Înmatriculări în județul Dâmbovița, mai 2023

Noi110+57,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare594+4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.565

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri216

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 50 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 28 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 82 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200006
200108
200209
200307
200408
2005015
2006029
2007039
2008035
2009056
2010050
2011070
2012056
2013035
2014034
2015024
2016023
2017029
2018026
2019020
202006
202101
2022283
2023820

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14620,7%
DACIA9213,1%
BMW649,1%
SKODA598,4%
AUDI537,5%
RENAULT537,5%
FORD415,8%
MERCEDES-BENZ385,4%
OPEL284,0%
HYUNDAI233,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,4%
NISSAN121,7%
TOYOTA121,7%
PEUGEOT111,6%
VOLVO71,0%
CITROEN60,9%
SUZUKI60,9%
LAND ROVER50,7%
MAZDA50,7%
KIA40,6%
MINI40,6%
SMART40,6%
FIAT30,4%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF436,1%
DACIA LOGAN284,0%
VOLKSWAGEN PASSAT284,0%
RENAULT MEGANE263,7%
SKODA OCTAVIA263,7%
DACIA SANDERO243,4%
DACIA DUSTER233,3%
AUDI A4223,1%
BMW SERIA 3202,8%
VOLKSWAGEN POLO172,4%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5142,0%
SKODA FABIA142,0%
OPEL ASTRA131,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,8%
BMW X1111,6%
HYUNDAI TUCSON111,6%
FORD KUGA101,4%
FORD FOCUS91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
NISSAN QASHQAI91,3%
VOLKSWAGEN TOURAN91,3%
AUDI A381,1%
AUDI A681,1%
OPEL CORSA81,1%
BMW X371,0%
FORD FIESTA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
SEAT LEON71,0%
SKODA SUPERB71,0%
DACIA SPRING60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,9%
SEAT IBIZA60,9%
DACIA LODGY50,7%
MERCEDES-BENZ CLA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
AUDI A540,6%
AUDI Q540,6%
BMW SERIA 140,6%
BMW X540,6%
DACIA JOGGER40,6%
FORD MONDEO40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO V4040,6%
CITROEN C430,4%
HYUNDAI I2030,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI Q820,3%
AUDI SQ520,3%
BMW SERIA 420,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ GLS20,3%
MINI MINI20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI SQ710,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MEVERICK10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA XCEED10,1%
LADA GRANTA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN BLUEBIRD10,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL INSIGNIA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT PARTNER10,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE MACAN10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT KADJAR10,1%
SAAB 900I10,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%
SEAT ALTEA10,1%
SMART FORTWO10,1%
SMART MCC10,1%
SSANGYONG KORANDO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17725,1%
Compacte (C)17524,9%
Mici (B)12718,0%
Medii (D)11215,9%
Monovolume (MPV)568,0%
Mari și de lux (E)294,1%
Mini (A)142,0%
Sport60,9%
Neclasificate40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59484,4%
Noi11015,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44062,5%
Benzină20328,8%
Hibrid294,1%
GPL223,1%
Electric81,1%
GNC/GNL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63289,8%
Companie7210,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29842,3%
Berlină cu hayon15622,2%
Berlină12818,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10014,2%
Cupeu142,0%
Cabriolet81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16924,0%
75-109 kW30943,9%
110-149 kW18526,3%
150-219 kW223,1%
220 kW și peste111,6%
Necompletat81,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc557,8%
1000-1399 cmc10915,5%
1400-1599 cmc19427,6%
1600-1999 cmc27539,1%
2000-2999 cmc628,8%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat81,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29018,5%
DACIA18411,8%
BMW17611,2%
OPEL16410,5%
SKODA1177,5%
FORD1107,0%
AUDI1066,8%
RENAULT805,1%
MERCEDES-BENZ704,5%
PEUGEOT332,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT261,7%
CHEVROLET191,2%
FIAT191,2%
HYUNDAI191,2%
MAZDA161,0%
TOYOTA161,0%
CITROEN110,7%
NISSAN110,7%
HONDA100,6%
LAND ROVER100,6%
SUZUKI100,6%
DAEWOO90,6%
VOLVO80,5%
KIA70,4%
ALFA ROMEO60,4%
MITSUBISHI60,4%
JEEP50,3%
JAGUAR40,3%
MINI40,3%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
LEXUS20,1%
ROVER20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
OLTCIT10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20896,3%
Export83,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5224,1%
OPEL3717,1%
VOLKSWAGEN3616,7%
FORD209,3%
DAEWOO146,5%
SKODA104,6%
RENAULT94,2%
FIAT83,7%
PEUGEOT62,8%
AUDI41,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ41,9%
BMW31,4%
SEAT31,4%
CITROEN20,9%
MITSUBISHI20,9%
VAUXHALL20,9%
CHEVROLET10,5%
LANCIA10,5%
ROVER10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.