Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 45 noi nov 24: 276 rulate, prima înmatriculare dec 24: 46 noi dec 24: 273 rulate, prima înmatriculare ian 25: 84 noi ian 25: 261 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 234 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 304 rulate, prima înmatriculare apr 25: 33 noi apr 25: 347 rulate, prima înmatriculare mai 25: 24 noi mai 25: 221 rulate, prima înmatriculare iun 25: 24 noi iun 25: 260 rulate, prima înmatriculare iul 25: 60 noi iul 25: 329 rulate, prima înmatriculare aug 25: 71 noi aug 25: 269 rulate, prima înmatriculare sep 25: 72 noi sep 25: 308 rulate, prima înmatriculare oct 25: 44 noi oct 25: 341 rulate, prima înmatriculare nov 25: 56 noi nov 25: 291 rulate, prima înmatriculare dec 25: 98 noi dec 25: 257 rulate, prima înmatriculare ian 26: 28 noi ian 26: 230 rulate, prima înmatriculare feb 26: 25 noi feb 26: 265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 33 noi mar 26: 286 rulate, prima înmatriculare apr 26: 35 noi apr 26: 211 rulate, prima înmatriculare mai 26: 35 noi mai 26: 219 rulate, prima înmatriculare iun 26: 37 noi iun 26: 212 rulate, prima înmatriculare iul 26: 32 noi iul 26: 235 rulate, prima înmatriculare aug 26: 42 noi aug 26: 244 rulate, prima înmatriculare sep 26: 36 noi sep 26: 248 rulate, prima înmatriculare oct 26: 46 noi oct 26: 235 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 45 276 dec 24 46 273 ian 25 84 261 feb 25 66 234 mar 25 34 304 apr 25 33 347 mai 25 24 221 iun 25 24 260 iul 25 60 329 aug 25 71 269 sep 25 72 308 oct 25 44 341 nov 25 56 291 dec 25 98 257 ian 26 28 230 feb 26 25 265 mar 26 33 286 apr 26 35 211 mai 26 35 219 iun 26 37 212 iul 26 32 235 aug 26 42 244 sep 26 36 248 oct 26 46 235
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 8 rulate, prima înmatriculare 2003: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 15 rulate, prima înmatriculare 2005: 23 rulate, prima înmatriculare 2006: 17 rulate, prima înmatriculare 2007: 11 rulate, prima înmatriculare 2008: 17 rulate, prima înmatriculare 2009: 15 rulate, prima înmatriculare 2010: 14 rulate, prima înmatriculare 2011: 22 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 10 rulate, prima înmatriculare 2014: 10 rulate, prima înmatriculare 2015: 8 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 16 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 9 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 noi 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 37 noi 1998 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1998 0 1 1999 0 1 2000 0 4 2001 0 3 2002 0 8 2003 0 6 2004 0 15 2005 0 23 2006 0 17 2007 0 11 2008 0 17 2009 0 15 2010 0 14 2011 0 22 2012 0 16 2013 0 10 2014 0 10 2015 0 8 2016 0 6 2017 0 16 2018 0 5 2019 0 9 2020 0 0 2021 2 1 2022 37 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 47 17,0% BMW 34 12,3% DACIA 28 10,1% RENAULT 27 9,7% OPEL 23 8,3% MERCEDES-BENZ 20 7,2% SKODA 20 7,2% FORD 19 6,9% AUDI 18 6,5% CITROEN 6 2,2%
