER20,3%
LEXUS20,3%
SUBARU20,3%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
MASERATI10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF679,2%
DACIA DUSTER344,6%
AUDI A4324,4%
VOLKSWAGEN PASSAT273,7%
FORD FOCUS202,7%
OPEL ASTRA182,5%
SKODA FABIA172,3%
BMW SERIA 3162,2%
NISSAN QASHQAI152,0%
VOLKSWAGEN TOURAN152,0%
Toate (197)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN141,9%
BMW SERIA 5111,5%
FORD KUGA111,5%
SKODA OCTAVIA111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,4%
VOLKSWAGEN POLO101,4%
AUDI A691,2%
DACIA SANDERO81,1%
HYUNDAI TUCSON81,1%
KIA SPORTAGE81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,1%
SEAT IBIZA81,1%
FORD MONDEO71,0%
TOYOTA AURIS71,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,0%
VOLVO XC6071,0%
AUDI A360,8%
HYUNDAI IX3560,8%
OPEL CORSA60,8%
VOLKSWAGEN CC60,8%
AUDI Q550,7%
DACIA SPRING50,7%
FORD C-MAX50,7%
FORD FIESTA50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT LEON50,7%
BMW X140,5%
BMW X340,5%
BMW X540,5%
DACIA LOGAN40,5%
FORD GALAXY40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
PORSCHE CAYENNE40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT MEGANE40,5%
SKODA SUPERB40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
BMW SERIA 130,4%
FIAT 50030,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI KONA30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI A520,3%
AUDI A720,3%
BMW X420,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
FIAT BRAVO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD FUSION20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SORENTO20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT TWINGO20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY EIGHT10,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD FIGO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HONDA INTEGRA TYPE-R10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA RIO10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LEXUS LS10,1%
LEXUS UX10,1%
MASERATI GHIBLI10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20828,4%
Compacte (C)18825,6%
Medii (D)11615,8%
Mici (B)7810,6%
Monovolume (MPV)7510,2%
Mari și de lux (E)395,3%
Mini (A)182,5%
Sport50,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66590,7%
Noi689,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51670,4%
Benzină16021,8%
Hibrid334,5%
GPL172,3%
Electric71,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66190,2%
Companie729,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32043,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16422,4%
Berlină cu hayon13518,4%
Berlină10113,8%
Cupeu91,2%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17123,3%
75-109 kW34847,5%
110-149 kW15721,4%
150-219 kW446,0%
220 kW și peste60,8%
Necompletat71,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc364,9%
1000-1399 cmc8912,1%
1400-1599 cmc14419,6%
1600-1999 cmc37250,8%
2000-2999 cmc8010,9%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat71,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13074,3%
Export4525,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5531,4%
FORD2413,7%
VOLKSWAGEN1910,9%
OPEL126,9%
RENAULT116,3%
FIAT95,1%
SKODA84,6%
BMW74,0%
AUDI52,9%
MERCEDES-BENZ52,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT52,9%
SEAT42,3%
DAEWOO31,7%
ALFA ROMEO21,1%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
HYUNDAI10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.