Noi 107 -39,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 872 +11,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.309 -0,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 625 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 164 noi nov 24: 736 rulate, prima înmatriculare dec 24: 178 noi dec 24: 782 rulate, prima înmatriculare ian 25: 75 noi ian 25: 660 rulate, prima înmatriculare feb 25: 307 noi feb 25: 849 rulate, prima înmatriculare mar 25: 214 noi mar 25: 899 rulate, prima înmatriculare apr 25: 197 noi apr 25: 909 rulate, prima înmatriculare mai 25: 97 noi mai 25: 922 rulate, prima înmatriculare iun 25: 310 noi iun 25: 914 rulate, prima înmatriculare iul 25: 266 noi iul 25: 1.086 rulate, prima înmatriculare aug 25: 229 noi aug 25: 916 rulate, prima înmatriculare sep 25: 158 noi sep 25: 1.025 rulate, prima înmatriculare oct 25: 190 noi oct 25: 1.111 rulate, prima înmatriculare nov 25: 163 noi nov 25: 1.051 rulate, prima înmatriculare dec 25: 107 noi dec 25: 872 rulate, prima înmatriculare ian 26: 215 noi ian 26: 707 rulate, prima înmatriculare feb 26: 250 noi feb 26: 966 rulate, prima înmatriculare mar 26: 112 noi mar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculare apr 26: 196 noi apr 26: 879 rulate, prima înmatriculare mai 26: 250 noi mai 26: 811 rulate, prima înmatriculare iun 26: 213 noi iun 26: 791 rulate, prima înmatriculare iul 26: 55 noi iul 26: 798 rulate, prima înmatriculare aug 26: 31 noi aug 26: 757 rulate, prima înmatriculare sep 26: 67 noi sep 26: 790 rulate, prima înmatriculare oct 26: 53 noi oct 26: 761 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 164 736 dec 24 178 782 ian 25 75 660 feb 25 307 849 mar 25 214 899 apr 25 197 909 mai 25 97 922 iun 25 310 914 iul 25 266 1.086 aug 25 229 916 sep 25 158 1.025 oct 25 190 1.111 nov 25 163 1.051 dec 25 107 872 ian 26 215 707 feb 26 250 966 mar 26 112 1.018 apr 26 196 879 mai 26 250 811 iun 26 213 791 iul 26 55 798 aug 26 31 757 sep 26 67 790 oct 26 53 761
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 13 rulate, prima înmatriculare 2005: 18 rulate, prima înmatriculare 2006: 17 rulate, prima înmatriculare 2007: 20 rulate, prima înmatriculare 2008: 19 rulate, prima înmatriculare 2009: 31 rulate, prima înmatriculare 2010: 29 rulate, prima înmatriculare 2011: 56 rulate, prima înmatriculare 2012: 46 rulate, prima înmatriculare 2013: 33 rulate, prima înmatriculare 2014: 49 rulate, prima înmatriculare 2015: 74 rulate, prima înmatriculare 2016: 52 rulate, prima înmatriculare 2017: 75 rulate, prima înmatriculare 2018: 60 rulate, prima înmatriculare 2019: 89 rulate, prima înmatriculare 2020: 58 rulate, prima înmatriculare 2021: 90 rulate, prima înmatriculare 2022: 27 rulate, prima înmatriculare 2023: 4 rulate, prima înmatriculare 2024: 18 noi 2025: 89 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 2 2001 0 2 2002 0 3 2003 0 5 2004 0 13 2005 0 18 2006 0 17 2007 0 20 2008 0 19 2009 0 31 2010 0 29 2011 0 56 2012 0 46 2013 0 33 2014 0 49 2015 0 74 2016 0 52 2017 0 75 2018 0 60 2019 0 89 2020 0 58 2021 0 90 2022 0 27 2023 0 4 2024 18 0 2025 89 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 3008 240 24,5% 308 169 17,3% 2008 133 13,6% 508 121 12,4% 208 93 9,5% 5008 56 5,7% 207 50 5,1% 206 34 3,5% 307 21 2,1% 407 19 1,9%
Toate (24) Modele: valoare, vehicule, cotă PARTNER 11 1,1% 807 5 0,5% EXPERT 5 0,5% 1007 4 0,4% 107 4 0,4% 4008 3 0,3% RCZ 3 0,3% BIPPER 2 0,2% 108 1 0,1% 4007 1 0,1% 406 1 0,1% ION 1 0,1% RIFTER 1 0,1% TRAVELLER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 433 44,2% Compacte (C) 190 19,4% Mici (B) 177 18,1% Medii (D) 141 14,4% Monovolume (MPV) 25 2,6% Mini (A) 9 0,9% Sport 3 0,3% Neclasificate 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 147 15,0% Prahova 72 7,4% Timiș 45 4,6% Cluj 42 4,3% Bacău 39 4,0% Constanța 39 4,0% Ilfov 38 3,9% Bihor 34 3,5% Argeș 32 3,3% Iași 30 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 29 3,0% Dolj 26 2,7% Brașov 25 2,6% Hunedoara 21 2,1% Neamț 20 2,0% Suceava 20 2,0% Galați 19 1,9% Sibiu 19 1,9% Vaslui 19 1,9% Olt 18 1,8% Vrancea 18 1,8% Arad 17 1,7% Dâmbovița 17 1,7% Mureș 17 1,7% Brăila 15 1,5% Botoșani 13 1,3% Buzău 12 1,2% Giurgiu 12 1,2% Mehedinți 12 1,2% Satu Mare 12 1,2% Alba 11 1,1% Harghita 11 1,1% Sălaj 11 1,1% Caraș-Severin 10 1,0% Ialomița 10 1,0% Bistrița-Năsăud 9 0,9% Gorj 8 0,8% Tulcea 8 0,8% Vâlcea 7 0,7% Călărași 6 0,6% Teleorman 6 0,6% Covasna 3 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 872 89,1% Noi 107 10,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 419 42,8% Benzină 418 42,7% Hibrid 134 13,7% Electric 6 0,6% GPL 2 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 802 81,9% Companie 177 18,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 501 51,2% Berlină cu hayon 240 24,5% Break 164 16,8% Cabriolet 36 3,7% Berlină 34 3,5% Cupeu 4 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 197 20,1% 75-109 kW 581 59,3% 110-149 kW 188 19,2% 150-219 kW 8 0,8% Necompletat 5 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 8 0,8% 1000-1399 cmc 368 37,6% 1400-1599 cmc 471 48,1% 1600-1999 cmc 121 12,4% 2000-2999 cmc 5 0,5% Necompletat 6 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.