Înmatriculări în județul Ialomița, mai 2023

Noi47+62,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare208-9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări693

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 22 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 25 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200000
200102
200203
200304
2004016
2005015
2006016
2007014
2008012
2009014
2010015
2011020
2012022
2013018
201407
201503
201605
201704
201807
201905
202001
202100
2022222
2023251

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4015,7%
AUDI3212,5%
BMW2710,6%
FORD249,4%
DACIA218,2%
SKODA155,9%
RENAULT124,7%
OPEL93,5%
HYUNDAI83,1%
NISSAN83,1%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ72,7%
PEUGEOT62,4%
SEAT62,4%
KIA52,0%
SSANGYONG52,0%
CHEVROLET41,6%
TESLA41,6%
VOLVO41,6%
CITROEN31,2%
SUZUKI31,2%
HONDA20,8%
LEXUS20,8%
DODGE10,4%
FIAT10,4%
JEEP10,4%
LANCIA10,4%
MAZDA10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%
SUBARU10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4156,0%
VOLKSWAGEN PASSAT145,6%
FORD FOCUS104,0%
BMW SERIA 393,6%
DACIA DUSTER93,6%
VOLKSWAGEN GOLF93,6%
AUDI A383,2%
BMW SERIA 583,2%
DACIA LOGAN83,2%
SKODA OCTAVIA83,2%
Toate (91)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI62,4%
FORD MONDEO52,0%
HYUNDAI TUCSON52,0%
KIA SPORTAGE52,0%
SSANGYONG KORANDO52,0%
VOLKSWAGEN TOURAN52,0%
AUDI A641,6%
BMW X641,6%
DACIA SANDERO41,6%
FORD KUGA41,6%
OPEL ASTRA41,6%
RENAULT MEGANE41,6%
SKODA FABIA41,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,6%
AUDI Q531,2%
FORD FIESTA31,2%
RENAULT CLIO31,2%
SEAT IBIZA31,2%
SUZUKI VITARA31,2%
TESLA MODEL 331,2%
VOLKSWAGEN POLO31,2%
BMW X120,8%
BMW X320,8%
CHEVROLET CAPTIVA20,8%
CITROEN C4 PICASSO20,8%
MERCEDES-BENZ GLE20,8%
PEUGEOT 50820,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
SEAT LEON20,8%
VOLKSWAGEN CC20,8%
VOLVO C3020,8%
AUDI A510,4%
AUDI A710,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET LACETTI10,4%
CHEVROLET ORLANDO10,4%
CITROEN C110,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA CIVIC10,4%
HONDA INSIGHT10,4%
HYUNDAI ELANTRA10,4%
HYUNDAI I2010,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP RENEGADE10,4%
LANCIA YPSILON10,4%
LEXUS NX10,4%
LEXUS RX10,4%
MAZDA CX-6010,4%
MERCEDES-BENZ 19010,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,4%
MERCEDES-BENZ CLS10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
NISSAN X-TRAIL10,4%
OPEL ANTARA10,4%
OPEL VIVARO10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 40710,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SKODA KAMIQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SKODA YETI10,4%
SUBARU FORESTER10,4%
TESLA MODEL Y10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7629,8%
Compacte (C)5722,4%
Medii (D)5521,6%
Mici (B)3112,2%
Monovolume (MPV)166,3%
Mari și de lux (E)145,5%
Neclasificate31,2%
Mini (A)20,8%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20881,6%
Noi4718,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17066,7%
Benzină5421,2%
Hibrid176,7%
GPL103,9%
Electric41,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22588,2%
Companie3011,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11444,7%
Berlină cu hayon5120,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4417,3%
Berlină4116,1%
Cupeu41,6%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4718,4%
75-109 kW11846,3%
110-149 kW7027,5%
150-219 kW124,7%
220 kW și peste41,6%
Necompletat41,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc176,7%
1000-1399 cmc239,0%
1400-1599 cmc6123,9%
1600-1999 cmc12649,4%
2000-2999 cmc239,0%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat41,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14120,3%
BMW9613,9%
OPEL7711,1%
DACIA649,2%
AUDI568,1%
SKODA527,5%
FORD385,5%
MERCEDES-BENZ294,2%
RENAULT263,8%
SEAT172,5%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT111,6%
HYUNDAI101,4%
CITROEN81,2%
PEUGEOT81,2%
LAND ROVER71,0%
MAZDA71,0%
NISSAN71,0%
KIA60,9%
TOYOTA60,9%
CHEVROLET40,6%
HONDA40,6%
MITSUBISHI40,6%
VOLVO40,6%
DAEWOO30,4%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUZUKI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10084,7%
Export1815,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2622,0%
DAEWOO1411,9%
OPEL1411,9%
VOLKSWAGEN1411,9%
FORD97,6%
BMW65,1%
MERCEDES-BENZ65,1%
RENAULT65,1%
AUDI54,2%
CHEVROLET32,5%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,5%
SKODA32,5%
PEUGEOT21,7%
SEAT21,7%
CITROEN10,8%
HONDA10,8%
KIA10,8%
LAND ROVER10,8%
SUBARU10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.