Înmatriculări în județul Buzău, mai 2023

Noi97+54,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare416-4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.406

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri357

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 30 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 67 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199901
200001
200107
200205
200308
2004011
2005020
2006031
2007025
2008032
2009021
2010030
2011044
2012041
2013032
2014019
2015019
2016020
2017015
2018012
2019014
202002
202102
2022302
2023671

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10821,1%
DACIA6212,1%
BMW438,4%
FORD326,2%
MERCEDES-BENZ305,8%
RENAULT305,8%
SKODA295,7%
AUDI275,3%
HYUNDAI203,9%
OPEL193,7%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,9%
SUZUKI142,7%
NISSAN132,5%
PEUGEOT132,5%
SEAT101,9%
VOLVO101,9%
KIA71,4%
MAZDA51,0%
CITROEN40,8%
FIAT40,8%
LAND ROVER30,6%
ALFA ROMEO20,4%
MINI20,4%
MITSUBISHI20,4%
SMART20,4%
SSANGYONG20,4%
TESLA20,4%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
LEXUS10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT326,2%
VOLKSWAGEN GOLF254,9%
DACIA DUSTER193,7%
DACIA LOGAN193,7%
DACIA SANDERO152,9%
SKODA OCTAVIA132,5%
BMW SERIA 3122,3%
FORD FOCUS112,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,1%
VOLKSWAGEN TOURAN102,0%
Toate (157)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A491,8%
BMW SERIA 591,8%
RENAULT MEGANE91,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,4%
NISSAN QASHQAI71,4%
SKODA FABIA71,4%
BMW SERIA 161,2%
BMW X361,2%
RENAULT CLIO61,2%
SUZUKI SX461,2%
SUZUKI VITARA61,2%
VOLKSWAGEN POLO61,2%
AUDI Q551,0%
DACIA SPRING51,0%
FORD FIESTA51,0%
HYUNDAI ELANTRA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
OPEL INSIGNIA51,0%
TOYOTA COROLLA51,0%
VOLKSWAGEN CADDY51,0%
AUDI A640,8%
DACIA LODGY40,8%
FORD KUGA40,8%
FORD MONDEO40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
KIA SPORTAGE40,8%
MAZDA CX-540,8%
OPEL ASTRA40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
RENAULT TALISMAN40,8%
VOLVO XC6040,8%
BMW X130,6%
FORD C-MAX30,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT AUSTRAL30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SKODA SUPERB30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,6%
AUDI A320,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X520,4%
FIAT PUNTO20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 400720,4%
PEUGEOT 40720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA SUPRA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15329,8%
Compacte (C)11622,6%
Medii (D)8516,6%
Mici (B)7414,4%
Monovolume (MPV)458,8%
Mari și de lux (E)234,5%
Mini (A)101,9%
Sport40,8%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41681,1%
Noi9718,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30559,5%
Benzină14227,7%
Hibrid397,6%
GPL193,7%
Electric81,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44887,3%
Companie6512,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22243,3%
Berlină cu hayon10119,7%
Berlină9017,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8516,6%
Cupeu112,1%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10320,1%
75-109 kW24347,4%
110-149 kW12724,8%
150-219 kW214,1%
220 kW și peste112,1%
Necompletat81,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc377,2%
1000-1399 cmc6813,3%
1400-1599 cmc14828,8%
1600-1999 cmc20540,0%
2000-2999 cmc458,8%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat81,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28620,3%
DACIA15010,7%
BMW14610,4%
OPEL14010,0%
SKODA1077,6%
FORD1057,5%
AUDI976,9%
RENAULT765,4%
MERCEDES-BENZ644,6%
PEUGEOT261,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT231,6%
SEAT191,4%
HYUNDAI161,1%
MAZDA151,1%
TOYOTA141,0%
SUZUKI130,9%
VOLVO130,9%
CITROEN110,8%
DAEWOO110,8%
CHEVROLET90,6%
KIA80,6%
LAND ROVER80,6%
MINI80,6%
NISSAN80,6%
ALFA ROMEO60,4%
SMART60,4%
MITSUBISHI50,4%
HONDA40,3%
CHRYSLER30,2%
JAGUAR20,1%
LANCIA20,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare33092,4%
Export277,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7420,7%
VOLKSWAGEN5515,4%
OPEL4612,9%
DAEWOO3910,9%
FORD267,3%
RENAULT195,3%
SKODA154,2%
FIAT123,4%
BMW113,1%
PEUGEOT113,1%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT102,8%
MERCEDES-BENZ82,2%
AUDI72,0%
HYUNDAI51,4%
NISSAN30,8%
TOYOTA30,8%
HONDA20,6%
LANCIA20,6%
PORSCHE20,6%
CHEVROLET10,3%
CITROEN10,3%
KIA10,3%
MAZDA10,3%
ROVER10,3%
SUZUKI10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.