Înmatriculări HYUNDAI, decembrie 2025

Noi1.122+60,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare657+10,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.141-1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri197

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 801 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 699 noidec 24: 597 rulate, prima înmatriculareian 25: 677 noiian 25: 544 rulate, prima înmatricularefeb 25: 563 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 557 noimar 25: 729 rulate, prima înmatriculareapr 25: 499 noiapr 25: 740 rulate, prima înmatricularemai 25: 576 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 544 noiiun 25: 698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.130 noiiul 25: 775 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.578 noiaug 25: 663 rulate, prima înmatricularesep 25: 690 noisep 25: 737 rulate, prima înmatriculareoct 25: 664 noioct 25: 829 rulate, prima înmatricularenov 25: 752 noinov 25: 776 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.122 noidec 25: 657 rulate, prima înmatriculareian 26: 390 noiian 26: 602 rulate, prima înmatricularefeb 26: 386 noifeb 26: 804 rulate, prima înmatricularemar 26: 461 noimar 26: 752 rulate, prima înmatriculareapr 26: 396 noiapr 26: 735 rulate, prima înmatricularemai 26: 435 noimai 26: 710 rulate, prima înmatriculareiun 26: 745 noiiun 26: 739 rulate, prima înmatriculareiul 26: 296 noiiul 26: 795 rulate, prima înmatriculareaug 26: 287 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 345 noisep 26: 657 rulate, prima înmatriculareoct 26: 451 noioct 26: 722 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24801579
dec 24699597
ian 25677544
feb 25563660
mar 25557729
apr 25499740
mai 25576661
iun 25544698
iul 251.130775
aug 251.578663
sep 25690737
oct 25664829
nov 25752776
dec 251.122657
ian 26390602
feb 26386804
mar 26461752
apr 26396735
mai 26435710
iun 26745739
iul 26296795
aug 26287646
sep 26345657
oct 26451722

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 61 rulate, prima înmatriculare2017: 59 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 55 rulate, prima înmatriculare2022: 38 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 60 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 1.061 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200200
200300
200403
200505
2006017
200702
2008010
2009022
2010027
2011050
2012061
2013040
2014048
2015034
2016061
2017059
2018028
2019136
2020040
2021055
2022038
202308
2024604
20251.0616

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TUCSON62435,1%
I3033919,1%
KONA27915,7%
IX351055,9%
SANTA FE844,7%
I20764,3%
I10693,9%
IONIQ412,3%
INSTER382,1%
BAYON321,8%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
I40261,5%
IONIQ5171,0%
STARIA140,8%
IONIQ680,4%
IX2080,4%
GALLOPER30,2%
GETZ30,2%
Model necompletat30,2%
VELOSTER30,2%
GRAND SANTA FE20,1%
H-110,1%
I80010,1%
MATRIX10,1%
SONATA10,1%
TERRACAN10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.14764,5%
Compacte (C)38021,4%
Mini (A)1076,0%
Mici (B)794,4%
Medii (D)352,0%
Monovolume (MPV)241,3%
Neclasificate40,2%
Sport30,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București41923,6%
Brașov1015,7%
Timiș844,7%
Iași834,7%
Constanța764,3%
Cluj724,0%
Ilfov693,9%
Prahova613,4%
Bacău583,3%
Bihor583,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu522,9%
Argeș432,4%
Neamț392,2%
Galați382,1%
Suceava372,1%
Vrancea341,9%
Dâmbovița331,9%
Harghita331,9%
Dolj301,7%
Mureș291,6%
Tulcea291,6%
Hunedoara271,5%
Arad231,3%
Alba221,2%
Gorj221,2%
Maramureș211,2%
Buzău191,1%
Brăila160,9%
Botoșani150,8%
Covasna150,8%
Satu Mare150,8%
Bistrița-Năsăud140,8%
Olt130,7%
Vâlcea120,7%
Ialomița110,6%
Călărași100,6%
Vaslui100,6%
Caraș-Severin90,5%
Giurgiu90,5%
Sălaj80,4%
Mehedinți60,3%
Teleorman40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.12263,1%
Rulate, prima înmatriculare65736,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină69739,2%
Hibrid63035,4%
Motorină34319,3%
Electric1096,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.31974,1%
Companie46025,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1.16465,4%
Berlină cu hayon40522,8%
Break19811,1%
Berlină120,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW39522,2%
75-109 kW66237,2%
110-149 kW61234,4%
150-219 kW10,1%
Necompletat1096,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc402,2%
1000-1399 cmc19310,8%
1400-1599 cmc1.15364,8%
1600-1999 cmc23613,3%
2000-2999 cmc482,7%
Necompletat1096,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București19917,4%
Ilfov534,6%
Prahova524,6%
Constanța514,5%
Cluj453,9%
Brașov433,8%
Timiș343,0%
Bihor312,7%
Buzău312,7%
Iași292,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava292,5%
Sibiu282,5%
Mureș262,3%
Vâlcea262,3%
Dolj242,1%
Ialomița242,1%
Călărași232,0%
Vrancea232,0%
Bacău221,9%
Satu Mare221,9%
Neamț211,8%
Alba201,8%
Argeș201,8%
Hunedoara201,8%
Tulcea201,8%
Vaslui201,8%
Dâmbovița181,6%
Galați181,6%
Harghita171,5%
Brăila161,4%
Olt161,4%
Botoșani151,3%
Giurgiu151,3%
Maramureș141,2%
Sălaj131,1%
Caraș-Severin121,1%
Arad111,0%
Gorj111,0%
Teleorman111,0%
Bistrița-Năsăud100,9%
Mehedinți50,4%
Covasna30,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17086,3%
Export2613,2%
Înmatriculat pentru export10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.