Înmatriculări în județul Sălaj, mai 2023

Noi24-38,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare468-10,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări463

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri173

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199907
200003
200105
200208
2003010
2004016
2005022
2006028
2007037
2008043
2009047
2010026
2011034
2012040
2013036
2014015
2015019
2016014
2017012
2018013
2019013
202009
202101
202262
2023180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12425,2%
AUDI5210,6%
BMW479,6%
MERCEDES-BENZ306,1%
DACIA244,9%
RENAULT244,9%
FORD214,3%
OPEL204,1%
VOLVO183,7%
NISSAN142,8%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA142,8%
TOYOTA122,4%
HYUNDAI112,2%
CITROEN102,0%
SUZUKI102,0%
MITSUBISHI91,8%
MAZDA81,6%
PEUGEOT71,4%
SEAT71,4%
SMART51,0%
KIA40,8%
LAND ROVER40,8%
CHEVROLET30,6%
FIAT20,4%
HONDA20,4%
JEEP20,4%
MINI20,4%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4316,4%
VOLKSWAGEN GOLF295,9%
VOLKSWAGEN POLO214,3%
VOLKSWAGEN PASSAT163,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN163,3%
DACIA DUSTER153,1%
NISSAN QASHQAI122,5%
BMW SERIA 3112,3%
FORD FOCUS112,3%
BMW SERIA 5102,0%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE102,0%
BMW X391,8%
AUDI A581,6%
OPEL ASTRA81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,4%
SKODA FABIA71,4%
VOLVO XC6071,4%
AUDI A661,2%
MAZDA 361,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
MITSUBISHI ASX61,2%
VOLKSWAGEN TOURAN61,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER61,2%
FORD FIESTA51,0%
SKODA OCTAVIA51,0%
VOLKSWAGEN CADDY51,0%
BMW SERIA 140,8%
DACIA LOGAN40,8%
DACIA SPRING40,8%
RENAULT CLIO40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
BMW X130,6%
BMW X430,6%
CHEVROLET CAPTIVA30,6%
CITROEN C430,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SEAT LEON30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
TOYOTA C-HR30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
AUDI A320,4%
AUDI Q320,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X520,4%
CITROEN DS420,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA CEED20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MINI COOPER20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL COMBO20,4%
OPEL CORSA20,4%
PEUGEOT 500820,4%
SKODA SUPERB20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SMART SMART20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO V6020,4%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X710,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT STILO10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA GT8610,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLVO C7010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14128,7%
Compacte (C)11523,4%
Medii (D)8417,1%
Mici (B)5411,0%
Monovolume (MPV)479,6%
Mari și de lux (E)275,5%
Mini (A)132,6%
Sport61,2%
Neclasificate40,8%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46895,1%
Noi244,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36474,0%
Benzină10320,9%
Hibrid183,7%
Electric40,8%
GPL30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45692,7%
Companie367,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22946,5%
Berlină cu hayon10120,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8016,3%
Berlină6613,4%
Cupeu122,4%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9519,3%
75-109 kW23547,8%
110-149 kW13627,6%
150-219 kW183,7%
220 kW și peste40,8%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc142,8%
1000-1399 cmc479,6%
1400-1599 cmc11523,4%
1600-1999 cmc25852,4%
2000-2999 cmc5310,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15633,7%
AUDI5010,8%
BMW4710,2%
FORD408,6%
OPEL296,3%
MERCEDES-BENZ224,8%
DACIA143,0%
PEUGEOT112,4%
SKODA112,4%
VOLVO112,4%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT102,2%
TOYOTA102,2%
SUZUKI91,9%
NISSAN61,3%
ALFA ROMEO51,1%
MAZDA40,9%
SMART40,9%
FIAT30,6%
HYUNDAI30,6%
LAND ROVER30,6%
SEAT30,6%
CITROEN20,4%
JEEP20,4%
KIA20,4%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
LANCIA10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SUDA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15086,7%
Export2313,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4727,2%
OPEL2816,2%
FORD2313,3%
DACIA169,2%
RENAULT137,5%
BMW95,2%
AUDI63,5%
DAEWOO63,5%
FIAT63,5%
MERCEDES-BENZ31,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT31,7%
LAND ROVER21,2%
PEUGEOT21,2%
SKODA21,2%
HONDA10,6%
HYUNDAI10,6%
KIA10,6%
ROVER10,6%
SMART10,6%
SUBARU10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.