Înmatriculări FORD MONDEO, mai 2023

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare173-10,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri188

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 159 rulate, prima înmatricularedec 24: 165 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 167 rulate, prima înmatriculareiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 175 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 160 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 133 rulate, prima înmatriculareian 26: 108 rulate, prima înmatricularefeb 26: 122 rulate, prima înmatricularemar 26: 134 rulate, prima înmatriculareapr 26: 119 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 99 rulate, prima înmatriculareiul 26: 123 rulate, prima înmatriculareaug 26: 89 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 rulate, prima înmatriculareoct 26: 106 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241159
dec 240165
ian 250142
feb 250160
mar 250164
apr 250160
mai 250167
iun 250144
iul 250175
aug 250149
sep 250148
oct 250160
nov 250142
dec 250133
ian 260108
feb 260122
mar 260134
apr 260119
mai 26097
iun 26099
iul 260123
aug 26089
sep 260107
oct 260106

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
200203
200305
200405
2005010
200606
2007015
2008016
2009016
201004
2011014
201208
201303
201406
2015012
2016017
201709
2018013
201905
202003

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)173100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș179,8%
București169,2%
Argeș84,6%
Iași84,6%
Cluj74,0%
Dolj74,0%
Prahova74,0%
Bihor63,5%
Caraș-Severin63,5%
Hunedoara63,5%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad52,9%
Galați52,9%
Ialomița52,9%
Mureș52,9%
Olt52,9%
Bacău42,3%
Buzău42,3%
Dâmbovița42,3%
Vrancea42,3%
Călărași31,7%
Constanța31,7%
Ilfov31,7%
Satu Mare31,7%
Vaslui31,7%
Alba21,2%
Bistrița-Năsăud21,2%
Brăila21,2%
Brașov21,2%
Covasna21,2%
Gorj21,2%
Harghita21,2%
Maramureș21,2%
Neamț21,2%
Sălaj21,2%
Tulcea21,2%
Vâlcea21,2%
Botoșani10,6%
Giurgiu10,6%
Mehedinți10,6%
Sibiu10,6%
Suceava10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare173100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14885,5%
Benzină148,1%
Hibrid116,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15388,4%
Companie2011,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8348,0%
Berlină cu hayon7040,5%
Berlină2011,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21,2%
75-109 kW12069,4%
110-149 kW5028,9%
150-219 kW10,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc2615,0%
1600-1999 cmc14483,2%
2000-2999 cmc31,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18397,3%
Export42,1%
Înmatriculat pentru export10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.