Înmatriculări NISSAN, decembrie 2025

Noi273+637,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare928+6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări697-4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri193

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 39 noinov 24: 894 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 875 rulate, prima înmatriculareian 25: 79 noiian 25: 826 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 1.011 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 973 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculareiul 25: 62 noiiul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 893 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculareoct 25: 210 noioct 25: 1.196 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 981 rulate, prima înmatricularedec 25: 273 noidec 25: 928 rulate, prima înmatriculareian 26: 67 noiian 26: 855 rulate, prima înmatricularefeb 26: 67 noifeb 26: 1.071 rulate, prima înmatricularemar 26: 570 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 101 noiapr 26: 962 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 964 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 959 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 978 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 861 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 958 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 934 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2439894
dec 2437875
ian 2579826
feb 25571.011
mar 2532973
apr 25411.065
mai 25351.071
iun 25351.049
iul 25621.157
aug 2515893
sep 25371.042
oct 252101.196
nov 25154981
dec 25273928
ian 2667855
feb 26671.071
mar 265701.109
apr 26101962
mai 2631964
iun 26320959
iul 261978
aug 263861
sep 262958
oct 262934

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 105 rulate, prima înmatriculare2012: 92 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 120 rulate, prima înmatriculare2015: 97 rulate, prima înmatriculare2016: 85 rulate, prima înmatriculare2017: 74 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 272 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200101
200202
200306
200401
200503
200605
2007019
2008023
2009029
2010053
20110105
2012092
2013070
20140120
2015097
2016085
2017074
2018041
2019040
2020024
202109
2022011
202305
202414
20252722

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
QASHQAI77464,4%
X-TRAIL14512,1%
JUKE13211,0%
QASHQAI+2766,3%
MICRA181,5%
LEAF131,1%
NOTE70,6%
PULSAR70,6%
PATROL60,5%
NV20040,3%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ALMERA30,2%
MURANO30,2%
PATHFINDER30,2%
PRIMASTAR20,2%
TERRANO II20,2%
NV 20010,1%
NV30010,1%
NV40010,1%
PIXO10,1%
SUNNY10,1%
TIIDA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.14195,0%
Mici (B)252,1%
Compacte (C)242,0%
Monovolume (MPV)60,5%
Neclasificate40,3%
Mini (A)10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1149,5%
Cluj1038,6%
Brașov847,0%
Constanța615,1%
Suceava594,9%
Bacău473,9%
Iași433,6%
Mureș433,6%
Prahova403,3%
Maramureș373,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu363,0%
Argeș352,9%
Hunedoara342,8%
Timiș332,7%
Botoșani302,5%
Galați272,2%
Dâmbovița252,1%
Bihor242,0%
Gorj221,8%
Neamț201,7%
Alba191,6%
Dolj191,6%
Vâlcea191,6%
Vrancea191,6%
Mehedinți171,4%
Bistrița-Năsăud161,3%
Brăila161,3%
Harghita161,3%
Arad151,2%
Covasna141,2%
Ilfov141,2%
Olt141,2%
Buzău121,0%
Vaslui121,0%
Satu Mare110,9%
Caraș-Severin100,8%
Giurgiu90,7%
Teleorman80,7%
Sălaj70,6%
Tulcea70,6%
Ialomița60,5%
Călărași40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92877,3%
Noi27322,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72360,2%
Hibrid28824,0%
Benzină17414,5%
Electric131,1%
GPL30,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91175,9%
Companie29024,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1.08690,4%
Break1018,4%
Berlină cu hayon141,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW806,7%
75-109 kW73861,4%
110-149 kW37331,1%
Necompletat100,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc131,1%
1000-1399 cmc28023,3%
1400-1599 cmc73961,5%
1600-1999 cmc13611,3%
2000-2999 cmc201,7%
Necompletat131,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București649,2%
Constanța294,2%
Suceava294,2%
Bacău284,0%
Cluj284,0%
Argeș253,6%
Iași253,6%
Ilfov233,3%
Sibiu233,3%
Arad223,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin213,0%
Neamț213,0%
Alba202,9%
Brașov202,9%
Maramureș202,9%
Timiș192,7%
Prahova162,3%
Bihor152,2%
Buzău152,2%
Mureș152,2%
Botoșani142,0%
Dâmbovița131,9%
Dolj131,9%
Vâlcea131,9%
Brăila121,7%
Vaslui121,7%
Vrancea121,7%
Olt111,6%
Galați101,4%
Gorj101,4%
Harghita101,4%
Mehedinți101,4%
Hunedoara91,3%
Sălaj91,3%
Satu Mare91,3%
Teleorman91,3%
Bistrița-Năsăud81,1%
Covasna81,1%
Tulcea81,1%
Călărași71,0%
Giurgiu71,0%
Ialomița50,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15479,8%
Export3920,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.