Toate (24) Mărci: valoare, vehicule, cotă PEUGEOT 6 2,2% SEAT 5 1,8% HYUNDAI 4 1,4% NISSAN 4 1,4% KIA 3 1,1% MAZDA 3 1,1% SUZUKI 3 1,1% CHRYSLER 1 0,4% DODGE 1 0,4% HONDA 1 0,4% JAGUAR 1 0,4% LAND ROVER 1 0,4% SMART 1 0,4% VOLVO 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 17 6,2% DACIA LOGAN 14 5,1% VOLKSWAGEN GOLF 14 5,1% BMW SERIA 5 13 4,7% BMW SERIA 3 11 4,0% RENAULT MEGANE 11 4,0% OPEL ASTRA 8 2,9% SKODA OCTAVIA 7 2,5% AUDI A4 6 2,2% AUDI A6 6 2,2%
Toate (98) Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA DUSTER 5 1,8% FORD FOCUS 5 1,8% OPEL ZAFIRA 5 1,8% RENAULT LAGUNA 5 1,8% SKODA FABIA 5 1,8% DACIA JOGGER 4 1,4% FORD KUGA 4 1,4% SEAT LEON 4 1,4% AUDI A5 3 1,1% AUDI Q5 3 1,1% CITROEN C5 3 1,1% DACIA SANDERO 3 1,1% KIA SPORTAGE 3 1,1% MAZDA CX-5 3 1,1% MERCEDES-BENZ CLASA C 3 1,1% MERCEDES-BENZ CLS 3 1,1% MERCEDES-BENZ GLC 3 1,1% RENAULT CLIO 3 1,1% RENAULT KADJAR 3 1,1% RENAULT SCENIC 3 1,1% SKODA RAPID 3 1,1% SKODA SUPERB 3 1,1% VOLKSWAGEN POLO 3 1,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 3 1,1% VOLKSWAGEN TOURAN 3 1,1% BMW SERIA 4 2 0,7% BMW X1 2 0,7% BMW X3 2 0,7% BMW X5 2 0,7% FORD FIESTA 2 0,7% FORD MONDEO 2 0,7% FORD PUMA 2 0,7% HYUNDAI KONA 2 0,7% HYUNDAI TUCSON 2 0,7% MERCEDES-BENZ CLA 2 0,7% NISSAN QASHQAI 2 0,7% OPEL COMBO 2 0,7% OPEL CORSA 2 0,7% OPEL INSIGNIA 2 0,7% OPEL VECTRA 2 0,7% PEUGEOT 407 2 0,7% SUZUKI SX4 2 0,7% VOLKSWAGEN SHARAN 2 0,7% BMW SERIA 6 1 0,4% BMW SERIA 7 1 0,4% CHRYSLER SEBRING 1 0,4% CITROEN C3 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% CITROEN C4 CACTUS 1 0,4% DACIA DOKKER 1 0,4% DACIA SPRING 1 0,4% DODGE CALIBER 1 0,4% FORD C-MAX 1 0,4% FORD FUSION 1 0,4% FORD S-MAX 1 0,4% FORD TRANSIT 1 0,4% HONDA CIVIC 1 0,4% JAGUAR X-TYPE 1 0,4% LAND ROVER FREELANDER 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA B 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA V 1 0,4% MERCEDES-BENZ EQB 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLB 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,4% NISSAN MICRA 1 0,4% NISSAN PRIMERA 1 0,4% OPEL ANTARA 1 0,4% PEUGEOT 307 1 0,4% PEUGEOT 406 1 0,4% PEUGEOT 508 1 0,4% PEUGEOT 607 1 0,4% RENAULT CAPTUR 1 0,4% RENAULT ESPACE 1 0,4% SEAT TOLEDO 1 0,4% SKODA KAMIQ 1 0,4% SKODA KODIAQ 1 0,4% SMART FORFOUR 1 0,4% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,4% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 65 23,5% Compacte (C) 61 22,0% SUV 55 19,9% Mici (B) 38 13,7% Monovolume (MPV) 28 10,1% Mari și de lux (E) 26 9,4% Mini (A) 2 0,7% Neclasificate 1 0,4% Utilitare 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 238 85,9% Noi 39 14,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 198 71,5% Benzină 57 20,6% GPL 12 4,3% Hibrid 8 2,9% Electric 2 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 262 94,6% Companie 15 5,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 92 33,2% Berlină 78 28,2% Berlină cu hayon 60 21,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 43 15,5% Cabriolet 2 0,7% Cupeu 2 0,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 58 20,9% 75-109 kW 125 45,1% 110-149 kW 70 25,3% 150-219 kW 17 6,1% 220 kW și peste 5 1,8% Necompletat 2 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 22 7,9% 1000-1399 cmc 22 7,9% 1400-1599 cmc 62 22,4% 1600-1999 cmc 127 45,8% 2000-2999 cmc 41 14,8% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 2 0,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.