Noi 711 -17,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.609 -18,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.381 +19,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.729 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 1999: 9 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2001: 11 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 40 rulate, prima înmatriculare 2004: 59 rulate, prima înmatriculare 2005: 90 rulate, prima înmatriculare 2006: 110 rulate, prima înmatriculare 2007: 106 rulate, prima înmatriculare 2008: 147 rulate, prima înmatriculare 2009: 134 rulate, prima înmatriculare 2010: 128 rulate, prima înmatriculare 2011: 142 rulate, prima înmatriculare 2012: 137 rulate, prima înmatriculare 2013: 104 rulate, prima înmatriculare 2014: 81 rulate, prima înmatriculare 2015: 55 rulate, prima înmatriculare 2016: 56 rulate, prima înmatriculare 2017: 51 rulate, prima înmatriculare 2018: 66 rulate, prima înmatriculare 2019: 40 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2022: 376 noi 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 334 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 9 1999 0 2 2000 0 6 2001 0 11 2002 0 19 2003 0 40 2004 0 59 2005 0 90 2006 0 110 2007 0 106 2008 0 147 2009 0 134 2010 0 128 2011 0 142 2012 0 137 2013 0 104 2014 0 81 2015 0 55 2016 0 56 2017 0 51 2018 0 66 2019 0 40 2020 0 8 2021 1 4 2022 376 3 2023 334 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 773 33,3% KUGA 412 17,8% FIESTA 241 10,4% MONDEO 173 7,5% PUMA 129 5,6% C-MAX 104 4,5% ECOSPORT 94 4,1% TRANSIT 94 4,1% GALAXY 76 3,3% S-MAX 46 2,0%
Toate (30) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSIT CUSTOM 44 1,9% TOURNEO CONNECT 31 1,3% FUSION 20 0,9% GRAND C-MAX 12 0,5% EDGE 11 0,5% B-MAX 8 0,3% KA 8 0,3% Model necompletat 8 0,3% TOURNEO CUSTOM 8 0,3% TRANSIT/TOURNEO 8 0,3% MUSTANG MACH-E 5 0,2% EXPLORER 3 0,1% TRANSIT CONNECT 3 0,1% ESCORT 2 0,1% MAVERICK 2 0,1% KA+ 1 0,0% MEVERICK 1 0,0% MUSTANG 1 0,0% STREET KA 1 0,0% TOURNEO COURIER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 775 33,4% SUV 656 28,3% Monovolume (MPV) 286 12,3% Mici (B) 261 11,2% Medii (D) 173 7,5% Utilitare 149 6,4% Mini (A) 10 0,4% Neclasificate 9 0,4% Sport 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 513 22,1% Timiș 103 4,4% Bihor 97 4,2% Cluj 92 4,0% Prahova 81 3,5% Iași 72 3,1% Ilfov 71 3,1% Bacău 63 2,7% Mureș 63 2,7% Satu Mare 58 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 57 2,5% Sibiu 57 2,5% Dolj 55 2,4% Suceava 55 2,4% Galați 50 2,2% Arad 48 2,1% Maramureș 48 2,1% Caraș-Severin 44 1,9% Gorj 44 1,9% Argeș 43 1,9% Brașov 41 1,8% Dâmbovița 41 1,8% Vrancea 41 1,8% Neamț 39 1,7% Vâlcea 38 1,6% Brăila 37 1,6% Hunedoara 37 1,6% Bistrița-Năsăud 34 1,5% Harghita 34 1,5% Alba 33 1,4% Buzău 32 1,4% Mehedinți 26 1,1% Ialomița 24 1,0% Vaslui 23 1,0% Botoșani 22 0,9% Olt 22 0,9% Sălaj 21 0,9% Covasna 17 0,7% Tulcea 12 0,5% Călărași 11 0,5% Giurgiu 11 0,5% Teleorman 10 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.609 69,4% Noi 711 30,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.324 57,1% Benzină 594 25,6% Hibrid 390 16,8% GPL 7 0,3% Electric 5 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.714 73,9% Companie 606 26,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 954 41,1% Berlină cu hayon 730 31,5% Break 572 24,7% Berlină 51 2,2% Cabriolet 8 0,3% Cupeu 5 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 556 24,0% 75-109 kW 1.234 53,2% 110-149 kW 496 21,4% 150-219 kW 19 0,8% 220 kW și peste 10 0,4% Necompletat 5 0,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 434 18,7% 1000-1399 cmc 173 7,5% 1400-1599 cmc 747 32,2% 1600-1999 cmc 727 31,3% 2000-2999 cmc 232 10,0% 3000 cmc și peste 2 0,1% Necompletat 5 0,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.