Înmatriculări în județul Mureș, mai 2023

Noi190+26,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare941-1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.410

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri739

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 15 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 39 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 59 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 82 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 94 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 67 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 123 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999015
199906
200006
2001011
2002013
2003028
2004039
2005039
2006059
2007054
2008067
2009082
2010069
2011094
2012069
2013041
2014056
2015046
2016038
2017034
2018028
2019026
2020013
202106
2022672
20231230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22219,6%
AUDI12611,1%
DACIA1039,1%
RENAULT736,5%
BMW716,3%
FORD635,6%
MERCEDES-BENZ595,2%
SKODA534,7%
OPEL474,2%
SUZUKI403,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI363,2%
NISSAN332,9%
VOLVO292,6%
TOYOTA272,4%
PEUGEOT232,0%
MAZDA161,4%
KIA141,2%
MITSUBISHI141,2%
SEAT141,2%
CITROEN121,1%
ALFA ROMEO50,4%
CHEVROLET50,4%
FIAT50,4%
LAND ROVER50,4%
MINI50,4%
PORSCHE50,4%
HONDA40,4%
SSANGYONG40,4%
SUBARU40,4%
TESLA40,4%
JAGUAR20,2%
SMART20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF665,8%
AUDI A4635,6%
VOLKSWAGEN PASSAT464,1%
DACIA DUSTER383,4%
RENAULT MEGANE232,0%
VOLKSWAGEN POLO232,0%
OPEL ASTRA221,9%
BMW SERIA 5211,9%
FORD FOCUS211,9%
DACIA SANDERO201,8%
Toate (249)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING201,8%
SKODA OCTAVIA181,6%
BMW SERIA 3171,5%
DACIA LOGAN171,5%
NISSAN QASHQAI171,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,5%
AUDI A3161,4%
AUDI A6161,4%
BMW SERIA 1141,2%
VOLKSWAGEN TOURAN141,2%
AUDI Q5131,2%
VOLVO XC60131,2%
HYUNDAI TUCSON121,1%
RENAULT SCENIC111,0%
SKODA FABIA111,0%
SKODA SUPERB111,0%
SUZUKI VITARA111,0%
FORD FIESTA100,9%
FORD KUGA100,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,9%
OPEL CORSA90,8%
SUZUKI SX490,8%
VOLKSWAGEN CADDY90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
MITSUBISHI ASX80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
RENAULT CLIO70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
TOYOTA RAV470,6%
AUDI A560,5%
BMW X360,5%
HYUNDAI IX3560,5%
MAZDA 360,5%
SEAT IBIZA60,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS60,5%
BMW X150,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI I2050,4%
NISSAN QASHQAI+250,4%
TOYOTA AURIS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
DACIA JOGGER40,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MINI COOPER40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL MERIVA40,4%
PEUGEOT 30740,4%
PEUGEOT 30840,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA YETI40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
AUDI A130,3%
AUDI Q330,3%
CITROEN C530,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA CX-530,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
RENAULT TWINGO30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT30,3%
VOLKSWAGEN ID 330,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
VOLVO V6030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
FIAT 50020,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA RIO20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA VENGA20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PRIMERA20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33729,8%
Compacte (C)25222,3%
Medii (D)18416,3%
Mici (B)14412,7%
Monovolume (MPV)1029,0%
Mari și de lux (E)534,7%
Mini (A)403,5%
Sport111,0%
Neclasificate40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94183,2%
Noi19016,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină67359,5%
Benzină32328,6%
Hibrid797,0%
Electric413,6%
GPL151,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97085,8%
Companie16114,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54948,5%
Berlină cu hayon23921,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19517,2%
Berlină11610,3%
Cabriolet171,5%
Cupeu151,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25422,5%
75-109 kW47241,7%
110-149 kW29426,0%
150-219 kW524,6%
220 kW și peste181,6%
Necompletat413,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc655,7%
1000-1399 cmc17815,7%
1400-1599 cmc24321,5%
1600-1999 cmc49643,9%
2000-2999 cmc1039,1%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat413,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38027,0%
AUDI14510,3%
BMW1178,3%
OPEL1037,3%
FORD976,9%
MERCEDES-BENZ775,5%
DACIA694,9%
RENAULT674,8%
SKODA584,1%
SUZUKI352,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,3%
PEUGEOT282,0%
HYUNDAI241,7%
NISSAN201,4%
SEAT171,2%
MAZDA161,1%
MITSUBISHI161,1%
FIAT151,1%
LAND ROVER141,0%
SMART120,9%
CITROEN110,8%
VOLVO100,7%
CHEVROLET90,6%
KIA90,6%
JEEP60,4%
MINI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE30,2%
JAGUAR20,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare68692,8%
Export537,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18024,4%
OPEL14018,9%
DACIA9412,7%
FORD618,3%
AUDI446,0%
FIAT283,8%
RENAULT273,7%
BMW223,0%
PEUGEOT212,8%
DAEWOO192,6%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ182,4%
SKODA182,4%
CITROEN131,8%
SEAT121,6%
MAZDA81,1%
CHEVROLET50,7%
SUZUKI40,5%
TOYOTA40,5%
ALFA ROMEO30,4%
HYUNDAI30,4%
LAND ROVER30,4%
NISSAN30,4%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
DAIHATSU10,1%
KIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.