Înmatriculări în județul Mehedinți, mai 2023

Noi46+70,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare453+1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări685

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri152

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 15 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 30 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199904
200006
2001015
2002014
2003014
2004030
2005034
2006043
2007043
2008033
2009023
2010037
2011032
2012028
2013015
2014017
2015014
2016013
201707
201806
2019010
202015
202103
2022152
2023300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12224,4%
BMW6212,4%
AUDI489,6%
DACIA387,6%
OPEL367,2%
FORD265,2%
RENAULT265,2%
MERCEDES-BENZ193,8%
SEAT193,8%
SKODA153,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT122,4%
CITROEN112,2%
NISSAN91,8%
MAZDA81,6%
VOLVO81,6%
HYUNDAI61,2%
TOYOTA61,2%
MITSUBISHI51,0%
CHEVROLET30,6%
FIAT30,6%
KIA30,6%
SUZUKI30,6%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
ASTON MARTIN10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
JEEP10,2%
LAND ROVER10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT397,8%
AUDI A4275,4%
BMW SERIA 3255,0%
VOLKSWAGEN GOLF224,4%
OPEL ASTRA173,4%
DACIA SANDERO163,2%
BMW SERIA 5153,0%
VOLKSWAGEN TOURAN142,8%
VOLKSWAGEN SHARAN122,4%
FORD FOCUS112,2%
Toate (139)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER102,0%
DACIA LOGAN102,0%
VOLKSWAGEN POLO102,0%
AUDI A681,6%
BMW X381,6%
SKODA OCTAVIA81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,4%
SEAT IBIZA71,4%
FORD GALAXY61,2%
OPEL CORSA61,2%
RENAULT CAPTUR61,2%
RENAULT MEGANE61,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
BMW SERIA 151,0%
NISSAN QASHQAI51,0%
OPEL ZAFIRA51,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,0%
VOLVO XC6051,0%
AUDI A340,8%
FORD KUGA40,8%
MAZDA 340,8%
PEUGEOT 20740,8%
SEAT ALHAMBRA40,8%
SKODA FABIA40,8%
VOLKSWAGEN JETTA40,8%
AUDI A530,6%
AUDI Q530,6%
BMW X530,6%
BMW X630,6%
CITROEN C330,6%
CITROEN C530,6%
FORD S-MAX30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
NISSAN JUKE30,6%
OPEL MERIVA30,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT LEON30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
CITROEN BERLINGO20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
MITSUBISHI PAJERO20,4%
OPEL FRONTERA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT CORDOBA20,4%
SEAT TOLEDO20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ASTON MARTIN DBX10,2%
AUDI A710,2%
AUDI S410,2%
AUDI S510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CHRYSLER STRATUS10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT IDEA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS VERSO10,2%
TOYOTA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)11422,8%
Compacte (C)10220,4%
SUV9819,6%
Monovolume (MPV)7314,6%
Mici (B)7014,0%
Mari și de lux (E)306,0%
Mini (A)40,8%
Sport40,8%
Neclasificate30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45390,8%
Noi469,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37274,5%
Benzină9118,2%
Hibrid204,0%
GPL122,4%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46593,2%
Companie346,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17234,5%
Berlină12525,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9519,0%
Berlină cu hayon9318,6%
Cabriolet81,6%
Cupeu61,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12024,0%
75-109 kW24148,3%
110-149 kW10320,6%
150-219 kW244,8%
220 kW și peste71,4%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc285,6%
1000-1399 cmc479,4%
1400-1599 cmc8517,0%
1600-1999 cmc28456,9%
2000-2999 cmc479,4%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15823,1%
BMW10615,5%
AUDI8011,7%
OPEL639,2%
DACIA466,7%
FORD446,4%
MERCEDES-BENZ324,7%
RENAULT243,5%
SKODA233,4%
SEAT192,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,5%
HYUNDAI81,2%
CITROEN71,0%
FIAT71,0%
LAND ROVER71,0%
TOYOTA50,7%
VOLVO50,7%
NISSAN40,6%
SUZUKI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
DAEWOO30,4%
HONDA30,4%
SMART30,4%
MAZDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TATA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12682,9%
Export2617,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2617,1%
DACIA2516,4%
OPEL2315,1%
RENAULT149,2%
FORD138,6%
AUDI95,9%
DAEWOO85,3%
MERCEDES-BENZ85,3%
BMW74,6%
PEUGEOT53,3%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN32,0%
SKODA32,0%
VOLVO21,3%
ALFA ROMEO10,7%
FIAT10,7%
HYUNDAI10,7%
LAND ROVER10,7%
SEAT10,7%
TALBOT10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.