Înmatriculări în județul Vrancea, august 2022

Noi61-41,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare471-14,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 60 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199904
200004
2001010
200208
2003025
2004021
2005024
2006045
2007032
2008039
2009034
2010036
2011035
2012030
2013026
2014017
2015019
2016016
2017013
2018013
201909
202001
202116
2022600

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9718,2%
FORD519,6%
BMW478,8%
AUDI468,6%
OPEL448,3%
MERCEDES-BENZ336,2%
RENAULT326,0%
DACIA285,3%
SKODA234,3%
HYUNDAI213,9%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA173,2%
PEUGEOT132,4%
SEAT132,4%
VOLVO101,9%
CITROEN91,7%
FIAT81,5%
NISSAN81,5%
MAZDA40,8%
MITSUBISHI40,8%
SUZUKI40,8%
ALFA ROMEO30,6%
HONDA30,6%
KIA30,6%
SMART30,6%
DODGE20,4%
LAND ROVER20,4%
CHEVROLET10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT305,6%
VOLKSWAGEN GOLF254,7%
OPEL ASTRA224,1%
BMW SERIA 3213,9%
AUDI A4193,6%
FORD FOCUS193,6%
RENAULT MEGANE163,0%
SKODA OCTAVIA132,4%
AUDI A6112,1%
FORD FIESTA112,1%
Toate (169)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING91,7%
RENAULT SCENIC81,5%
BMW SERIA 571,3%
DACIA SANDERO71,3%
FORD MONDEO71,3%
HYUNDAI TUCSON71,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
OPEL ZAFIRA71,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,3%
DACIA DUSTER61,1%
AUDI A350,9%
AUDI Q550,9%
DACIA LOGAN50,9%
OPEL INSIGNIA50,9%
SKODA FABIA50,9%
TOYOTA COROLLA50,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
BMW X540,8%
FIAT PUNTO40,8%
FORD C-MAX40,8%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI I2040,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
MERCEDES-BENZ GLC40,8%
OPEL CORSA40,8%
OPEL MERIVA40,8%
SEAT IBIZA40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
VOLVO V4040,8%
BMW SERIA 130,6%
BMW X630,6%
NISSAN QASHQAI30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SEAT LEON30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
AUDI A520,4%
AUDI SQ520,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X120,4%
BMW X320,4%
CITROEN C120,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
CITROEN DS520,4%
FORD FUSION20,4%
FORD GALAXY20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
PEUGEOT 80720,4%
RENAULT CLIO20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO CROSSWAGON10,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
BMW M610,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DODGE NITRO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT MULTIPLA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT RIFTER10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)14827,8%
Medii (D)10519,7%
SUV10219,2%
Mici (B)6111,5%
Monovolume (MPV)6011,3%
Mari și de lux (E)275,1%
Mini (A)234,3%
Sport30,6%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47188,5%
Noi6111,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36167,9%
Benzină12924,2%
Hibrid275,1%
Electric91,7%
GPL61,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47889,8%
Companie5310,0%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20738,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11221,1%
Berlină cu hayon11120,9%
Berlină9317,5%
Cupeu71,3%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12022,6%
75-109 kW24746,4%
110-149 kW13024,4%
150-219 kW163,0%
220 kW și peste101,9%
Necompletat91,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,9%
1000-1399 cmc6412,0%
1400-1599 cmc12824,1%
1600-1999 cmc24546,1%
2000-2999 cmc6311,8%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat91,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7673,8%
Export2726,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1817,5%
OPEL1413,6%
VOLKSWAGEN1312,6%
DAEWOO98,7%
AUDI76,8%
FIAT76,8%
FORD54,9%
MERCEDES-BENZ54,9%
RENAULT54,9%
BMW32,9%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,9%
CHEVROLET21,9%
HYUNDAI21,9%
NISSAN21,9%
SMART21,9%
ALFA ROMEO11,0%
MITSUBISHI11,0%
PEUGEOT11,0%
SKODA11,0%
TOYOTA11,0%
VAUXHALL11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.