Noi 218 +45,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 309 -9,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 579 -11,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 201 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 150 noi nov 24: 311 rulate, prima înmatriculare dec 24: 150 noi dec 24: 340 rulate, prima înmatriculare ian 25: 151 noi ian 25: 326 rulate, prima înmatriculare feb 25: 160 noi feb 25: 384 rulate, prima înmatriculare mar 25: 193 noi mar 25: 410 rulate, prima înmatriculare apr 25: 205 noi apr 25: 404 rulate, prima înmatriculare mai 25: 182 noi mai 25: 361 rulate, prima înmatriculare iun 25: 148 noi iun 25: 373 rulate, prima înmatriculare iul 25: 216 noi iul 25: 414 rulate, prima înmatriculare aug 25: 288 noi aug 25: 355 rulate, prima înmatriculare sep 25: 119 noi sep 25: 353 rulate, prima înmatriculare oct 25: 137 noi oct 25: 371 rulate, prima înmatriculare nov 25: 190 noi nov 25: 360 rulate, prima înmatriculare dec 25: 218 noi dec 25: 309 rulate, prima înmatriculare ian 26: 121 noi ian 26: 280 rulate, prima înmatriculare feb 26: 145 noi feb 26: 319 rulate, prima înmatriculare mar 26: 202 noi mar 26: 330 rulate, prima înmatriculare apr 26: 260 noi apr 26: 265 rulate, prima înmatriculare mai 26: 310 noi mai 26: 236 rulate, prima înmatriculare iun 26: 576 noi iun 26: 274 rulate, prima înmatriculare iul 26: 136 noi iul 26: 253 rulate, prima înmatriculare aug 26: 86 noi aug 26: 240 rulate, prima înmatriculare sep 26: 164 noi sep 26: 257 rulate, prima înmatriculare oct 26: 236 noi oct 26: 237 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 150 311 dec 24 150 340 ian 25 151 326 feb 25 160 384 mar 25 193 410 apr 25 205 404 mai 25 182 361 iun 25 148 373 iul 25 216 414 aug 25 288 355 sep 25 119 353 oct 25 137 371 nov 25 190 360 dec 25 218 309 ian 26 121 280 feb 26 145 319 mar 26 202 330 apr 26 260 265 mai 26 310 236 iun 26 576 274 iul 26 136 253 aug 26 86 240 sep 26 164 257 oct 26 236 237
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 10 rulate, prima înmatriculare 2008: 17 rulate, prima înmatriculare 2009: 22 rulate, prima înmatriculare 2010: 24 rulate, prima înmatriculare 2011: 13 rulate, prima înmatriculare 2012: 11 rulate, prima înmatriculare 2013: 19 rulate, prima înmatriculare 2014: 25 rulate, prima înmatriculare 2015: 21 rulate, prima înmatriculare 2016: 25 rulate, prima înmatriculare 2017: 22 rulate, prima înmatriculare 2018: 11 rulate, prima înmatriculare 2019: 10 rulate, prima înmatriculare 2020: 14 rulate, prima înmatriculare 2021: 8 rulate, prima înmatriculare 2022: 11 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 9 rulate, prima înmatriculare 2024: 16 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 201 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 4 2001 0 0 2002 0 1 2003 0 2 2004 0 8 2005 0 6 2006 0 13 2007 0 10 2008 0 17 2009 0 22 2010 0 24 2011 0 13 2012 0 11 2013 0 19 2014 0 25 2015 0 21 2016 0 25 2017 0 22 2018 0 11 2019 0 10 2020 0 14 2021 0 8 2022 0 11 2023 1 9 2024 16 3 2025 201 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 3 160 30,4% CX-30 73 13,9% CX-5 63 12,0% 6 41 7,8% 2 38 7,2% CX-60 36 6,8% 5 25 4,7% CX-3 22 4,2% CX-80 20 3,8% 6E 19 3,6%
Toate (16) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 229 43,5% Compacte (C) 160 30,4% Medii (D) 60 11,4% Mici (B) 39 7,4% Monovolume (MPV) 25 4,7% Sport 13 2,5% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 132 25,0% Timiș 38 7,2% Ilfov 28 5,3% Cluj 25 4,7% Iași 24 4,6% Brașov 23 4,4% Constanța 22 4,2% Bihor 20 3,8% Mureș 18 3,4% Maramureș 16 3,0%
Toate (41) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 15 2,8% Bacău 13 2,5% Prahova 13 2,5% Suceava 12 2,3% Brăila 9 1,7% Caraș-Severin 8 1,5% Hunedoara 8 1,5% Arad 7 1,3% Argeș 7 1,3% Dâmbovița 7 1,3% Galați 7 1,3% Sibiu 7 1,3% Alba 6 1,1% Harghita 6 1,1% Mehedinți 6 1,1% Neamț 6 1,1% Tulcea 5 0,9% Vâlcea 5 0,9% Bistrița-Năsăud 4 0,8% Olt 4 0,8% Călărași 3 0,6% Covasna 3 0,6% Gorj 3 0,6% Satu Mare 3 0,6% Vaslui 3 0,6% Botoșani 2 0,4% Buzău 2 0,4% Giurgiu 2 0,4% Ialomița 2 0,4% Teleorman 2 0,4% Sălaj 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 309 58,6% Noi 218 41,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 225 42,7% Benzină 149 28,3% Motorină 128 24,3% Electric 25 4,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 399 75,7% Companie 128 24,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 259 49,1% Berlină cu hayon 151 28,7% Berlină 78 14,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 26 4,9% Cabriolet 13 2,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 41 7,8% 75-109 kW 209 39,7% 110-149 kW 239 45,4% 150-219 kW 13 2,5% Necompletat 25 4,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 18 3,4% 1400-1599 cmc 87 16,5% 1600-1999 cmc 205 38,9% 2000-2999 cmc 181 34,3% 3000 cmc și peste 11 2,1% Necompletat 25 4,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.