Înmatriculări în județul Iași, mai 2023

Noi300+19,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare863-5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.810

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri455

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 64 rulate, prima înmatriculare2008: 68 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 85 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 110 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 186 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199903
200003
200106
2002010
2003017
2004020
2005030
2006051
2007064
2008068
2009048
2010061
2011064
2012085
2013041
2014041
2015034
2016036
2017046
2018047
2019031
2020027
2021416
20221109
20231860

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21818,7%
DACIA12110,4%
AUDI887,6%
BMW786,7%
FORD726,2%
RENAULT706,0%
TOYOTA585,0%
MERCEDES-BENZ474,0%
SKODA443,8%
OPEL423,6%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI393,4%
NISSAN373,2%
VOLVO342,9%
MAZDA312,7%
SEAT262,2%
KIA252,1%
SUZUKI252,1%
PEUGEOT171,5%
HONDA131,1%
CITROEN121,0%
FIAT110,9%
LEXUS80,7%
SSANGYONG70,6%
TESLA60,5%
MITSUBISHI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
SMART40,3%
CHEVROLET30,3%
DFSK30,3%
LAND ROVER30,3%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
BAIC10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DATSUN10,1%
MINI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF524,5%
VOLKSWAGEN PASSAT504,3%
AUDI A4413,5%
DACIA DUSTER403,4%
DACIA SPRING373,2%
RENAULT MEGANE353,0%
DACIA LOGAN282,4%
BMW SERIA 3242,1%
FORD FOCUS221,9%
VOLKSWAGEN TOURAN221,9%
Toate (246)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI201,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
VOLKSWAGEN POLO181,6%
FORD KUGA161,4%
VOLVO XC60161,4%
HYUNDAI TUCSON141,2%
AUDI A6131,1%
SUZUKI SX4131,1%
KIA SPORTAGE121,0%
SEAT LEON121,0%
SKODA OCTAVIA121,0%
BMW SERIA 5110,9%
DACIA SANDERO110,9%
OPEL ASTRA110,9%
RENAULT CLIO110,9%
SKODA FABIA110,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,9%
BMW X3100,9%
MAZDA 3100,9%
SUZUKI VITARA100,9%
VOLKSWAGEN SHARAN100,9%
AUDI A390,8%
AUDI Q590,8%
KIA CEED90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
OPEL ZAFIRA90,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,8%
FORD FIESTA80,7%
FORD MONDEO80,7%
SKODA SUPERB80,7%
FORD PUMA70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
TOYOTA COROLLA70,6%
TOYOTA YARIS70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
BMW SERIA 160,5%
BMW X160,5%
MAZDA 660,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
OPEL CORSA60,5%
SEAT IBIZA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
BMW X550,4%
HONDA CR-V50,4%
HYUNDAI I2050,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
TOYOTA AVENSIS50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
VOLKSWAGEN UP50,4%
VOLVO V4050,4%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 740,3%
CITROEN C340,3%
FORD GALAXY40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI I3040,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL ZAFIRA TOURER40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
AUDI A530,3%
BMW SERIA 430,3%
CITROEN C430,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PUNTO30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
LEXUS NX30,3%
LEXUS RX30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA CX-3030,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN LEAF30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ATECA30,3%
SKODA YETI30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A220,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA ACCORD20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
AUDI E-TRON10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36931,7%
Compacte (C)25722,1%
Medii (D)17615,1%
Mici (B)13311,4%
Monovolume (MPV)1119,5%
Mini (A)554,7%
Mari și de lux (E)464,0%
Neclasificate80,7%
Sport50,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86374,2%
Noi30025,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62053,3%
Benzină29024,9%
Hibrid15413,2%
Electric716,1%
GPL272,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99285,3%
Companie17114,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46540,0%
Berlină cu hayon27924,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23019,8%
Berlină17515,0%
Cabriolet70,6%
Cupeu70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23520,2%
75-109 kW49142,2%
110-149 kW29125,0%
150-219 kW534,6%
220 kW și peste221,9%
Necompletat716,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc847,2%
1000-1399 cmc15613,4%
1400-1599 cmc26522,8%
1600-1999 cmc48341,5%
2000-2999 cmc938,0%
3000 cmc și peste110,9%
Necompletat716,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN41422,9%
BMW1618,9%
DACIA1578,7%
AUDI1236,8%
SKODA1126,2%
FORD1086,0%
RENAULT1075,9%
OPEL1045,7%
MERCEDES-BENZ925,1%
TOYOTA563,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT462,5%
HYUNDAI442,4%
PEUGEOT341,9%
MAZDA261,4%
FIAT251,4%
CITROEN241,3%
SUZUKI231,3%
VOLVO221,2%
NISSAN181,0%
CHEVROLET170,9%
HONDA130,7%
KIA120,7%
LAND ROVER110,6%
MITSUBISHI110,6%
SMART100,6%
ALFA ROMEO80,4%
MINI70,4%
PORSCHE40,2%
JEEP30,2%
SSANGYONG30,2%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
LANCIA20,1%
LEXUS20,1%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare39787,3%
Export5812,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9420,7%
VOLKSWAGEN7616,7%
OPEL7115,6%
FORD367,9%
RENAULT265,7%
DAEWOO255,5%
MERCEDES-BENZ173,7%
SEAT153,3%
FIAT122,6%
PEUGEOT112,4%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA112,4%
BMW102,2%
AUDI92,0%
TOYOTA61,3%
CHEVROLET51,1%
CITROEN51,1%
HONDA40,9%
HYUNDAI40,9%
NISSAN40,9%
LANCIA20,4%
SUBARU20,4%
SUZUKI20,4%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
MASERATI10,2%
MAZDA10,2%
MITSUBISHI10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.