Înmatriculări MERCEDES-BENZ CLASA C, iulie 2025

Noi29+16,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare470+31,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 12 noinov 24: 357 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 325 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 noiian 25: 347 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 404 rulate, prima înmatricularemar 25: 22 noimar 25: 430 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 400 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 382 rulate, prima înmatriculareiun 25: 28 noiiun 25: 376 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 470 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 400 rulate, prima înmatricularesep 25: 17 noisep 25: 399 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 noioct 25: 412 rulate, prima înmatricularenov 25: 31 noinov 25: 408 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 330 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 323 rulate, prima înmatricularefeb 26: 23 noifeb 26: 350 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 noimar 26: 379 rulate, prima înmatriculareapr 26: 23 noiapr 26: 281 rulate, prima înmatricularemai 26: 23 noimai 26: 293 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 324 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 320 rulate, prima înmatriculareaug 26: 27 noiaug 26: 356 rulate, prima înmatricularesep 26: 29 noisep 26: 351 rulate, prima înmatriculareoct 26: 24 noioct 26: 331 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412357
dec 2418325
ian 2512347
feb 2530404
mar 2522430
apr 2536400
mai 2521382
iun 2528376
iul 2529470
aug 2515400
sep 2517399
oct 2522412
nov 2531408
dec 2515330
ian 2634323
feb 2623350
mar 2613379
apr 2623281
mai 2623293
iun 2628324
iul 2628320
aug 2627356
sep 2629351
oct 2624331

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 23 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 13 rulate, prima înmatriculare2025: 23 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
2001010
200206
2003017
200409
200507
2006012
2007020
2008025
2009023
2010021
2011024
2012026
2013016
2014031
2015034
2016025
2017022
2018012
2019026
2020029
2021021
2022012
2023123
2024513
2025230

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)499100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București6913,8%
Cluj336,6%
Timiș265,2%
Bihor244,8%
Sibiu234,6%
Suceava234,6%
Arad193,8%
Constanța193,8%
Prahova173,4%
Ilfov153,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov142,8%
Argeș132,6%
Bistrița-Năsăud132,6%
Iași112,2%
Satu Mare112,2%
Dâmbovița102,0%
Dolj102,0%
Galați102,0%
Mureș102,0%
Olt102,0%
Bacău91,8%
Alba81,6%
Teleorman81,6%
Vâlcea81,6%
Vrancea81,6%
Caraș-Severin71,4%
Hunedoara71,4%
Maramureș71,4%
Sălaj71,4%
Buzău61,2%
Giurgiu61,2%
Mehedinți61,2%
Neamț61,2%
Botoșani51,0%
Covasna40,8%
Gorj40,8%
Ialomița40,8%
Harghita30,6%
Brăila20,4%
Călărași20,4%
Tulcea10,2%
Vaslui10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47094,2%
Noi295,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30460,9%
Hibrid11122,2%
Benzină8416,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39980,0%
Companie10020,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină32064,1%
Break13927,9%
Cupeu275,4%
Berlină cu hayon81,6%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW14929,9%
110-149 kW26553,1%
150-219 kW7915,8%
220 kW și peste61,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc9118,2%
1600-1999 cmc16432,9%
2000-2999 cmc24348,7%
3000 cmc și peste10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2758,7%
Dezmembrare1941,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.