Înmatriculări MINI, iulie 2025

Noi30-18,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare125+4,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări244+3,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 30 noinov 24: 113 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 122 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 noiian 25: 112 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 102 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 112 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 30 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 81 rulate, prima înmatricularesep 25: 33 noisep 25: 113 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 127 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 127 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 121 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 103 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 93 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 noiiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 110 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430113
dec 2432122
ian 2532112
feb 2533104
mar 2532102
apr 2533118
mai 2532112
iun 2524116
iul 2530125
aug 252081
sep 2533113
oct 2526135
nov 2515127
dec 257127
ian 261385
feb 2618119
mar 2621121
apr 2624103
mai 261790
iun 263593
iul 2634135
aug 2626110
sep 2619105
oct 262997

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2025: 22 noi200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200209
200308
200405
200506
200601
200703
2008011
200907
201008
2011014
201205
201308
2014013
201507
201604
201703
201801
201905
202003
202101
202202
202301
202480
2025220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COOPER7749,7%
ONE2415,5%
COUNTRYMAN2314,8%
MINI1610,3%
CLUBMAN85,2%
ACEMAN42,6%
JOHN COOPER WORKS31,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)12077,4%
SUV2717,4%
Compacte (C)85,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3925,2%
Galați74,5%
Prahova74,5%
Ilfov63,9%
Bihor53,2%
Caraș-Severin53,2%
Cluj53,2%
Dolj53,2%
Iași53,2%
Mehedinți53,2%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Satu Mare53,2%
Sibiu53,2%
Arad42,6%
Argeș42,6%
Brașov42,6%
Călărași42,6%
Timiș42,6%
Bistrița-Năsăud31,9%
Sălaj31,9%
Suceava31,9%
Alba21,3%
Bacău21,3%
Gorj21,3%
Harghita21,3%
Maramureș21,3%
Mureș21,3%
Olt21,3%
Vâlcea21,3%
Botoșani10,6%
Brăila10,6%
Buzău10,6%
Constanța10,6%
Dâmbovița10,6%
Ialomița10,6%
Neamț10,6%
Teleorman10,6%
Tulcea10,6%
Vaslui10,6%
Vrancea10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12580,6%
Noi3019,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină9661,9%
Motorină4126,5%
Electric117,1%
Hibrid74,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11171,6%
Companie4428,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon9058,1%
Break5636,1%
Cabriolet85,2%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2818,1%
75-109 kW7246,5%
110-149 kW2918,7%
150-219 kW127,7%
220 kW și peste31,9%
Necompletat117,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc74,5%
1400-1599 cmc10366,5%
1600-1999 cmc3421,9%
Necompletat117,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6727,5%
Ilfov2510,2%
Constanța145,7%
Timiș114,5%
Argeș93,7%
Bacău72,9%
Brașov72,9%
Giurgiu72,9%
Prahova72,9%
Vâlcea72,9%
Toate (36)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași62,5%
Mureș62,5%
Sibiu62,5%
Suceava62,5%
Bihor52,0%
Dâmbovița52,0%
Dolj52,0%
Cluj41,6%
Maramureș41,6%
Alba31,2%
Covasna31,2%
Galați31,2%
Harghita31,2%
Ialomița31,2%
Mehedinți31,2%
Olt31,2%
Satu Mare31,2%
Buzău20,8%
Neamț20,8%
Vrancea20,8%
Arad10,4%
Bistrița-Năsăud10,4%
Călărași10,4%
Caraș-Severin10,4%
Tulcea10,4%
Vaslui10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1066,7%
Dezmembrare426,7%
Înmatriculat pentru export16,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.