Înmatriculări în județul Satu Mare, mai 2023

Noi114+83,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare576-1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări722

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri489

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 16 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 38 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 76 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999016
199905
200005
200104
200209
200309
2004024
2005034
2006036
2007048
2008046
2009043
2010042
2011044
2012039
2013031
2014017
2015025
2016021
2017021
2018019
2019018
202007
202107
2022384
2023762

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13519,6%
DACIA7911,4%
AUDI618,8%
FORD588,4%
MERCEDES-BENZ568,1%
BMW497,1%
SKODA314,5%
OPEL273,9%
VOLVO273,9%
RENAULT263,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT202,9%
HYUNDAI162,3%
NISSAN131,9%
MAZDA111,6%
KIA101,4%
SUZUKI101,4%
SEAT91,3%
FIAT71,0%
TOYOTA60,9%
MITSUBISHI50,7%
CITROEN40,6%
PORSCHE40,6%
SSANGYONG40,6%
ALFA ROMEO30,4%
JEEP30,4%
HONDA20,3%
LAMBORGHINI20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
JAGUAR10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF395,7%
DACIA SPRING304,4%
VOLKSWAGEN PASSAT294,2%
AUDI A4263,8%
DACIA DUSTER253,7%
FORD FOCUS243,5%
BMW SERIA 3202,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E192,8%
VOLKSWAGEN TOURAN172,5%
DACIA SANDERO152,2%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA121,8%
VOLVO XC60121,8%
SKODA OCTAVIA101,5%
VOLKSWAGEN POLO101,5%
AUDI A691,3%
DACIA LOGAN91,3%
BMW SERIA 581,2%
BMW X381,2%
FORD FIESTA81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,2%
OPEL ASTRA81,2%
AUDI A371,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,0%
FORD KUGA60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
AUDI Q550,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
MERCEDES-BENZ ML50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
BMW X140,6%
FORD GALAXY40,6%
HYUNDAI IX3540,6%
MAZDA 240,6%
OPEL CORSA40,6%
PORSCHE CAYENNE40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
AUDI A530,4%
AUDI Q830,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL VECTRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 30730,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SUZUKI SX430,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO S4030,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC4030,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW X520,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI I2020,3%
JEEP WRANGLER20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-3020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT TWINGO20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI RS Q310,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
DFSK SERES 310,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAMBORGHINI HURACAN10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LEXUS IS10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ EQC10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18226,4%
Compacte (C)14721,3%
Medii (D)10815,7%
Mici (B)8512,3%
Monovolume (MPV)7611,0%
Mari și de lux (E)405,8%
Mini (A)385,5%
Neclasificate60,9%
Sport40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57683,5%
Noi11416,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44063,8%
Benzină15923,0%
Electric395,7%
Hibrid375,4%
GPL152,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60387,4%
Companie8712,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29142,2%
Berlină cu hayon15722,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13119,0%
Berlină9714,1%
Cabriolet71,0%
Cupeu71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16323,6%
75-109 kW28641,4%
110-149 kW14521,0%
150-219 kW365,2%
220 kW și peste213,0%
Necompletat395,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc395,7%
1000-1399 cmc7611,0%
1400-1599 cmc14320,7%
1600-1999 cmc28641,4%
2000-2999 cmc9814,2%
3000 cmc și peste91,3%
Necompletat395,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20027,7%
BMW699,6%
FORD659,0%
AUDI618,4%
OPEL506,9%
MERCEDES-BENZ466,4%
DACIA354,8%
RENAULT304,2%
SKODA273,7%
PEUGEOT162,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT141,9%
FIAT111,5%
HYUNDAI111,5%
NISSAN101,4%
MAZDA91,2%
LAND ROVER81,1%
TOYOTA81,1%
VOLVO81,1%
CITROEN50,7%
HONDA50,7%
CHEVROLET40,6%
JEEP40,6%
SUZUKI40,6%
KIA30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
DAIHATSU20,3%
JAGUAR20,3%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43488,8%
Export5511,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10621,7%
DACIA6713,7%
OPEL6513,3%
FORD6012,3%
RENAULT306,1%
AUDI244,9%
FIAT204,1%
PEUGEOT183,7%
BMW153,1%
MERCEDES-BENZ142,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT122,5%
SKODA112,2%
DAEWOO102,0%
NISSAN61,2%
HYUNDAI51,0%
CHEVROLET40,8%
VOLVO40,8%
HONDA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CITROEN20,4%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
DAIHATSU10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LANCIA10,2%
MAZDA10,2%
MCC10,2%
ROVER10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.