Înmatriculări OPEL, octombrie 2024

Noi26-53,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.574+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5.018+5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri807

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 70 noinov 24: 1.264 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 noidec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.090 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 noimar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 1.440 rulate, prima înmatricularemai 25: 106 noimai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculareiun 25: 108 noiiun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculareiul 25: 42 noiiul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculareaug 25: 106 noiaug 25: 1.254 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculareoct 25: 75 noioct 25: 1.454 rulate, prima înmatricularenov 25: 130 noinov 25: 1.303 rulate, prima înmatricularedec 25: 165 noidec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculareian 26: 31 noiian 26: 941 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.188 rulate, prima înmatricularemar 26: 113 noimar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculareapr 26: 185 noiapr 26: 1.136 rulate, prima înmatricularemai 26: 83 noimai 26: 979 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 965 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 974 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24701.264
dec 24231.380
ian 25161.090
feb 25301.351
mar 25501.407
apr 25381.440
mai 251061.435
iun 251081.318
iul 25421.451
aug 251061.254
sep 25781.384
oct 25751.454
nov 251301.303
dec 251651.099
ian 2631941
feb 26101.188
mar 261131.259
apr 261851.136
mai 2683979
iun 26381.075
iul 26191.124
aug 2610965
sep 2651.015
oct 267974

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 14 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 26 rulate, prima înmatriculare2004: 54 rulate, prima înmatriculare2005: 70 rulate, prima înmatriculare2006: 91 rulate, prima înmatriculare2007: 115 rulate, prima înmatriculare2008: 1 noi2008: 126 rulate, prima înmatriculare2009: 131 rulate, prima înmatriculare2010: 124 rulate, prima înmatriculare2011: 148 rulate, prima înmatriculare2012: 111 rulate, prima înmatriculare2013: 67 rulate, prima înmatriculare2014: 66 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 92 rulate, prima înmatriculare2017: 65 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 59 rulate, prima înmatriculare2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 19 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000014
200008
2001010
2002017
2003026
2004054
2005070
2006091
20070115
20081126
20090131
20100124
20110148
20120111
2013067
2014066
2015065
2016092
2017065
2018047
2019059
2020038
2021016
202219
202354
2024191

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA68242,6%
CORSA29018,1%
ZAFIRA1267,9%
INSIGNIA966,0%
MERIVA915,7%
MOKKA724,5%
VIVARO382,4%
ZAFIRA TOURER372,3%
ANTARA322,0%
VECTRA291,8%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GRANDLAND181,1%
COMBO171,1%
CROSSLAND120,8%
Model necompletat110,7%
AGILA90,6%
ADAM70,4%
FRONTERA70,4%
SIGNUM60,4%
TIGRA60,4%
AMPERA40,2%
CASCADA40,2%
MOVANO30,2%
ASTRTA SPORTS TOURER10,1%
KARL10,1%
OMEGA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)68642,9%
Monovolume (MPV)30919,3%
Mici (B)29618,5%
SUV1418,8%
Medii (D)1328,2%
Mini (A)171,1%
Neclasificate120,8%
Sport40,2%
Utilitare30,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj1056,6%
București915,7%
Timiș835,2%
Arad764,8%
Olt633,9%
Argeș513,2%
Cluj513,2%
Mureș503,1%
Hunedoara493,1%
Iași493,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova483,0%
Bihor472,9%
Suceava452,8%
Brașov442,8%
Caraș-Severin442,8%
Ilfov442,8%
Bacău432,7%
Neamț382,4%
Sibiu382,4%
Gorj352,2%
Harghita352,2%
Mehedinți322,0%
Vâlcea322,0%
Dâmbovița311,9%
Vrancea311,9%
Satu Mare301,9%
Alba291,8%
Covasna291,8%
Maramureș281,8%
Botoșani271,7%
Vaslui241,5%
Galați231,4%
Bistrița-Năsăud221,4%
Brăila211,3%
Giurgiu191,2%
Buzău181,1%
Călărași171,1%
Constanța171,1%
Teleorman171,1%
Ialomița120,8%
Sălaj80,5%
Tulcea40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.57498,4%
Noi261,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.00062,5%
Benzină56635,4%
Hibrid140,9%
GPL110,7%
Electric60,4%
GNC/GNL30,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.48592,8%
Companie1157,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)75247,0%
Break48730,4%
Berlină cu hayon29318,3%
Berlină241,5%
Cabriolet241,5%
Cupeu201,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW52933,1%
75-109 kW88055,0%
110-149 kW18411,5%
150-219 kW10,1%
Necompletat60,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc322,0%
1000-1399 cmc45628,5%
1400-1599 cmc44127,6%
1600-1999 cmc64340,2%
2000-2999 cmc221,4%
Necompletat60,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3747,5%
Dolj2765,5%
Prahova2214,4%
Olt1873,7%
Constanța1833,6%
Dâmbovița1803,6%
Ilfov1733,4%
Timiș1633,2%
Bacău1583,1%
Bihor1513,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș1442,9%
Arad1432,8%
Călărași1392,8%
Iași1292,6%
Mureș1232,5%
Brașov1222,4%
Giurgiu1202,4%
Cluj1172,3%
Harghita1172,3%
Galați1142,3%
Buzău1112,2%
Teleorman1062,1%
Brăila1012,0%
Hunedoara982,0%
Vrancea951,9%
Covasna871,7%
Ialomița841,7%
Neamț801,6%
Vaslui801,6%
Vâlcea801,6%
Gorj781,6%
Botoșani771,5%
Alba731,5%
Suceava721,4%
Maramureș691,4%
Sibiu681,4%
Satu Mare621,2%
Tulcea611,2%
Mehedinți571,1%
Caraș-Severin551,1%
Sălaj491,0%
Bistrița-Năsăud410,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare77095,4%
Export374,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.