Înmatriculări în județul Călărași, august 2022

Noi70-46,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare183-5,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 5 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 64 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199800
199901
200002
200103
200203
200302
200406
200507
2006017
2007022
2008019
2009010
2010017
2011016
2012010
201305
201405
201508
201605
201708
201806
201915
202000
202153
2022640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4517,8%
DACIA3815,0%
BMW207,9%
RENAULT166,3%
AUDI145,5%
FORD145,5%
OPEL145,5%
SSANGYONG145,5%
SKODA135,1%
HYUNDAI93,6%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ93,6%
PEUGEOT83,2%
MAZDA62,4%
CITROEN52,0%
SEAT52,0%
VOLVO52,0%
KIA31,2%
SUZUKI31,2%
MITSUBISHI20,8%
NISSAN20,8%
TOYOTA20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
LEXUS10,4%
MINI10,4%
SMART10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER155,9%
VOLKSWAGEN GOLF155,9%
BMW SERIA 3104,0%
VOLKSWAGEN PASSAT104,0%
DACIA LOGAN93,6%
DACIA SANDERO93,6%
AUDI A483,2%
SKODA OCTAVIA83,2%
FORD FOCUS72,8%
SSANGYONG TIVOLI72,8%
Toate (106)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA62,4%
BMW SERIA 552,0%
RENAULT MEGANE52,0%
RENAULT KADJAR41,6%
SSANGYONG TIVOLI GRAND41,6%
VOLKSWAGEN CC41,6%
VOLKSWAGEN TOURAN41,6%
AUDI A631,2%
HYUNDAI TUCSON31,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,2%
OPEL CORSA31,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,2%
BMW SERIA 620,8%
DACIA DOKKER20,8%
DACIA SPRING20,8%
FORD KUGA20,8%
FORD MONDEO20,8%
HYUNDAI ELANTRA20,8%
HYUNDAI I3020,8%
KIA XCEED20,8%
MAZDA 320,8%
MAZDA 620,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
OPEL CROSSLAND20,8%
PEUGEOT 40720,8%
PEUGEOT 50820,8%
SEAT LEON20,8%
SKODA FABIA20,8%
SKODA SUPERB20,8%
SSANGYONG KORANDO20,8%
SUZUKI SWIFT20,8%
TOYOTA RAV420,8%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,8%
VOLKSWAGEN SHARAN20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
ALFA ROMEO 14710,4%
AUDI A310,4%
AUDI A510,4%
AUDI Q210,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X310,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN BERLINGO10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C510,4%
CITROEN C610,4%
DACIA LODGY10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HYUNDAI IONIQ10,4%
HYUNDAI IX3510,4%
KIA SPORTAGE10,4%
LEXUS NX10,4%
MAZDA 32310,4%
MAZDA CX-710,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MINI COUNTRYMAN10,4%
MITSUBISHI ASX10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 20610,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT PARTNER10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SMART FORFOUR10,4%
SSANGYONG REXTON10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO V7010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6927,3%
Compacte (C)6425,3%
Medii (D)4819,0%
Mici (B)3212,6%
Monovolume (MPV)218,3%
Mari și de lux (E)145,5%
Mini (A)41,6%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18372,3%
Noi7027,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15159,7%
Benzină7529,6%
GPL135,1%
Hibrid124,7%
Electric20,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23291,7%
Companie218,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11445,1%
Berlină4819,0%
Berlină cu hayon4718,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4015,8%
Cupeu41,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6023,7%
75-109 kW10943,1%
110-149 kW7027,7%
150-219 kW93,6%
220 kW și peste31,2%
Necompletat20,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc207,9%
1000-1399 cmc3313,0%
1400-1599 cmc7931,2%
1600-1999 cmc9437,2%
2000-2999 cmc259,9%
Necompletat20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6989,6%
Export810,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1519,5%
OPEL1215,6%
FORD1114,3%
RENAULT911,7%
DAEWOO67,8%
VOLKSWAGEN67,8%
PEUGEOT33,9%
AUDI22,6%
FIAT22,6%
ALFA ROMEO11,3%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW11,3%
LADA11,3%
LANCIA11,3%
LAND ROVER11,3%
MAZDA11,3%
MCC11,3%
MERCEDES-BENZ11,3%
SEAT11,3%
SUZUKI11,3%
VOLVO11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.