Înmatriculări în județul Vaslui, mai 2023

Noi44+46,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare337-10,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări807

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri158

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 18 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 26 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199901
200001
200101
200202
200305
2004010
2005014
2006020
2007024
2008026
2009033
2010038
2011028
2012026
2013020
2014015
2015015
2016014
2017010
2018010
2019010
202003
202104
2022183
2023261

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8622,6%
AUDI348,9%
DACIA338,7%
BMW307,9%
FORD236,0%
HYUNDAI184,7%
OPEL184,7%
SEAT164,2%
SKODA153,9%
RENAULT133,4%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO133,4%
MERCEDES-BENZ123,1%
NISSAN112,9%
KIA102,6%
TOYOTA102,6%
SUZUKI82,1%
CITROEN51,3%
SSANGYONG51,3%
LEXUS30,8%
MAZDA30,8%
MITSUBISHI30,8%
PEUGEOT30,8%
HONDA20,5%
LAND ROVER20,5%
DS10,3%
FIAT10,3%
LANCIA10,3%
MINI10,3%
VAUXHALL10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT297,6%
VOLKSWAGEN GOLF266,8%
DACIA SANDERO143,7%
AUDI A4123,1%
AUDI A6102,6%
BMW SERIA 3102,6%
DACIA DUSTER102,6%
VOLVO XC60102,6%
HYUNDAI IX3582,1%
OPEL ASTRA82,1%
Toate (132)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN82,1%
DACIA LOGAN71,8%
SEAT IBIZA71,8%
SKODA OCTAVIA71,8%
SKODA FABIA61,6%
VOLKSWAGEN TOURAN61,6%
AUDI A351,3%
BMW X351,3%
FORD FIESTA51,3%
FORD FOCUS51,3%
KIA SPORTAGE51,3%
NISSAN QASHQAI51,3%
RENAULT MEGANE51,3%
AUDI Q541,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,0%
SEAT ALTEA41,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,0%
VOLKSWAGEN POLO41,0%
BMW SERIA 130,8%
BMW SERIA 530,8%
BMW X130,8%
FORD KUGA30,8%
FORD MONDEO30,8%
HYUNDAI TUCSON30,8%
NISSAN QASHQAI+230,8%
RENAULT LAGUNA30,8%
SEAT LEON30,8%
SSANGYONG KORANDO30,8%
SUZUKI GRAND VITARA30,8%
TOYOTA AURIS30,8%
VOLKSWAGEN JETTA30,8%
AUDI A520,5%
BMW SERIA 720,5%
HONDA ACCORD20,5%
HYUNDAI ELANTRA20,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,5%
LEXUS UX20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL ANTARA20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL MERIVA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SSANGYONG REXTON20,5%
SUZUKI SX420,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
VOLVO V5020,5%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW X510,3%
BMW X610,3%
BMW X710,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C3 PICASSO10,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
CITROEN C510,3%
DACIA LODGY10,3%
DACIA SPRING10,3%
DS DS710,3%
FIAT BRAVO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD FUSION10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD S-MAX10,3%
FORD TRANSIT10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HYUNDAI ACCENT10,3%
HYUNDAI I3010,3%
HYUNDAI I4010,3%
HYUNDAI IONIQ10,3%
HYUNDAI KONA10,3%
KIA CARENS10,3%
KIA CEED10,3%
KIA SORENTO10,3%
KIA STINGER10,3%
KIA XCEED10,3%
LANCIA YPSILON10,3%
LEXUS NX10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ 19010,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MERCEDES-BENZ VANEO10,3%
MINI ONE10,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,3%
NISSAN PATHFINDER10,3%
OPEL KARL10,3%
OPEL TIGRA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SUZUKI SWIFT10,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA COROLLA10,3%
TOYOTA LAND CRUISER10,3%
TOYOTA RAV410,3%
VAUXHALL CORSA10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,3%
VOLKSWAGEN EOS10,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO V6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11329,7%
Compacte (C)8622,6%
Medii (D)7319,2%
Mici (B)5414,2%
Monovolume (MPV)297,6%
Mari și de lux (E)174,5%
Mini (A)30,8%
Utilitare30,8%
Sport20,5%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33788,5%
Noi4411,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24664,6%
Benzină9524,9%
Hibrid318,1%
GPL82,1%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică35192,1%
Companie307,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17245,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7820,5%
Berlină cu hayon6817,8%
Berlină5915,5%
Cabriolet30,8%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7920,7%
75-109 kW18448,3%
110-149 kW9023,6%
150-219 kW225,8%
220 kW și peste51,3%
Necompletat10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc205,2%
1000-1399 cmc5715,0%
1400-1599 cmc8321,8%
1600-1999 cmc17846,7%
2000-2999 cmc4110,8%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20425,3%
AUDI809,9%
BMW739,0%
OPEL678,3%
DACIA577,1%
FORD546,7%
SKODA496,1%
MERCEDES-BENZ374,6%
RENAULT313,8%
SEAT232,9%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA151,9%
HYUNDAI121,5%
LAND ROVER111,4%
PEUGEOT111,4%
CITROEN91,1%
NISSAN91,1%
FIAT70,9%
KIA70,9%
MAZDA70,9%
VOLVO70,9%
DAEWOO60,7%
MITSUBISHI60,7%
SUZUKI40,5%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
MINI30,4%
SMART30,4%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
JAGUAR10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14793,0%
Export117,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4226,6%
OPEL2918,4%
DACIA2415,2%
FORD106,3%
AUDI95,7%
DAEWOO74,4%
SKODA74,4%
MERCEDES-BENZ63,8%
RENAULT53,2%
CITROEN42,5%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,3%
CHEVROLET21,3%
FIAT21,3%
KIA21,3%
VOLVO21,3%
NISSAN10,6%
OLTCIT10,6%
PEUGEOT10,6%
SEAT10,6%
SMART10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.