Înmatriculări MAZDA, iulie 2025

Noi216-36,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare414+1,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări753+13,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri49

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 150 noinov 24: 311 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 151 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 noifeb 25: 384 rulate, prima înmatricularemar 25: 193 noimar 25: 410 rulate, prima înmatriculareapr 25: 205 noiapr 25: 404 rulate, prima înmatricularemai 25: 182 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 216 noiiul 25: 414 rulate, prima înmatriculareaug 25: 288 noiaug 25: 355 rulate, prima înmatricularesep 25: 119 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 137 noioct 25: 371 rulate, prima înmatricularenov 25: 190 noinov 25: 360 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 noidec 25: 309 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 280 rulate, prima înmatricularefeb 26: 145 noifeb 26: 319 rulate, prima înmatricularemar 26: 202 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 260 noiapr 26: 265 rulate, prima înmatricularemai 26: 310 noimai 26: 236 rulate, prima înmatriculareiun 26: 576 noiiun 26: 274 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 253 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 240 rulate, prima înmatricularesep 26: 164 noisep 26: 257 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 237 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24150311
dec 24150340
ian 25151326
feb 25160384
mar 25193410
apr 25205404
mai 25182361
iun 25148373
iul 25216414
aug 25288355
sep 25119353
oct 25137371
nov 25190360
dec 25218309
ian 26121280
feb 26145319
mar 26202330
apr 26260265
mai 26310236
iun 26576274
iul 26136253
aug 2686240
sep 26164257
oct 26236237

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 87 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 128 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200100
200204
200308
200407
2005011
2006019
2007024
2008024
2009039
2010024
2011014
2012019
2013031
2014033
2015029
2016022
2017017
2018015
2019021
202007
2021011
202209
2023110
2024874
20251284

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
319030,2%
CX-308814,0%
CX-58513,5%
6619,7%
CX-60457,1%
2406,3%
5365,7%
CX-3294,6%
MX-5233,7%
CX-80142,2%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CX-791,4%
MX-3040,6%
RX-820,3%
32310,2%
62610,2%
MIATA10,2%
TRIBUTE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27543,7%
Compacte (C)19130,3%
Medii (D)629,8%
Mici (B)406,3%
Monovolume (MPV)365,7%
Sport254,0%
Neclasificate10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14122,4%
Timiș457,1%
Cluj304,8%
Constanța294,6%
Ilfov264,1%
Arad243,8%
Bihor243,8%
Brașov243,8%
Iași233,7%
Hunedoara182,9%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova182,9%
Dolj172,7%
Suceava172,7%
Sibiu152,4%
Dâmbovița121,9%
Alba111,7%
Maramureș111,7%
Mureș111,7%
Neamț111,7%
Sălaj101,6%
Argeș91,4%
Gorj91,4%
Botoșani81,3%
Brăila81,3%
Caraș-Severin71,1%
Vâlcea71,1%
Bacău61,0%
Galați61,0%
Harghita61,0%
Olt61,0%
Satu Mare61,0%
Vaslui61,0%
Bistrița-Năsăud50,8%
Giurgiu40,6%
Vrancea40,6%
Buzău30,5%
Călărași30,5%
Teleorman30,5%
Tulcea30,5%
Covasna20,3%
Mehedinți20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41465,7%
Noi21634,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid25139,8%
Benzină19330,6%
Motorină18329,0%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52883,8%
Companie10216,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31249,5%
Berlină cu hayon16626,3%
Berlină9214,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)365,7%
Cabriolet243,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW497,8%
75-109 kW27143,0%
110-149 kW29146,2%
150-219 kW162,5%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc254,0%
1400-1599 cmc11818,7%
1600-1999 cmc24839,4%
2000-2999 cmc22135,1%
3000 cmc și peste152,4%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10814,3%
Ilfov466,1%
Timiș445,8%
Brașov395,2%
Cluj385,0%
Constanța354,6%
Iași273,6%
Bihor253,3%
Arad243,2%
Prahova212,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău202,7%
Hunedoara202,7%
Argeș192,5%
Mureș192,5%
Suceava182,4%
Botoșani162,1%
Galați162,1%
Harghita162,1%
Dâmbovița141,9%
Maramureș141,9%
Dolj131,7%
Teleorman121,6%
Călărași111,5%
Neamț111,5%
Alba101,3%
Brăila101,3%
Giurgiu101,3%
Sălaj101,3%
Sibiu91,2%
Bistrița-Năsăud81,1%
Gorj81,1%
Ialomița81,1%
Olt70,9%
Satu Mare70,9%
Vâlcea70,9%
Vrancea70,9%
Vaslui60,8%
Buzău50,7%
Caraș-Severin50,7%
Covasna40,5%
Mehedinți30,4%
Tulcea30,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4081,6%
Export918,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.