Înmatriculări în județul Sălaj, august 2022

Noi26-3,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare542-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri96

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 8 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 63 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 25 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199808
199802
199903
200005
2001013
2002011
2003015
2004030
2005032
2006039
2007063
2008044
2009041
2010044
2011056
2012031
2013025
2014018
2015026
201607
2017012
201808
201902
202002
202113
2022252

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14725,9%
AUDI508,8%
BMW498,6%
MERCEDES-BENZ356,2%
RENAULT274,8%
FORD264,6%
DACIA254,4%
NISSAN234,0%
SKODA213,7%
PEUGEOT203,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL173,0%
VOLVO142,5%
SEAT132,3%
SMART101,8%
SUZUKI101,8%
MITSUBISHI91,6%
CITROEN81,4%
LAND ROVER81,4%
HYUNDAI71,2%
TOYOTA71,2%
FIAT61,1%
KIA61,1%
MAZDA50,9%
CHEVROLET40,7%
JEEP40,7%
ALFA ROMEO30,5%
DODGE20,4%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
SSANGYONG20,4%
CAMI10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%
SUDA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF427,4%
VOLKSWAGEN PASSAT295,1%
AUDI A4274,8%
BMW SERIA 5173,0%
NISSAN QASHQAI152,7%
BMW SERIA 3122,1%
DACIA DUSTER122,1%
VOLKSWAGEN TOURAN122,1%
VOLKSWAGEN POLO111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,9%
Toate (158)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN CADDY101,8%
FORD FOCUS91,6%
RENAULT MEGANE91,6%
AUDI A681,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,4%
SKODA OCTAVIA81,4%
BMW X371,2%
DACIA SANDERO71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,2%
OPEL ASTRA71,2%
PEUGEOT 30771,2%
RENAULT SCENIC71,2%
SMART FORFOUR71,2%
VOLKSWAGEN JETTA71,2%
VOLVO XC6071,2%
LAND ROVER FREELANDER61,1%
PEUGEOT 50861,1%
SEAT IBIZA61,1%
SKODA FABIA61,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,1%
VOLKSWAGEN SHARAN61,1%
AUDI A550,9%
DACIA LOGAN50,9%
SUZUKI GRAND VITARA50,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,9%
BMW X140,7%
FORD C-MAX40,7%
FORD KUGA40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
MERCEDES-BENZ ML40,7%
NISSAN JUKE40,7%
AUDI A330,5%
AUDI Q530,5%
BMW X530,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,5%
CITROEN C530,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
JEEP GRAND CHEROKEE30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KAMIQ30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
ALFA ROMEO 15920,4%
BMW SERIA 120,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DODGE CALIBER20,4%
FIAT DOBLO20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD TRANSIT20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
OPEL VECTRA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SMART FORTWO20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLVO S4020,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
CAMI GRAND VITARA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C210,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16629,2%
Compacte (C)12622,2%
Medii (D)10318,1%
Monovolume (MPV)6812,0%
Mici (B)478,3%
Mari și de lux (E)376,5%
Mini (A)142,5%
Sport30,5%
Neclasificate20,4%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54295,4%
Noi264,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44778,7%
Benzină10117,8%
Hibrid142,5%
Electric30,5%
GPL30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53193,5%
Companie376,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26546,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11019,4%
Berlină cu hayon9216,2%
Berlină8414,8%
Cupeu101,8%
Cabriolet71,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10318,1%
75-109 kW29652,1%
110-149 kW13423,6%
150-219 kW254,4%
220 kW și peste71,2%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc193,3%
1000-1399 cmc478,3%
1400-1599 cmc12922,7%
1600-1999 cmc29852,5%
2000-2999 cmc7112,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7679,2%
Export2020,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2627,1%
FORD1515,6%
OPEL99,4%
RENAULT99,4%
AUDI77,3%
DACIA77,3%
FIAT44,2%
MERCEDES-BENZ33,1%
PEUGEOT33,1%
SKODA33,1%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW22,1%
VOLVO22,1%
DAEWOO11,0%
JEEP11,0%
KIA11,0%
NISSAN11,0%
SEAT11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.