Noi 57 +35,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 186 -25,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 816 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 154 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 10 rulate, prima înmatriculare 2007: 12 rulate, prima înmatriculare 2008: 11 rulate, prima înmatriculare 2009: 12 rulate, prima înmatriculare 2010: 13 rulate, prima înmatriculare 2011: 23 rulate, prima înmatriculare 2012: 11 rulate, prima înmatriculare 2013: 13 rulate, prima înmatriculare 2014: 9 rulate, prima înmatriculare 2015: 8 rulate, prima înmatriculare 2016: 9 rulate, prima înmatriculare 2017: 8 rulate, prima înmatriculare 2018: 9 rulate, prima înmatriculare 2019: 10 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 10 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 47 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 1 2000 0 0 2001 0 1 2002 0 3 2003 0 8 2004 0 4 2005 0 6 2006 0 10 2007 0 12 2008 0 11 2009 0 12 2010 0 13 2011 0 23 2012 0 11 2013 0 13 2014 0 9 2015 0 8 2016 0 9 2017 0 8 2018 0 9 2019 0 10 2020 0 0 2021 0 3 2022 10 1 2023 47 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă BMW 34 14,0% DACIA 34 14,0% VOLKSWAGEN 30 12,3% RENAULT 25 10,3% MERCEDES-BENZ 19 7,8% OPEL 14 5,8% AUDI 13 5,3% FORD 11 4,5% HYUNDAI 11 4,5% SKODA 9 3,7%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă KIA 6 2,5% SUZUKI 6 2,5% NISSAN 5 2,1% SEAT 5 2,1% VOLVO 5 2,1% CITROEN 3 1,2% FIAT 2 0,8% LAND ROVER 2 0,8% MAZDA 2 0,8% DODGE 1 0,4% PEUGEOT 1 0,4% ROVER 1 0,4% SMART 1 0,4% SSANGYONG 1 0,4% TESLA 1 0,4% TOYOTA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 16 6,6% DACIA DUSTER 11 4,5% RENAULT MEGANE 9 3,7% BMW SERIA 3 8 3,3% BMW SERIA 5 8 3,3% VOLKSWAGEN GOLF 8 3,3% OPEL ASTRA 7 2,9% BMW SERIA 1 6 2,5% MERCEDES-BENZ CLASA C 6 2,5% MERCEDES-BENZ CLASA E 5 2,1%
Toate (94) Modele: valoare, vehicule, cotă NISSAN QASHQAI 5 2,1% AUDI A4 4 1,7% AUDI A6 4 1,7% DACIA SPRING 4 1,7% SEAT LEON 4 1,7% SKODA OCTAVIA 4 1,7% VOLKSWAGEN PASSAT 4 1,7% VOLKSWAGEN TOURAN 4 1,7% BMW X1 3 1,2% BMW X3 3 1,2% BMW X6 3 1,2% CITROEN C4 PICASSO 3 1,2% HYUNDAI I30 3 1,2% HYUNDAI IX35 3 1,2% HYUNDAI TUCSON 3 1,2% OPEL ZAFIRA 3 1,2% RENAULT CAPTUR 3 1,2% RENAULT KADJAR 3 1,2% RENAULT TALISMAN 3 1,2% SKODA FABIA 3 1,2% SUZUKI VITARA 3 1,2% VOLKSWAGEN POLO 3 1,2% AUDI A5 2 0,8% DACIA SANDERO 2 0,8% FORD FOCUS 2 0,8% FORD KUGA 2 0,8% FORD PUMA 2 0,8% FORD TRANSIT 2 0,8% KIA CEED 2 0,8% KIA SORENTO 2 0,8% KIA SPORTAGE 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLS 2 0,8% MERCEDES-BENZ GLK 2 0,8% MERCEDES-BENZ VITO 2 0,8% OPEL INSIGNIA 2 0,8% RENAULT CLIO 2 0,8% RENAULT SCENIC 2 0,8% SKODA KODIAQ 2 0,8% SUZUKI SX4 2 0,8% VOLKSWAGEN SHARAN 2 0,8% VOLKSWAGEN TAIGO 2 0,8% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 0,8% VOLVO V40 2 0,8% AUDI A3 1 0,4% AUDI Q3 1 0,4% AUDI Q5 1 0,4% BMW X4 1 0,4% BMW X5 1 0,4% BMW X7 1 0,4% DACIA DOKKER 1 0,4% FIAT BRAVO 1 0,4% FIAT PUNTO 1 0,4% FORD FIESTA 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% FORD TRANSIT/TOURNEO 1 0,4% HYUNDAI BAYON 1 0,4% HYUNDAI I10 1 0,4% LAND ROVER FREELANDER 1 0,4% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,4% MAZDA 3 1 0,4% MAZDA CX-5 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLA 1 0,4% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,4% OPEL MOKKA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% PEUGEOT 5008 1 0,4% RENAULT ESPACE 1 0,4% RENAULT FLUENCE 1 0,4% RENAULT TRAFIC 1 0,4% ROVER 75 1 0,4% SEAT EXEO 1 0,4% SMART FORTWO 1 0,4% SSANGYONG REXTON 1 0,4% SUZUKI SWIFT 1 0,4% TESLA MODEL Y 1 0,4% TOYOTA COROLLA 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN PHAETON 1 0,4% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,4% VOLVO V70 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4% VOLVO XC90 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 75 30,9% Compacte (C) 59 24,3% Mici (B) 29 11,9% Medii (D) 29 11,9% Monovolume (MPV) 21 8,6% Mari și de lux (E) 20 8,2% Mini (A) 6 2,5% Utilitare 3 1,2% Neclasificate 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 186 76,5% Noi 57 23,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 162 66,7% Benzină 49 20,2% Hibrid 19 7,8% GPL 8 3,3% Electric 5 2,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 211 86,8% Companie 32 13,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 89 36,6% Berlină 66 27,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 49 20,2% Berlină cu hayon 36 14,8% Cupeu 3 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 49 20,2% 75-109 kW 102 42,0% 110-149 kW 66 27,2% 150-219 kW 15 6,2% 220 kW și peste 6 2,5% Necompletat 5 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 19 7,8% 1000-1399 cmc 25 10,3% 1400-1599 cmc 63 25,9% 1600-1999 cmc 90 37,0% 2000-2999 cmc 37 15,2% 3000 cmc și peste 4 1,6% Necompletat 5 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.