Înmatriculări HONDA, octombrie 2024

Noi70-15,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare111+14,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări363+10,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 57 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 81 rulate, prima înmatricularefeb 25: 50 noifeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 101 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 106 rulate, prima înmatricularemai 25: 45 noimai 25: 101 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 96 rulate, prima înmatriculareiul 25: 102 noiiul 25: 114 rulate, prima înmatriculareaug 25: 127 noiaug 25: 78 rulate, prima înmatricularesep 25: 57 noisep 25: 95 rulate, prima înmatriculareoct 25: 51 noioct 25: 95 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 96 rulate, prima înmatricularedec 25: 115 noidec 25: 91 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 70 rulate, prima înmatricularemar 26: 86 noimar 26: 90 rulate, prima înmatriculareapr 26: 86 noiapr 26: 79 rulate, prima înmatricularemai 26: 80 noimai 26: 80 rulate, prima înmatriculareiun 26: 194 noiiun 26: 83 rulate, prima înmatriculareiul 26: 36 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 47 noiaug 26: 83 rulate, prima înmatricularesep 26: 56 noisep 26: 70 rulate, prima înmatriculareoct 26: 61 noioct 26: 91 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245791
dec 244570
ian 254381
feb 2550115
mar 2534101
apr 2541106
mai 2545101
iun 255896
iul 25102114
aug 2512778
sep 255795
oct 255195
nov 255696
dec 2511591
ian 262572
feb 263270
mar 268690
apr 268679
mai 268080
iun 2619483
iul 263687
aug 264783
sep 265670
oct 266191

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 17 noi2024: 53 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200003
200101
200202
200300
200402
200504
2006012
200709
2008011
200907
2010011
201104
201204
201303
201404
201507
201604
201703
201804
201905
202003
202100
202201
2023170
2024530

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CIVIC7440,9%
CR-V4122,7%
HR-V2111,6%
ZR-V2111,6%
JAZZ116,1%
ACCORD73,9%
Model necompletat21,1%
ACORD10,6%
CRX10,6%
FR-V10,6%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
INSIGHT10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8345,9%
Compacte (C)7541,4%
Mici (B)116,1%
Medii (D)73,9%
Neclasificate42,2%
Monovolume (MPV)10,6%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4826,5%
Ilfov147,7%
Cluj126,6%
Timiș105,5%
Prahova84,4%
Iași73,9%
Argeș63,3%
Brașov52,8%
Constanța52,8%
Alba42,2%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița42,2%
Neamț42,2%
Olt42,2%
Suceava42,2%
Teleorman42,2%
Vaslui42,2%
Arad31,7%
Bistrița-Năsăud31,7%
Galați31,7%
Hunedoara31,7%
Mureș31,7%
Vâlcea31,7%
Bihor21,1%
Brăila21,1%
Gorj21,1%
Satu Mare21,1%
Sibiu21,1%
Tulcea21,1%
Bacău10,6%
Buzău10,6%
Dolj10,6%
Giurgiu10,6%
Harghita10,6%
Ialomița10,6%
Maramureș10,6%
Mehedinți10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11161,3%
Noi7038,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid8044,2%
Benzină7139,2%
Motorină3016,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13574,6%
Companie4625,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8345,9%
Berlină cu hayon8144,8%
Berlină105,5%
Break52,8%
Cupeu21,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW189,9%
75-109 kW12669,6%
110-149 kW3217,7%
150-219 kW10,6%
220 kW și peste42,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc42,2%
1000-1399 cmc189,9%
1400-1599 cmc4223,2%
1600-1999 cmc9451,9%
2000-2999 cmc2212,2%
3000 cmc și peste10,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9024,8%
Constanța277,4%
Brașov215,8%
Iași205,5%
Prahova154,1%
Ilfov143,9%
Dolj123,3%
Timiș123,3%
Bihor113,0%
Galați92,5%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara92,5%
Suceava92,5%
Argeș82,2%
Neamț82,2%
Bacău71,9%
Cluj71,9%
Covasna61,7%
Gorj61,7%
Vaslui61,7%
Brăila51,4%
Buzău51,4%
Mureș51,4%
Arad41,1%
Dâmbovița41,1%
Ialomița41,1%
Olt41,1%
Sălaj41,1%
Alba30,8%
Botoșani30,8%
Caraș-Severin30,8%
Harghita30,8%
Maramureș30,8%
Mehedinți30,8%
Călărași20,6%
Giurgiu20,6%
Sibiu20,6%
Vâlcea20,6%
Vrancea20,6%
Bistrița-Năsăud10,3%
Satu Mare10,3%
Teleorman10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare964,3%
Export535,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.