Înmatriculări în județul Maramureș, august 2022

Noi84-54,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare942-8,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri207

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 16 rulate, prima înmatriculare1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 23 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 54 rulate, prima înmatriculare2005: 58 rulate, prima înmatriculare2006: 63 rulate, prima înmatriculare2007: 71 rulate, prima înmatriculare2008: 76 rulate, prima înmatriculare2009: 75 rulate, prima înmatriculare2010: 62 rulate, prima înmatriculare2011: 80 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 78 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1998016
199803
1999011
2000011
2001015
2002023
2003025
2004054
2005058
2006063
2007071
2008076
2009075
2010062
2011080
2012051
2013040
2014044
2015034
2016036
2017040
2018025
2019017
202003
202168
2022781

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18117,6%
AUDI13012,7%
BMW696,7%
RENAULT676,5%
DACIA626,0%
MERCEDES-BENZ605,8%
FORD565,5%
PEUGEOT414,0%
OPEL403,9%
NISSAN333,2%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO323,1%
CITROEN292,8%
SKODA272,6%
HYUNDAI242,3%
MAZDA232,2%
TOYOTA232,2%
SUZUKI191,9%
SEAT141,4%
ALFA ROMEO121,2%
KIA121,2%
HONDA111,1%
LAND ROVER101,0%
FIAT90,9%
MITSUBISHI70,7%
SSANGYONG70,7%
JEEP50,5%
MINI40,4%
JAGUAR30,3%
LANCIA30,3%
SMART30,3%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4727,1%
VOLKSWAGEN GOLF474,6%
VOLKSWAGEN PASSAT434,2%
DACIA DUSTER292,8%
RENAULT MEGANE202,0%
VOLKSWAGEN POLO202,0%
BMW SERIA 3181,8%
VOLKSWAGEN TOURAN181,8%
BMW SERIA 5171,7%
VOLVO XC60161,6%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6151,5%
NISSAN QASHQAI151,5%
RENAULT SCENIC151,5%
OPEL ASTRA141,4%
AUDI A3131,3%
DACIA SANDERO131,3%
FORD FIESTA131,3%
FORD FOCUS131,3%
SKODA OCTAVIA131,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,3%
AUDI Q5121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
KIA SPORTAGE111,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,1%
BMW X3101,0%
DACIA SPRING101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,0%
PEUGEOT 508101,0%
DACIA LOGAN90,9%
PEUGEOT 30890,9%
TOYOTA RAV490,9%
AUDI A580,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,8%
FORD MONDEO70,7%
OPEL CORSA70,7%
OPEL ZAFIRA70,7%
RENAULT KOLEOS70,7%
SUZUKI GRAND VITARA70,7%
BMW SERIA 160,6%
BMW X560,6%
FORD C-MAX60,6%
FORD KUGA60,6%
HYUNDAI IX3560,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
LAND ROVER FREELANDER60,6%
MAZDA 260,6%
SEAT ALHAMBRA60,6%
SKODA FABIA60,6%
VOLVO XC9060,6%
ALFA ROMEO 15950,5%
CITROEN C350,5%
CITROEN C450,5%
CITROEN C4 PICASSO50,5%
NISSAN JUKE50,5%
NISSAN PATROL50,5%
PEUGEOT 20650,5%
PEUGEOT 30750,5%
RENAULT CLIO50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
BMW X140,4%
CITROEN C540,4%
HONDA CR-V40,4%
HYUNDAI GALLOPER40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MINI COOPER40,4%
OPEL FRONTERA40,4%
PEUGEOT 20740,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLVO V5040,4%
ALFA ROMEO MITO30,3%
AUDI Q330,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
FIAT 50030,3%
FORD GALAXY30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-530,3%
MAZDA CX-730,3%
MERCEDES-BENZ CITAN30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL MERIVA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SUZUKI SAMURAI30,3%
SUZUKI SX430,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
FIAT PUNTO20,2%
HONDA HR-V20,2%
LANCIA PHEDRA20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN TERRANO II20,2%
OPEL VIVARO20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORTWO20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN SAXO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30129,3%
Compacte (C)20620,1%
Medii (D)20219,7%
Mici (B)11711,4%
Monovolume (MPV)11511,2%
Mari și de lux (E)504,9%
Mini (A)201,9%
Neclasificate60,6%
Utilitare60,6%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94291,8%
Noi848,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79077,0%
Benzină17817,3%
Hibrid363,5%
Electric121,2%
GPL101,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95493,0%
Companie727,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44543,4%
Berlină cu hayon19819,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19018,5%
Berlină15915,5%
Cabriolet232,2%
Cupeu111,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21320,8%
75-109 kW49047,8%
110-149 kW23823,2%
150-219 kW595,8%
220 kW și peste141,4%
Necompletat121,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc302,9%
1000-1399 cmc898,7%
1400-1599 cmc23522,9%
1600-1999 cmc51049,7%
2000-2999 cmc14514,1%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat121,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16378,7%
Export4220,3%
Înmatriculat pentru export21,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3717,9%
RENAULT3014,5%
FORD209,7%
DACIA188,7%
AUDI125,8%
BMW115,3%
MERCEDES-BENZ115,3%
OPEL115,3%
PEUGEOT83,9%
SEAT62,9%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA62,9%
FIAT52,4%
DAEWOO41,9%
TOYOTA41,9%
VOLVO41,9%
CITROEN31,4%
HYUNDAI31,4%
NISSAN31,4%
LAND ROVER21,0%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
HONDA10,5%
JEEP10,5%
KIA10,5%
LANCIA10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
ROVER10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.