Înmatriculări în județul Brăila, mai 2023

Noi107+59,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare294-2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări884

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 33 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 74 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200002
200102
200203
200305
200409
2005017
2006017
2007011
2008023
2009017
2010020
2011031
2012024
2013016
2014013
2015010
2016013
2017016
2018010
2019023
202002
202102
2022337
2023740

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5513,7%
FORD379,2%
RENAULT379,2%
DACIA358,7%
BMW297,2%
SKODA276,7%
HYUNDAI235,7%
AUDI205,0%
MERCEDES-BENZ194,7%
SUZUKI184,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL153,7%
TOYOTA133,2%
PEUGEOT123,0%
MAZDA82,0%
NISSAN82,0%
SEAT82,0%
KIA51,2%
VOLVO51,2%
ALFA ROMEO30,7%
CITROEN30,7%
JEEP30,7%
LAND ROVER30,7%
FIAT20,5%
LEXUS20,5%
TESLA20,5%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE205,0%
VOLKSWAGEN GOLF164,0%
FORD FOCUS153,7%
VOLKSWAGEN PASSAT143,5%
SKODA OCTAVIA112,7%
DACIA LOGAN102,5%
SUZUKI SX4102,5%
AUDI A492,2%
DACIA DUSTER92,2%
DACIA SANDERO82,0%
Toate (158)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING82,0%
BMW SERIA 371,7%
FORD KUGA71,7%
OPEL ASTRA71,7%
VOLKSWAGEN TOURAN71,7%
BMW SERIA 561,5%
HYUNDAI TUCSON61,5%
NISSAN QASHQAI61,5%
SKODA SUPERB61,5%
MERCEDES-BENZ GLE51,2%
OPEL CORSA51,2%
SEAT LEON51,2%
HYUNDAI I2041,0%
MAZDA 341,0%
RENAULT LAGUNA41,0%
SUZUKI VITARA41,0%
VOLKSWAGEN POLO41,0%
AUDI A530,7%
AUDI A630,7%
BMW SERIA 130,7%
BMW SERIA 730,7%
BMW X330,7%
FORD ECOSPORT30,7%
HYUNDAI BAYON30,7%
HYUNDAI ELANTRA30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
SKODA FABIA30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,7%
ALFA ROMEO 15920,5%
AUDI Q520,5%
BMW X420,5%
BMW X520,5%
FIAT PUNTO20,5%
FORD MONDEO20,5%
FORD PUMA20,5%
HYUNDAI I3020,5%
HYUNDAI IX3520,5%
JEEP COMPASS20,5%
MAZDA 620,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLS20,5%
MERCEDES-BENZ GLA20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
PEUGEOT 30820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLVO XC9020,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A310,2%
AUDI Q310,2%
AUDI SQ810,2%
BMW I410,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS UX10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA PREMACY10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT 80610,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
RENAULT VEL SATIS10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13032,4%
Compacte (C)10325,7%
Medii (D)6215,5%
Mici (B)4611,5%
Monovolume (MPV)225,5%
Mari și de lux (E)205,0%
Mini (A)143,5%
Utilitare30,7%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29473,3%
Noi10726,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22957,1%
Benzină9423,4%
Hibrid5413,5%
Electric123,0%
GPL123,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică34786,5%
Companie5413,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15237,9%
Berlină cu hayon9523,7%
Berlină7919,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7318,2%
Cabriolet10,2%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7819,5%
75-109 kW17944,6%
110-149 kW9724,2%
150-219 kW225,5%
220 kW și peste133,2%
Necompletat123,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc276,7%
1000-1399 cmc5814,5%
1400-1599 cmc10225,4%
1600-1999 cmc15137,7%
2000-2999 cmc4912,2%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat123,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14916,9%
DACIA9811,1%
BMW9711,0%
OPEL9210,4%
FORD869,7%
RENAULT637,1%
SKODA515,8%
AUDI445,0%
MERCEDES-BENZ434,9%
PEUGEOT161,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT151,7%
HYUNDAI151,7%
CITROEN121,4%
CHEVROLET101,1%
MAZDA91,0%
SEAT80,9%
TOYOTA80,9%
VOLVO80,9%
ALFA ROMEO70,8%
NISSAN70,8%
DAEWOO60,7%
KIA60,7%
LAND ROVER50,6%
SUZUKI50,6%
SMART40,5%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20990,5%
Export229,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5021,6%
OPEL2812,1%
DAEWOO2711,7%
FORD219,1%
VOLKSWAGEN219,1%
RENAULT146,1%
FIAT125,2%
BMW93,9%
PEUGEOT73,0%
SKODA73,0%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN62,6%
CHEVROLET41,7%
MERCEDES-BENZ41,7%
AUDI31,3%
ALFA ROMEO20,9%
HYUNDAI20,9%
MITSUBISHI20,9%
NISSAN20,9%
TOYOTA20,9%
VOLVO20,9%
HONDA10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
SEAT10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.