Noi 7 -66,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 73 -33,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 164 -8,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 26 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 nov 24: 77 noi nov 24: 83 rulate, prima înmatriculare dec 24: 77 noi dec 24: 100 rulate, prima înmatriculare ian 25: 117 noi ian 25: 78 rulate, prima înmatriculare feb 25: 99 noi feb 25: 87 rulate, prima înmatriculare mar 25: 61 noi mar 25: 121 rulate, prima înmatriculare apr 25: 67 noi apr 25: 111 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 99 rulate, prima înmatriculare iun 25: 49 noi iun 25: 88 rulate, prima înmatriculare iul 25: 113 noi iul 25: 118 rulate, prima înmatriculare aug 25: 30 noi aug 25: 84 rulate, prima înmatriculare sep 25: 21 noi sep 25: 109 rulate, prima înmatriculare oct 25: 35 noi oct 25: 113 rulate, prima înmatriculare nov 25: 47 noi nov 25: 77 rulate, prima înmatriculare dec 25: 86 noi dec 25: 63 rulate, prima înmatriculare ian 26: 18 noi ian 26: 86 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 111 rulate, prima înmatriculare mar 26: 13 noi mar 26: 99 rulate, prima înmatriculare apr 26: 16 noi apr 26: 88 rulate, prima înmatriculare mai 26: 9 noi mai 26: 90 rulate, prima înmatriculare iun 26: 23 noi iun 26: 65 rulate, prima înmatriculare iul 26: 8 noi iul 26: 83 rulate, prima înmatriculare aug 26: 32 noi aug 26: 86 rulate, prima înmatriculare sep 26: 7 noi sep 26: 73 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 71 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 77 83 dec 24 77 100 ian 25 117 78 feb 25 99 87 mar 25 61 121 apr 25 67 111 mai 25 35 99 iun 25 49 88 iul 25 113 118 aug 25 30 84 sep 25 21 109 oct 25 35 113 nov 25 47 77 dec 25 86 63 ian 26 18 86 feb 26 10 111 mar 26 13 99 apr 26 16 88 mai 26 9 90 iun 26 23 65 iul 26 8 83 aug 26 32 86 sep 26 7 73 oct 26 7 71
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 2 4 6 8 < 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 1 rulate, prima înmatriculare 2005: 2 rulate, prima înmatriculare 2006: 2 rulate, prima înmatriculare 2007: 4 rulate, prima înmatriculare 2008: 5 rulate, prima înmatriculare 2011: 3 rulate, prima înmatriculare 2013: 4 rulate, prima înmatriculare 2014: 5 rulate, prima înmatriculare 2015: 3 rulate, prima înmatriculare 2016: 1 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 rulate, prima înmatriculare 2019: 6 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 5 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 2 rulate, prima înmatriculare 2026: 7 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 6 2002 0 2 2003 0 1 2004 0 1 2005 0 2 2006 0 2 2007 0 4 2008 0 5 2009 0 0 2010 0 0 2011 0 3 2012 0 0 2013 0 4 2014 0 5 2015 0 3 2016 0 1 2017 0 4 2018 0 1 2019 0 6 2020 0 8 2021 0 3 2022 0 3 2023 0 5 2024 0 1 2025 0 2 2026 7 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă COMPASS 22 27,5% GRAND CHEROKEE 15 18,8% CHEROKEE 11 13,8% RENEGADE 11 13,8% AVENGER 9 11,2% WRANGLER 5 6,2% PATRIOT 3 3,8% Model necompletat 2 2,5% RUBICON 1 1,2% RUBICON 2,0 TURBO 1 1,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 76 95,0% Neclasificate 4 5,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 8 10,0% Suceava 7 8,8% Cluj 6 7,5% Satu Mare 4 5,0% Sibiu 4 5,0% Timiș 4 5,0% Alba 3 3,8% Bistrița-Năsăud 3 3,8% Constanța 3 3,8% Iași 3 3,8%
Toate (32) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 3 3,8% Sălaj 3 3,8% Arad 2 2,5% Bihor 2 2,5% Brașov 2 2,5% Caraș-Severin 2 2,5% Dolj 2 2,5% Harghita 2 2,5% Hunedoara 2 2,5% Prahova 2 2,5% Tulcea 2 2,5% Argeș 1 1,2% Bacău 1 1,2% Covasna 1 1,2% Dâmbovița 1 1,2% Giurgiu 1 1,2% Gorj 1 1,2% Ilfov 1 1,2% Neamț 1 1,2% Olt 1 1,2% Teleorman 1 1,2% Vâlcea 1 1,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 73 91,2% Noi 7 8,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 44 55,0% Hibrid 18 22,5% Benzină 17 21,2% Electric 1 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 68 85,0% Companie 12 15,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 57 71,2% Break 18 22,5% Cabriolet 5 6,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 7 8,8% 75-109 kW 25 31,2% 110-149 kW 30 37,5% 150-219 kW 15 18,8% 220 kW și peste 2 2,5% Necompletat 1 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 23 28,8% 1400-1599 cmc 3 3,8% 1600-1999 cmc 17 21,2% 2000-2999 cmc 31 38,8% 3000 cmc și peste 5 6,2% Necompletat 1 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.